Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Samotność można podzielić, wówczas jest więcej radości (zdjęcia, opinie)


W Pasymiu w Centrum Aktywizacji Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gromie przygotowali spotkanie wigilijne, aby osoby starsze i samotne mogły poczuć ciepłą i wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczyli w nim także m.in. przedstawiciele duchowieństwa i władz samorządowych.- Wydawałoby się, że w XXI wieku nie istnieją, a przynajmniej nie powinny być takie sytuacje, aby osoby samotnie spędzały ważne święta, ale niestety tak nie jest. Mam nadzieję, że takich osób będzie coraz mniej i mimo wszystko znajdą gdzieś ciepło rodzinne, a ich najbliżsi znajdą czas, aby odwiedzić w święta swoich dziadków lub pradziadków – podsumowuje piątkowe spotkanie burmistrz Cezary Łachmański.

 

 

– Na wigilijne spotkanie zaprosiliśmy 80 seniorów, przybyło nieco mniej. Ci, których dziś gościmy, to najczęściej ludzie bardzo pokorni i skromni. Dość rzadko przychodzą do naszego ośrodka po pomoc, a gdy ja oferujemy, tłumaczą, że dają sobie radę. Jednak w mojej ocenie, często są w gorszej sytuacji materialnej niż inni, ale starają się o tym nie mówić – mówi Sylwia Jankowska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu.

 

 

Piątkową oprawę artystyczną wigilijnego spotkania przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gromie. Podczas spotkania w Pasymiu nie zabrakło typowo wigilijnych potraw, a także wspólnego kolędowania przy akompaniamencie zabytkowej fisharmonii, na której grał pastor Witold Twardzik. Wszyscy uczestnicy na zakończenie spotkania zostali obdarowani ręcznie wykonanymi bombkami świątecznymi.

 

Opinie mieszkańców:

 

Czesław Drząszcz – Pasym

 

Przeżyłem 95 lat i trochę widziałem. Takie spotkania, dla nas, osób starszych, są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że władze o nas pamiętają i dbają, bo wcześniej tak nie było. Ta widoczna dookoła dobroć i pozytywna energia, która bije od obecnych na sali osób w jakiś sposób wzmacnia człowieka i dodaje mu sił, a w moim wieku jest to bardzo potrzebne.


Reklama

 

 

 

Władysława Komisarek – Pasym

 

Bardzo mi się podoba dzisiejsze spotkanie wigilijne. Jestem na nim po raz drugi, bo tyle ich na razie było, ale jest to niewątpliwie impreza, która nam, starszym osobom, poprawia samopoczucie i pozwala nabrać radości do życia. Takie spotkanie pozwala oderwać się od codziennych problemów i zwiększa poczucie przynależności do społeczności lokalnej.

 

 

Klaudia Paliwoda – Pasym

 

Uważam, że takie spotkania są bardzo istotne dla społeczności, ponieważ integrują i pozwalają spotkać się z osobami starszymi, które najczęściej rzadko można spotkać na większych masowych imprezach. Takie wydarzenie przed świętami Bożego Narodzenia jest szczególne, ponieważ dzięki temu można wyrazić im szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, dzięki czemu wzbogacają i przekazują unikalną kulturę.

 

 

Marianna Banasiuk – Michałki

 

Dla nas takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ pozwalają nam się oderwać od codzienności i trosk. Niezbyt często nam starszym osobom zdarzają się okazje, żeby się spotkać, a tu akurat tak jest. U nas na wsi organizuje spotkania, ale tu jest okazja do tego, żeby zobaczyć się ze znajomymi z całej gminy, a jeśli już się przeżyło tyle lat, to tych znajomych trochę jest i zawsze znajdzie się temat, o którym warto porozmawiać, choćby wnuki czy też zdrowie.

 

 

Wanda Bastek – Krzywonoga

 

Reklama

Bardzo jestem wzruszona, że zostałam tu zaproszona, bo to jest dla mnie bardzo ważne. Mieszkam sama i w domu nie mam z kim porozmawiać. Święta spędzę w domu i cieszę się z tego, że przyjadą do mnie córki, których mam cztery i przywiozą ze sobą wnuczki, a nawet i prawnuczki. Na co dzień jednak mieszkam sama i na pewno takie spotkania osobom samotnym są bardzo potrzebne.

 

 

 

Ewa Rutkowska – Pasym

 

Jest mi bardzo miło, że osoby starsze mają niepowtarzalną okazję się spotkać, bo dla niektórych same wyjście na taką imprezę jest bardzo ważne. Dzięki temu mogą choć na chwilę się spotkać, porozmawiać i powspominać, a co najważniejsze – spotkać swoich znajomych i przyjaciół. Jest również bardzo istotne to, że dzięki takim spotkaniom, my – młodsze pokolenie – możemy naszym seniorom pokazać, że są oni dla nas bardzo ważni.

 

 

Marta Obidzińska – Pasym

 

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczy mój dziadek. Widzę wielką radość w jego oczach, więc cieszę się razem z nim. Głównym celem organizatorów spotkania jest to, żeby w jakiś sposób uszczęśliwić tych starszych ludzi, a osobom samotnym dać namiastkę świąt i wydaje mi się, że wspaniale im się to udaje.

 

 

Henryk Stepokura – Pasym

 

Dobrze, że są takie spotkania, bo dzięki temu osoby starsze, do których i ja należę, mogą się spotkać, porozmawiać, a niekiedy nawet i zabawić. Bo to jest ważne, aby w tym całym współczesnym świecie było miejsce także dla osób, które się urodziły wcześniej. Dzisiejsze spotkanie wigilijne w Pasymiu pokazuje tylko, że tego typu imprezy są nam, seniorom, bardzo potrzebne.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama