Niedziela, 24 Wrzesień
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli -

Reklama


Reklama

Śląska 12 wyprzedziła swoje czasy, blok wzór


Ruszyła kolejna inwestycja w bloku przy ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie. A raczej – na bloku. Montowane są tam balkony, na których mają pojawić się panele fotowoltaiczne. - To kolejny krok, aby nasz budynek stał się samowystarczalny energetycznie i ciepłowniczo – mówią Zbigniew Chrapkiewicz i Krzysztof Klimek z zarządu wspólnoty mieszkaniowej. - Jesteśmy od tego o krok – dodają z uśmiechem. - To jedyny taki blok w Polsce.


  • Data:

Ich budynek, w którym znajduje się 40 mieszkań, mimo że ma już ponad 45 lat, jest naszpikowany nowoczesnymi technologiami.

 

- Gdy zaczynaliśmy, niektórzy pukali się w głowę – wspomina Krzysztof Klimek, sekretarz zarządu wspólnoty. - Dziś, patrząc na galopujące ceny ciepła, czy prądu, niejeden nam zazdrości.

 

Wspólnota Mieszkaniowa Śląska 12 na „szalony” pomysł inwestowania w odnawialne źródła energii wpadła w 2014 roku.

 

- Zmusiła nas do tego bieda – mówi Krzysztof Klimek. - Zaczęło nam brakować na ogrzewanie. Rocznie płaciliśmy za nie około 100 tys. zł.


Reklama

 

Aby perspektywicznie obniżyć te koszty, wspólnota zainwestowała w gruntowe pompy ciepła. Wykonano 24 stumetrowe odwierty. Dodatkowo założono na dachu budynku instalację fotowoltaiczną o mocy około 40 kW.

 

- I wówczas odłączyliśmy się od miejskiej kotłowni – mówi Klimek.

 

Krzysztof Klimek i Zbigniew Chrapkiewicz.

 

W 2017 roku wspólnota poszła krok dalej. Mieszkańcy wyrzucili swoje piecyki gazowe do podgrzewania wody. - Tu chodziło o bezpieczeństwo, bo generowały one ryzyko powstania śmiertelnego czadu – mówi Klimek. - Były też kłopotliwe. Założyliśmy powietrzne pompy ciepła i kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Jednak wciąż nam się to nie bilansowało energetycznie. Do ogrzewania budynku musieliśmy dokupywać energii za około 42 tys. zł rocznie. Dlatego poszliśmy jeszcze dalej i likwidujmy stare balkony, tak zwane mostki termiczne, które wychładzały mieszkania, a w ich miejsce stawiamy nowoczesne balkony z miejscem na dodatkową instalację fotowoltaiczną, co sprawi, że rachunki za ogrzewanie, prąd będę zerowe lub bliskie zeru.

Reklama

 

Inwestycja ma zakończyć się do końca marca, jeśli chodzi o fotowoltaikę, bo same balkony mają być dopieszczane jeszcze do jesieni.Komentarze do artykułu

Zenek

Gratulacje dla zarządcy!!! Wszyscy źle życzyli a udało się!.Bywam tam okazjonalnie bo mam rodzinę w tym bloku. Faktycznie wjazd jest słaby ale to teren miasta i burmistrz robi pod górkę zarządcy, bo facet dużo mu pomógł w wyborach a ten się tak odwdzięcza. Jeżeli ktoś uważa że ludziom tu się źle mieszka to jest w błędzie..wszystko z zazdrości.. zarządca nie chce na tym spocząć myśli o dalszych inwestycjach w strefę wypoczynku i obniżki dla mieszkańców....gratulacje raz jeszcze.

Zenek

A wjazd na posesje z czasów budowy bloku, doły że olaboga. A jak popada to kałuże. O tym nikt nie pisze, i jeszcze trzeba dodać że to blok budowany dla Milicjantów więc i emerytury większe????

Marian

No fajnie, tylko dlaczego nikt nie mówi i nie pisze o kosztach tego wszystkiego i ratach które doliczone będą do czynszów każdego właściciela lokalu. Nie wspominając już o serwisie tych wszystkich paneli.

Roman Braś

Jestem Przewodniczącym Wspólnoty Mieszkaniowej w Krakowie Nowej Hucie. Czy istnieje możliwość udostępnienia mi kontaktu telefonicznego do Zarządu Współnoty z fotowoltaiką? Mój tel to 722 272 029 , mail : roman.bras@gmail.com

Md55

Proszę o kontakt do wspólnoty

Md55

Można prosić o kontakt do wspólnoty

Protagonista

Panie prezesie wspólnoty Śląska 12 wraz z zespołem byłoby wspaniale gdybyście ruszyli w \"teren\". Tysiące bloków czekają na mniejsze rachunki i większe balkony.

Rafał

Proszę o kontakt do tej wspólnoty

Karol

Bardzo ciekawe podejście, życzę sukcesów.

Paweł-g

gratulacje :), tak mi przyszła myśl czy tak wysokiej konstrukcji balkony wykonane jako pełna konstrukcja są zaprojektowane pod względem rozszerzalności termicznej ? Nie chodzi bym się tego czepiał. Jednak budynek przy zmianach temperatury zima/lato nie zmieni swoich wymiarów tyle co konstrukcja stalowa. Ogólnie gratuluję pomysłu.

Slawek

Jest to blok na miarę naszych czasów. Grtuluję wytrwałości i siły przekonywania. U mnie takiego rozwiązania nie chciano. A mało tego Pan Chrapkiewicz oferował pomóc na każdym poziomie inwestycji. Gratuluje

Paulina Wicek

Brawo myślącym ludziom perspektywicznie przykład dla spółdzielni mieszkaniowej dla której to wielki problem nie do wykonania może weźmie przykład i ludziom dadzą ulgę w opłatach a nie tylko dla siebie korzyści

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama