Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Ruszył program "Natura od kuchni" - do wzięcia 5 tys. zł grantu (wideo)


Startuje ogólnopolski konkurs Lasów Państwowych „Natura od kuchni” skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. Granty w wysokości do 5 tys. zł trafią do organizacji, które przygotują najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności z polskich lasów. Zaś dla wszystkich miłośników „dobrego z lasu” powstanie książka kucharska z regionalnymi, domowymi przepisami.


Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”. Uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu.

 

– Od kilku lat realizujemy pomysł wspierania działalności kół gospodyń wiejskich i wsparcie to znakomicie się rozwija i przynosi efekty – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas inauguracji konkursu Natura od kuchni.

Natura od kuchni

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich, do których należą nie tylko panie, lecz także mężczyźni.

 

– To budowanie wspólnoty na obszarach wiejskich poprzez koła gospodyń wiejskich święci triumfy – stwierdził wicepremier.

 

Dodał jednocześnie, że resort rolnictwa wspiera koła gospodyń wiejskich w sposób systemowy poprzez dotacje, o które można się ubiegać za pośrednictwem wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

– Bardzo się też cieszymy, że wsparcie kołom gospodyń wiejskich proponują też inne instytucje. Chcę bardzo podziękować Lasom Państwowym za pomysł na ogłoszenie konkursu Natura od kuchni. Poprzez udział w tym konkursie koła gospodyń wiejskich będą promowały również Lasy Państwowe i żywność pozyskiwaną prosto z natury – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

 

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że konkurs startuje dziś i podkreślił, że granty w wysokości 5 tysięcy złotych może otrzymać koło gospodyń wiejskich, które nadeśle ciekawy przepis na danie kulinarne łączące tradycję z nowoczesnością, a oparte o bogactwo naszych lasów – runo leśne lub dziczyznę.

 

– Grant może też być przyznany za ciekawy pomysł na promocję dań bazujących na bogactwie lasów – mówił wiceminister Siarka i dodał, że bogate zasoby runa leśnego i dziczyzny z pewnością będą doskonałą inspiracją dla kół gospodyń wiejskich do przygotowywania regionalnych produktów z lasów.

 

Dodatkową atrakcją będzie wydanie książki kulinarnej z najciekawszymi przepisami nadesłanymi na konkurs.

 

– Zgłoszenia mogą być nadsyłane od dziś do 30 września br. – informował wiceminister klimatu i środowiska.

 

– Bardzo dobra współpraca Lasów Państwowych z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwidacznia też społeczną funkcję lasów, a konkurs będzie doskonałą promocją działalności Lasów Państwowych – podkreślił dyrektor tej zasłużonej instytucji Józef Kubica.

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama