Aż 34 małżeńskie pary świętowały w tym roku Złote Gody. Wielka uroczystość z tej okazji odbyła się więc w Miejskim Domu Kultury. W sobotę, 8 września, półwiekowi i trwali małżonkowie odnowili swoje ślubne deklaracje.
Tak wielu par jednocześnie obchodzących jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, miasto nie pamięta. Odznaczanie jubilatów medalem, nadawanym przez Prezydenta RP, musi, a przynajmniej powinno mieć w miarę godną oprawę, więc ze względu na liczbę par i potencjalnych gości – członków rodzin, uroczystość została przeniesiona do sali widowiskowej MDK-u. - Zawsze się to odbywało w sali konferencyjnej ratusza, więc się trochę „najeżyłem”, gdy otrzymaliśmy zaproszenie do MDK-u, bo przypisałem to kampanii wyborczej – mówi Marian Sawko, jeden z jubilatów. - Ale jak zobaczyłem ile osób nas tam było, samych jubilatów, to przyznałem, że zmiana lokalizacji była zasadna, nawet jeśli rodzin towarzyszących nie było za wiele. Poza tym przez cały czas nie padło tam ani jedno słowo, które mogłoby mieć jakieś wyborcze odniesienie, więc wracając do domu nie byłem już „najeżony”.
Najważniejsza jest uczciwość
Helena i Marian Sawkowie swoje małżeńskie 50-lecie obchodzili dokładnie w kwietniu tego roku. - Znaliśmy się właściwie od dziecka – wspomina pan Marian. - Mieszkaliśmy w sąsiednich wsiach, ale w kolonijnych zabudowaniach, praktycznie przez miedzę. Nasze domy były od siebie oddalone może z półtora kilometra.
Sąsiedztwo i znajomość od dziecka o niczym jednak nie przesądziły. Bo na tę najważniejszą „iskrę” nadszedł czas wiele lat później, gdy oboje już dawno „otrzepali się” z piasku w dziecięcej piaskownicy. - Spotkaliśmy się na weselu wspólnej znajomej i wtedy zrodziło się to „coś” - opowiada Marian Sawko. - To wesele było w sierpniu jednego roku, a w kwietniu następnego bawiliśmy się już na naszym.
Zapytany o to, co jest najważniejsze dla trwałego i zgodnego pożycia, pan Marian odpowiada: - Moja życiowa maksyma brzmi: jak nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się uczciwie. I to właśnie chyba uczciwość jest w małżeństwie najważniejsza. Wszystko inne, oczywiście, też: wyrozumiałość, szacunek, życzliwość, wzajemna pomoc.
Medale i szampan
Podczas sobotniej uroczystości tradycyjnie jubileuszowi małżonkowie (nieobecne były tylko dwie pary) zostali odznaczeni medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, obdarowani kwiatami i prezentami, a po lampce szampana z dodatkiem drobnego poczęstunku mogli udać się do domów, by ewentualnie świętować w bardziej kameralnych warunkach.
Złote Gody świętowali:
Zofia i Jan Bańkowscy
Elżbieta i Janusz Barcikowscy
Jadwiga i Tadeusz Bastkowie
Zofia i Franciszek Bergowie
Alicja i Jerzy Błaszczukowie
Karolina i Kazimierz Burakiewiczowie
Aleksandra i Janusz Ciszewscy
Wanda i Ryszard Chodorowie
Barbara i Piotr Dybowie
Bogusława i Edward Dziekońscy
Leokadia i Stanisław Latałowie
Alina i Tadeusz Lekstanowie
Krystyna i Jerzy Klenczonowie
Jadwiga i Marian Kolbowie
Stanisława i Tadeusz Koperowie
Jadwiga i Mieczysław Kozłowscy
Elżbieta i Wiesław Kusiakowie
Marianna i Kazimierz Malinowscy
Władysława i Tadeusz Matysiakowie
Teresa i Julian Morawscy
Teresa i Władysław Mosakowscy
Rozalia i Aleksander Mrozowie
Marianna i Henryk Nacewiczowie
Irena i Leon Ostaszewscy
Teresa i Stanisław Perzanowscy
Jadwiga i Józef Radziewińscy
Władysława i Władysław Samselowie
Helena i Marian Sawkowie
Halina i Kazimierz Szemplińscy
Zofia i Ryszard Szydlikowie
Zofia i Jan Szymańscy
Elżbieta i Tadeusz Urbelewiczowie
Teresa i Andrzej Wasilewscy
Janina i Ryszard Zalewscy
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33