Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Rekordowy słonecznik pani Bożeny (zdjęcia)


3 metry i 75 centymetrów – dokładnie tyle wysokości ma słonecznik, który rośnie na przydomowym trawniku u Bożeny Drężek z Szyman. To z pewnością najwyższy słonecznik w naszym powiecie. Rekord Polski to 4 metry 89 centymetrów. Ten światowy to aż 9 metrów i 17 centymetrów.Słonecznik pani Bożeny wciąż rośnie więc jest szansa, że będzie jeszcze wyższy. Dane na temat jego wysokości, które przedstawiamy, pochodzą z 17 sierpnia.

 

- Wówczas po raz ostatni mierzyliśmy ten okaz – mówi pani Bożena. - Przystawiliśmy drabinę, najpierw ja na nią się wdrapałam, ale tak trzęsły mi się ręce, że powiedziałam do męża „chodź, ty wejdziesz, bo ja metrówki nie utrzymam” – śmieje się właścicielka słonecznika giganta. - W końcu udało nam się go zmierzyć, choć łatwo nie było. Potem pomyślałam sobie, że zamiast wspinać się na drabinę powinniśmy kawał kija przystawić i byłoby na tej podstawie łatwiej ocenić wysokość. Tak zrobimy następnym razem – dodaje.

 

 

Przydomowy ogród pani Bożeny to piękno samo w sobie. Mnóstwo trawy, zadbanych kwiatów i słoneczniki. - Naprawdę bardzo je lubię – mówi Bożena Drężek. - Mają w sobie coś bajkowego i spokojnego. Te zasiałam w kwietniu. Rosną też od strony ulicy, ale w porównaniu z tymi od podwórka są małe. Łącznie mam ich 16 sztuk.


Reklama

 

Czy pani dbała o nie jakoś szczególnie? – dopytujemy.

 

- Szczególnie nie – śmieje je. - Podlewałam je jedynie, dość systematycznie. Ale dodam, że specjalną mieszanką. Skorupki jaj, pokrzywa i deszczówka. Ale chyba jeszcze lepszym sposobem jest woda z ryżem. Podobno to lepszy nawóz. Przetestuję to w przyszłym roku – śmieje się ogrodniczka.

 

Słonecznik zapewne za jakiś czas zostanie ścięty.

 

- Łodygę zamówiła już moja mama Władysława, która pochodzi z Kurpi – zdradza pani Bożena. - Chce ją wykorzystać na zrobienie palmy wielkanocnej. Wystartować w konkursie. Powiedziałam, że się na to zgodzę, jeśli potem mi tę palmę odda i będę mogła z nią iść do kościoła w Szymanach – śmiech.

 

Zawodowo pani Bożena związana jest ze szczycieńskim szpitalem, gdzie pracuje jako salowa. Pochodzi z Baranowa pod Wielbarkiem, ale od 5 lat mieszka w Szymanach. Przydomowy ogród to jej pasja.

Reklama

 

- Naprawdę bardzo cieszy mnie praca w ogrodzie, wstawanie rano, podlewanie, przycinanie, pielęgnowanie – wylicza. - Daje satysfakcję. A gdy w ogrodzie pojawi się tak piękny okaz, jak ten słonecznik, to wręcz rozpiera duma – dodaje z uśmiechem pani Bożena.

 

Oficjalny rekord Polski na najwyższy słonecznik został przyznany Andrzejowi Kurkowi z miejscowości Toszek (woj. śląskie) 11 września 2019 roku. Dokonano wtedy dokładnych pomiarów rekordowego słonecznika i okazało się, że roślina mierzy aż 4,89 m. To tyle, co wysokość piętrowego domu.

 

Rekord światowy należy do Hansa Petera Schiffera z miasta Karst w Nadrenii - Północnej Westfalii. Ogrodnik wyhodował słonecznik mierzący dokładnie 9 metrów i 17 centymetrów.Komentarze do artykułu

Wrażliwa

Słonecznik piękny, ale proszę wykazac się odrobiną empatii i uwolnić tego biednego psa z łańcucha (patrz zdjęcie).

Kier

Aż dziwne, że jeszcze Łachacz z Furczakiem zdjęć sobie że słonecznikiem nie zrobili i nie wstawili na komunikatory z informacją, że to dzięki nim taki duży urósł.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama