– Co ci drogowcy wyrabiają na tym skrzyżowaniu? – pyta wprost Paweł Malec, miejski radny i mieszkaniec osiedla przy ul. Suwalskiej. Chodzi o trwające prace u zbiegu ulic Gizewiusza i Suwalskiej, gdzie – jak alarmują mieszkańcy – nowa geometria drogi może stwarzać realne zagrożenie dla kierowców.
Zdaniem Pawła Malca przebudowa została wykonana w sposób, który uniemożliwia bezpieczne minięcie się dwóch samochodów osobowych, nie mówiąc już o autach dostawczych.
– Tu nie ma miejsca. Dwa auta się nie miną. Dostawczak nie ma szans. To tylko kwestia czasu, aż dojdzie do wypadku – mówi radny stojąc na przybudowywanym skrzyżowaniu.
Podobne obawy zgłasza Stefan Zaborowski, wieloletni policjant, który również mieszka przy ul. Suwalskiej.
– Na początku myślałem, że to chwilowe zwężenia. Ale gdy zaczęli ustawiać krawężniki, naprawdę zdębiałem. To nie wygląda na rozwiązanie tymczasowe. Przy takim układzie prędzej czy później dojdzie tu do tragedii – ocenia.
Prace prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Przebudowywany jest odcinek drogi krajowej w kierunku Dźwierzut, od strony cmentarza. W ramach inwestycji powstaje m.in. chodnik, o który mieszkańcy zabiegali od lat.
– Chodnik jest potrzebny i bardzo dobrze, że wreszcie powstaje. To był jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dla pieszych – przyznaje Paweł Malec. – Ale to, co teraz dzieje się ze skrzyżowaniem i zjazdami na posesje, to jakiś obłęd. Tego nikt nie konsultował z mieszkańcami.
Radny informuje, że sprawa została już zgłoszona burmistrzowi Szczytna, a do GDDKiA wysłano pisma z prośbą o pilną analizę projektu.
– Na razie nie widzimy żadnej reakcji. Dlatego liczymy, że interwencja dziennikarska coś zmieni, zanim dojdzie tu do wypadku – podkreśla.
Mieszkańcy Suwalskiej i okolicznych ulic nie domagają się zatrzymania inwestycji. Chcą jednego: bezpieczeństwa, zanim nowa organizacja ruchu zostanie utrwalona betonem i krawężnikami.
– Nie po to walczyliśmy latami o poprawę bezpieczeństwa, żeby teraz bać się wyjechać z własnej posesji – mówią wprost.
Wysłaliśmy maila z zapytaniem do władz GDDKiA w Olsztynie w tej sprawie. Oto odpowiedź: - W środę 10.12.2025 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego. Obecnie wjazd jest zawężony ze względu na trwające prace – wyjaśnia Katarzyna Kozłowska z GDDKiA oddział w Olsztynie. - Docelowo zjazd będzie szerszy. Ponadto zjazd został zaprojektowany zgodnie z przepisami i należy mieć na uwadze, że ulica Suwalska ma 5 m szerokości i połączenie dróg musi to uwzględniać.
Inwestycję będziemy monitorować i do tematu z pewnością wrócimy.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03