Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Śmierć nie omija młodych


Mieszkańcy Szczytna są w szoku. W ciągu tygodnia zmarły nagle dwie młody osoby - 24-letni Patryk i 19-letnia Weronika. W obu przypadkach śmierć nie była spowodowana wypadkami, czy udziałem osób trzecich. Patryka nieprzytomnego znaleziono na podłodze domu, a Weronika zasłabła wychodząc z pracy. W obu przypadkach ratownicy medyczni o życie młodych ludzi walczyli ponad godzinę. Obie tragedie wydarzyły się już jakiś czas temu, ale warto je przypomnieć i zwrócić uwagę na to, że śmierć nie omija też młodych.Nagła śmierć osób młodych zawsze budzi kontrowersje.

 

- Bo jest tajemnicza i na pierwszy rzut oka nie wiadomo z czego wynika – tłumaczy „Tygodnikowi Szczytno” jeden ze szczycieńskich lekarzy. - Niepotrzebnie rodzą się też różnego rodzaju teorie. Są to przede wszystkim dramaty rodziców tych osób, ich przyjaciół i rodzin. Przyczyny takich śmierci mogą być naprawdę różne.

 

- Nagła śmierć osób młodych to rzadkość, dlatego budzi takie emocje i kontrowersje – dodaje Grzegorz Achremczyk, szef szczycieńskiego pogotowia ratunkowego. - Zawsze pojawia się wówczas pytanie, dlaczego tak się dzieje, czym było to spowodowane. Ale przyczyn może być naprawdę wiele. Od chorób wewnętrznych, które są utajone, po na przykład niespodziewane pękniecie tętniaka naczyń krwionośnych. Nie wszystko da się przewidzieć, zdiagnozować na czas. Niestety.

 

Kilka lat temu w Szczytnie zmarł nagle 21-letni student Wyższej Szkoły Policji. Okazało się, że zmarł z powodu błyskawicznie postępującej posocznicy zwanej też sepsą.

 

Ostatnie nagłe zgony osób młodych sprawiły, że w Szczytnie na nowo rozgorzała dyskusja na ten temat. Mnożą się też różne teorie. Niestety często bzdurne.


Reklama

 

Reklama

Patryka znaleziono na podłodze domu w nocy z 22 na 23 lipca. Najpierw pomocy udzielała mu osoba z najbliższego otoczenia. Gdy dojechał zespół pogotowia, natychmiast zajął się ratowaniem życia 24-latka. - Mimo ogromnych starań i naszego wysiłku nie udało się temu mężczyźnie przywrócić czynności życiowych. Walczyliśmy o jego życie ponad godzinę – mówi ze smutkiem Grzegorz Achremczyk, szef szczycieńskiego pogotowia ratunkowego.

 

Z kolei 28 lipca w Warchałach zasłabła i przewróciła się 19-letnia Weronika. Również w tym przypadku ratownicy medyczni walczyli o jej życie przez ponad godzinę. Udało im się przywrócić krążenie. Zdecydowano się na transport do szpitala. Niestety, już w trakcie transportu po raz kolejny dziewczyna straciła funkcje życiowe. Ratownicy heroicznie walczyli o jej życie. Niestety przegrali tę walkę.

 

Gdy w takich okolicznościach umierają młodzi ludzie z reguły interweniuje też policja. Stara się Przeprowadza wywiad i stara się ustalić przyczyny śmierci.

 

- Przesłuchujemy świadków, rodzinę, lekarzy, a zebrany materiał trafia do prokuratury – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - I to prokurator po jego analizie decyduje, czy prowadzone są dalsze czynności.

 

Bywa, że odbywają się sekcje zwłok, dzięki którym ustala się przyczynę śmierci. Ale bywa też, że rodzina jest w takiej rozpaczy, że zależy jej jedynie na godnym pożegnaniu się ze swoim dzieckiem.

 

- Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie – mówi Krzysztof Batycki, zastępca Prokuratora Rejonowego w Szczytnie. - Rzeczywiście, nagła śmierć młodych ludzi, tak po ludzku, budzi kontrowersje i emocje. Są to jednak sprawy tak delikatne, że nie będę mówił o szczegółach. Nie chcę dostarczać bliskim tych osób dodatkowych powodów do cierpienia. Po wykluczeniu udziału osób trzecich w takich przypadkach z reguły odstępujemy od zabezpieczenia ciał i przeprowadzenia sekcji, chyba że rodzina takiej osoby na to nalega.

 

Lekarze przyznają, że ustalenia dokładnej przyczyny śmierci bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Niestety, trzeba w to zaangażować lekarza patologa.Komentarze do artykułu

Stary

Leczenie przez telefon daje owoce

Kowal

Powodów może być wiele. Tętniak, udar, sepsa, szok anafilaktyczny, alkohol + leki, dopalacze, narkotyki, depresja i wiele innych, które nie przyszły mi do głowy, bo nie jestem lekarzem i nie wiem wszystkiego, a jednocześnie rozumiem, że nie mogę znać się lepiej na medycynie niż ktoś, kto medycynę skończył. Myślcie samodzielnie, to nie jest łatwe i przyjemne, ale każdy to potrafi. Pamiętajcie - w obecnych czasach każdy ma dostęp do internetu. Każdy może napisać jakąkolwiek bzdurę, a bzdura wielokrotnie powtarzana potrafi przekonać niedoinformowanych. Nie szukajcie odpowiedzi na Facebooku i YouTube, zaglądajcie do poważnych gazet i na poważne portale - nie na fakt.pl tylko na mp.pl. Nic w historii ludzkości nie uratowało tylu istnień, co szczepionki. Myślcie i nie dajcie się emocjom. Fakty naukowe potwierdzają bezpieczeństwo szczepionek. Szczepionki ratują życie.

jon

Chciałbym tylko wiedzieć czy byli po szczypawce?? Bo coś dziwne w tym roku te śmierci młodych ludzi. Kiedyś zdarzały się w bliskiej okolicy tak jak piszecie raz na parę lat a w tym roku jakiś wysyp takich zdarzeń

mol

Podajcie, kiedy się zaszczepili?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama