Sobota, 2 Marca
Imieniny: Halszki, Heleny, Karola -

Reklama


Reklama

Rekordowe inwestycje, zero podwyżek podatków! Co czeka mieszkańców gminy w nowym roku?


Samorządowcy z gminy Szczytno przygotowują budżet na przyszły rok. Będzie on rekordowy. Na same inwestycje gmina przeznaczy ponad 80 mln zł! - Gdy zaczynałem być wójtem budżet wynosił zaledwie 12 mln zł – podaje skalę rozwoju gminy Szczytno wójt Sławomir Wojciechowski. W 2024 roku ma nie być podnoszenia podatków, czy stawki za odbiór śmieci.Samorządowcy dochody na 2024 rok planują w wysokości 140 mln zł.

 

- Zakładamy, że wydatki będziemy mieli wyższe o jakieś 700 tys. zł – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - To, co zawsze ciekawi mieszkańców, to skala wydatków inwestycyjnych. Planujemy je na poziomie 83 mln zł. Dodam, że ten rok zamkniemy dochodami około 80 mln zł, czyli przyszły zapowiada się naprawdę rekordowo.

 

Co wpływa na tak ogromną różnicę pomiędzy budżetami gminy rok do roku?

 

- Głównie zadanie inwestycyjne dotyczące stworzenia strefy gospodarczej przy lotnisku w Szymanach – mówi Sławomir Wojciechowski. - Ale jest to inwestycja niezwykle ważna nie tylko dla naszej gminy, ale jestem przekonany, że całego powiatu, a nawet województwa. Przy lotnisku ma być zagospodarowane ponad 100 hektarów pod różnego rodzaju działalności gospodarcze. Wiele poważnych firm pyta już o te tereny.


Reklama

 

Samorządowcy nie rezygnują też z „nieco mniejszych” inwestycji. Planowana jest utworzenie nowej siedziby na potrzeby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym celu gmina chce dostosować budynek dawnej kotłowni znajdujący się przy ulicy Łomżyńskiej w Szczytnie.

 

- Będzie też rozbudowa strażnicy w Trelkowie i budowa świetlic wiejskich w Piecuchach oraz Marksewie – wylicza wicewójt Ewa Zawrotna.

 

- Łącznie przewidujemy budowę 5 kilometrów nowych dróg – dopowiada wójt Wojciechowski. - W Lipowcu będzie przybudowa stacji uzdatniania wody oraz szereg mniejszych zdań.

 

W przyszłym roku w gminie Szczytno nie wzrosną podatki ani stawki za obiór odpadów komunalnych.

 

Reklama

- Podatki dla osób prywatnych nie rosły u nas od 2021 roku i nadal tak będzie – mówi wójt. - Utrzymamy też te same stawki za odbiór odpadów komunalnych, czyli 17 i 18 zł od osoby w zależności od posiadania zniżki z tytułu biokompostownika. Na tym samym poziomie, czyli 9 zł pozostawimy stawkę za całodzienne wyżywienie w naszych przedszkolach.

 

Wójt Wojcichowski gminą Szczytno rządzić zaczął 5 grudnia 2021 roku.

 

- Mój pierwszy autorski budżet miał zaledwie 12 mln zł – wspomina. - Dziś to 140 mln zł. I nasze finanse mają się naprawdę dobrze, bo na koniec tego roku zadłużenie gminy wynieść ma 7 procent. Planowany poziom na przyszły rok to zaledwie 5 procent – dodaje.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama