Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Siódme urodziny lotniska w Szymanach. Skorzystało z niego 650 tysięcy pasażerów (zdjęcia)


W piątek, 20 stycznia roku mija dokładnie 7 lat od uroczystego otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Od pierwszego lotu do Berlina w styczniu 2016 do dzisiaj z położonego w Szymanach lotniska skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów.Nieprzerwanie od 2016 roku, warmińsko-mazurskie lotnisko stanowi kluczowy element infrastruktury transportowej północno-wschodniej Polski – zwiększając mobilność mieszkańców, stymulując ruch turystyczny w regionie oraz wspierając lokalnych przedsiębiorców oraz producentów oferując kompleksowe usługi dla biznesu i cargo.

 

Stabilny wzrost liczby podróżnych w pierwszych latach działalności portu został zakłócony globalną pandemią koronawirusa, której skutki branża lotnicza odczuwa do dziś.

 

Pomimo wyzwań z jakimi porty lotnicze w Polsce i Europie mierzyły się w ostatnich miesiącach, w 2022 roku ruch pasażerski na Lotnisku Olsztyn-Mazury udało się odbudować do poziomu 74,8% w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych.

 

 Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku.


Reklama

 

- Przez ostatnie 7 lat Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przeszedł duży progres, ale mierzył się również z wieloma wyzwaniami. Pomimo trudnego dla branży lotniczej okresu, stawialiśmy sobie cele, które miały przynieść dla lotniska optymalne możliwości rozwoju. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć i jesteśmy zdeterminowani, aby dalej rozwijać i ulepszać nasz port lotniczy, aby spełniał potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Większa siatka połączeń, rozwój sektora cargo jako wsparcie lokalnego biznesu, inwestycje w odnawialne źródła energii – to dla nas priorytety na najbliższy czas - mówi Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

 

Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury operuje 2 przewoźników niskokosztowych –WizzAir i Ryanair, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT. Obowiązujący aktualnie rozkład lotów oferuje połączenia do: Krakowa, Dortmundu oraz dwóch londyńskich lotnisk – Stansted i Luton.

 

Reklama

Wiosną tego roku do siatki połączeń dołączą sezonowe loty krajowe linii lotniczej Ryanair do Wrocławia i Krakowa. Władze Spółki zarządzającej warmińsko-mazurskim lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami mające na celu uruchomienie kolejnych destynacji, w tym wakacyjnych czarterów.

 

- Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest niezwykle ważnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa. Ostatnie 7 lat pokazało, że lotnisko w regionie daje nie tylko możliwość szybkiego i komfortowego podróżowania mieszkańcom, ale również otwiera Warmię, Mazury oraz Powiśle na dodatkowy strumień turystów i inwestorów. Jest to ważne dla tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania lokalnych przedsiębiorstw. Jestem dumny z tego, że mamy takie lotnisko w naszym regionie i jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą jego dalszy rozwój, oczywiście z korzyścią dla gospodarki regionu i jego mieszkańców – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 Komentarze do artykułu

Jerzy

Cieszę się bardzo za pierwszy komentarz. Uzupełniając przypomnę , że żyje jeszcze ZPiT \"Jedwabno\" , który witał chlebem i solą Prezydenta RP Kwaśniewskiego podczas pierwszego otwarcia Lotniska w Szymanach.

Ku pamięci

Ja czegoś tu nie rozumiem. To co w Szymanach otwierano w 1996 r.? Czy to nie aby lotnisko - tylko inaczej się nazywało? No, ale to są stare dzieje - 30 dekady wstecz - niektórym świat zaczyna się dopiero od objęcia przez nich prestiżowych stanowisk. Już nie wspomnę o tym, że wśród otwierających wówczas lotnisko cywilne w Szymanach był śp. Andrzej Kijewski - burmistrz Szczytna i śp. Kacper Zimny - szef rejonu Szczytno. No żyje jeszcze ówczesny wojewoda olsztyński Janusz Lorenz, który - jak się okazuje - brał udział w wydarzeniu, którego nie było.

Wandeczka

Poszedłbym na całość i napisał, że lotnisko obsłuży 10 milionów pasażerów... przez najbliższe 100 lat!

zenek

No no średnio 260 pasażerów dziennie, wynik zawstydził by nie jeden dworzec autobusowy w nie jednym miasteczku powiatowym

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama