Na swoje tegoroczne walne zebranie strażacy ze Spychowa zaprosili do nowej strażnicy. Podsumowanie pracy jednostki odbyło się w ubiegłą sobotę i zgodnie z tradycją oprócz samych strażaków wśród zaproszonych gości znaleźli się min: Alicja Kołakowska wójt gminy Świętajno, bryg. Grzegorz Rybaczyk - przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej ze Szczytna oraz delegacje strażaków ze Świętajna, Długiego Borku i Piasutna.
Sprawozdanie z działalności za rok 2016 przedstawił prezes OSP w Spychowie - druh Jarosław Grudziądz. Poza głównymi wyznacznikami strażackiej pracy tj. stany sprzętowe, szkolenia czy plany zakupowe uwagę zwraca zaangażowanie druhów w akcje niesienia pomocy. OSP w Spychowie to druga w gminie Świętajno i jedna z ośmiu w powiecie szczycieńskim jednostka zakwalifikowana do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Co to oznacza dla mieszkańców Spychowa i okolicznych miejscowości? Otóż bardzo wiele, przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo, bardzo szybką i profesjonalną pomoc podczas wypadków i zdarzeń drogowych. Jak powiedział bryg. Grzegorz Rybaczyk - to elita wśród straży, w niczym nie ustępująca zawodowym strażakom.
Do akcji każdorazowo ruszają druhowie z najwyższymi kwalifikacjami, ratownicy wodni i lądowi, zaprawieni w niesieniu pomocy, bo umiejętności te są nieustanie utrwalane na ćwiczeniach. Takich wyjazdów na pomoc strażacy ze Spychowa w 2016 r odbyli 22. Podobnie jak w całym powiecie odnotowano tendencję spadkową zdarzeń. Na wezwanie o pomoc strażackiej syreny najczęściej stawali: druh Maciej Zawalich - 22 razy, druh Szymon Skrajny - 21, druh Grzegorz Groszyk - 21, druh Krzysztof Napiórkowski - 20, druh Piotr Jędrysiak - 18, druh Rafał Golatowski - 8, druh Paweł Grudziądz - 8, druh Jarosław Grudziądz - 6, druh Arkadiusz Krystkiewicz - 1 raz.
Gratulując Zarządowi absolutorium Prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wójt Alicja Kołakowska zwróciła uwagę na wysokie społeczne zaufanie, jakim cieszą się strażacy w ogóle, a w Spychowie w szczególności. - Jesteście wśród najwyżej ocenianych przez ludzi służb, ten autorytet budujecie codzienną pracą i poświęceniem na rzecz zarówno Spychowa, jak i całej gminy.
Szacunek i zaufanie zdobywano w 2016 r odkopując sieć bunkrów z okresu międzywojennego, gdzie dziś jest ścieżka historyczna, zabezpieczając gminne wydarzenia kulturalne i międzynarodowe czy oddając honorowo krew. Wszystkie te zadania, podobnie jak wyjazdy do akcji bojowych, czynione były i są ze strażackim honorem, bez pobierania za nie zapłaty. Rok 2017 dla straży w Spychowie jest szczególny. Mija 70 lat jak rycerze Św. Floriana ze Spychowa pełnią swoją misję niesienia pomocy ofiarom rozmaitych wypadków. Jednym z pomysłów uczczenia tej daty jest połączenie uroczystości rocznicowych z gminnymi obchodami Dnia Strażaka i Dnia Konstytucji 3 Maja. Wśród wszystkich strażaków trwa dziś dyskusja na ten temat.
Wracając do misji, jaką pełni OSP w Spychowie, to uwagę zwraca pomysł zakupu łodzi motorowej. - To bardzo potrzebny zakup zważywszy na liczbę jezior i fakt, że na naszym terenie wypoczywa bardzo wielu turystów - podkreślał w kuluarach druh Grzegorz Groszyk. Wnikliwa analiza sytuacji niebezpiecznych i zagrożeń określa potrzeby posiadania właściwych instrumentów do niesienia pomocy. Taką potrzebą i cichym marzeniem strażaków ze Spychowa jest nabycie 2 profesjonalnych quadów. Za tym zakupem przemawia skrócony czas dotarcia z pomocą, szczególnie do miejsc podmokłych i gęsto zalesionych. W dyskusji nad tym, jak aktywniej reagować na potrzeby, padało wiele ważnych głosów. Świętowanie świętowaniem, ale bezpieczeństwo wymaga stałego monitorowania, toteż część strażaków ze Spychowa czekała w gotowości na sygnał SOS. Strażacy w Spychowie nie tylko niosą pomoc, ale w życiu społeczności są aktywni niemal we wszystkich dziedzinach, stąd mówi się powszechnie, że serce wsi bije w straży, a strażak to człowiek zaufany.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33