Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Silniejsi niż pandemia, Rafał Kardaś z sukcesem


Napisali do nas: Drugie miejsce w ogólnopolskim, silnie obsadzonym konkursie – to życiowy sukces. Dostąpił go Rafał Kardaś – podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczytnie.Podopieczni ŚDS uczestniczyli w konkursie „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” 2020 organizowanym przez PFRON pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni”. Już na etapie wojewódzkim ich prace zostały wyróżnione. Rafał Kardaś uzyskał II lokatę, a Paulina Prud – trzecią.

 

Te osiągnięcia kwalifikowały ich prace do konkursu ogólnopolskiego. Na tym poziomie jedna z prac plastycznych Rafała Kardasia również zyskała duże uznanie, przyznano jej druga nagrodę. Jest to ogromne wyróżnienie za docenienie pracy artystycznej uczestników i instruktora terapii, tym bardziej, że jest to największy w Polsce przegląd twórczości osób niepełnosprawnych z placówek terapeutycznych. W konkursie tym brało udział około 2000 prac z całej Polski. Uczestnicy w ramach nagrody otrzymali gratyfikacje finansowe, a ŚDS w Szczytnie otrzymał pokaźną kwotę, którą planuje wykorzystać na zorganizowanie uczestnikom wyjazdu.


Reklama

 

Prace naszych uczestników to malarstwo akrylem oraz ciekawa technika, a mianowicie praca z pomalowanych skorupek jaj pokruszonych na bardzo małe elementy i wyklejanie wcześniej opracowanego wzoru. Wykonanie prac konkursowych trwało bardzo długo ze względu na zastosowaną technikę i było utrudnione przez pandemię. Nie bez znaczenia jest tu zaangażowanie instruktora w proces tworzenia tych dzieł sztuki.

 

Prace nagradzane były w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Prace poprzednich edycji wystawiane były m.in. w: Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze, Sejmie RP, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Narodowej Galerii Zachęta, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historycznym m. st. Warszawy oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, należy więc przyjąć, że także obecnie, nagrodzona praca Rafała Kardasia ze Szczytna (wraz z innymi utworami laureatów) odwiedzi te miejsca.

Reklama

Beata Pardo

kierownik ŚDS w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama