Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Ruiny „ruszą” w maju


Opóźnia się oddanie do użytku rewitalizowanego zamku krzyżackiego w Szczytnie. Roboty miały zakończyć się w kwietniu, ale ostatecznie przesunięto je na 25 maja. - To efekt niesprzyjającej pogody – tłumaczyła radnym Katarzyna Hrybek, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej. - Aneks do umowy zaakceptował już marszałek.Akceptacja marszałka odnośnie do zmiany harmonogramu jest potrzebna, bo od jego przestrzegania uzależniona jest wypłata unijnych dotacji.

 

- Ani my, ani wykonawca, nie możemy samodzielnie dokonać takich zmian – mówi naczelnik Hrybek. - W tym przypadku o wydłużenie terminu prac wnioskował wykonawca, a wynikało to z tego, że przez dłuższy czas utrzymywała się temperatura poniżej minus 5 stopni Celsjusza, co uniemożliwiało jakiekolwiek prace.

 

Przy okazji tej informacji miejscy radni dopytywali, na jakich zasadach będą działały „nowe” ruiny?

 


Reklama

- Obiekt będzie dostępny przez okrągły rok – tłumaczył burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Aktualnie opracowujemy koncepcję zwiedzania. Jesteśmy na etapie pozyskiwania eksponatów, które chcielibyśmy tam prezentować. Myślę, że na kwietniowej sesji przedstawimy radnym już cały schemat funkcjonalności tego obiektu. Myślimy o trzech drogach zwiedzania. Ruiny chcemy połączyć w jeden szlak z wieżą ratuszową i muzeum. Trwają rozmowy z władzami muzeum na ten temat. Chcielibyśmy, aby grupy zorganizowane oprowadzał po obiektach profesjonalny przewodnik – mówi burmistrz Mańkowski. - Na razie za wcześnie, aby stwierdzić, czy zajmie się tym ktoś z pracowników miasta, czy muzeum, czy w ogóle pojawi się jakaś nowa osoba. Na pewno musi to być ktoś, kto ma wiedzę historyczną w tym zakresie.

Reklama

 

Uroczyste otwarcie ruin ma być jedną z ważniejszych atrakcji kulturalnych w tym roku.

 

- Na pewno będzie to niesztampowe – zdradza burmistrz Mańkowski. - Będzie miało to mocny rys historyczny, ale też formę bardziej spektaklu niż akademii. Ale szczegóły są wciąż opracowywane dlatego liczę też na sugestie i pomysły radnych w tej kwestii. Ma to być fajna, atrakcyjna niespodzianka dla mieszkańców naszego miasta i turystów.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama