Sobota, 2 Marca
Imieniny: Halszki, Heleny, Karola -

Reklama


Reklama

Sanie – tajemnice eksponatów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie


Pośród wielu zacnych eksponatów w zbiorach Muzeum Mazurskiego w Szczytnie jeden zasługuje na szczególną uwagę nie tylko ze względu na gabaryty, ale na swoje przeznaczenie i rolę w historii, wspomnieniach czy literaturze. Mowa o saniach. Ich historia sięga bardzo daleko wstecz.


  • Data:

Używane były prawdopodobnie już podczas budowania piramid i w czasach przed wynalezieniem koła. W dawnej Polsce stanowiły główny środek zimowego transportu. Sanie i śnieg – to także tradycyjny kulig.

 

Jak się podczas kuligu bawiono, można zobaczyć w ekranizacji „Potopu”. Szlachecki kulig organizowany był w ostatnim tygodniu karnawału. W okresie rozbiorów służył kultywowaniu polskiej tradycji i przywiązaniu do wartości patriotycznych. W dawnych czasach trwał nawet kilka dni. Towarzyszyła mu zabawa, ognisko, a nocami cały orszak oświetlany był pochodniami.


Reklama

 

W muzeum znajdują się sanie pochodzące z początku XX wieku. Są to typowe sanie zaprzęgowe jednodyszlowe pod dwa konie o konstrukcji drewnianej. Płozy z obiciem metalowym. Podwójne siedzisko dla powożącego i potrójne z oparciem dla pasażerów. Warto te sanie zobaczyć choćby po to, by porównać z najbardziej znanymi i oczekiwanymi, czyli saniami św. Mikołaja.

Reklama

 

Rafał Szumny, Muzeum Mazurskie w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama