Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Regionalne centrum opieki senioralnej i medycyny społecznej w Szczytnie


W piątek, 13 stycznia, w sali partnerskiej Starostwa Powiatowego w Szczytnie odbyło się spotkanie dotyczące podniesienia dostępności i jakości usług medycznych i społecznych dla seniorów, osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych w Powiecie Szczycieńskim. Starosta Szczycieński, Jarosław Matłach, wraz z przedstawicielami lokalnych samorządów, omawiali plany dotyczące stworzenia zintegrowanego systemu opieki senioralnej i medycyny społecznej na terenie całego powiatu.


  • Data:

- Realizacja takiego projektu umożliwi osobom w wieku senioralnym, niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym żyć godnie, podniesie codzienny standard ich życia, będzie przeciwdziałać ich społecznemu wykluczeniu oraz posłuży jako wsparcie rodzin opiekujących się takimi osobami – wyjaśniał starosta Matłach.

 

Jednym z ważniejszych elementów projektu jest wprowadzenie specjalnych elektronicznych opasek, które otrzymają osoby objęte programem opieki. Te urządzenia umożliwiają komunikację z centrum bezpieczeństwa lub opiekunami, ale również monitorują tętno, saturację, ciśnienie krwi, potrafią zarejestrować upadek jej użytkownika, posiadają także wbudowany przycisk alarmowy SOS do natychmiastowego informowania Centrum Bezpieczeństwa. Dzięki temu seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mogą czuć się bezpieczniej i mieć szybki dostęp do pomocy w razie potrzeby.


Reklama

 

Reklama

Projekt przewiduje również łatwiejszy dostęp do usług medycznych i społecznych dla osób objętych programem, dzięki indywidualnie przypisanym konsultantom, którzy będą dostępni dla osób objętych programem. Dzięki temu osoby te będą miały łatwiejszy dostęp do usług medycznych świadczonych przez Szpital Powiatowy, POZ oraz podmioty świadczące usługi społeczne dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

 

- Projekt jest odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczne i medyczne osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, które wymagają specjalistycznej opieki – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie, który koordynuje zadanie. - Realizacja tego projektu na terenie całego powiatu z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości życia seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów.

 

 

Dotychczas program ten został pilotażowo na terenie gmin Pasym, Wielbark i Świętajno, które zostały objęte działaniem systemu teleopieki, koordynowanego z Centrum Bezpieczeństwa utworzonego w Szczytnie.Komentarze do artykułu

Seniorka

Bardzo dobrze, że ma powstać taki system opieki senioralnej bo społeczeństwo naszego miasta i regionu bardzo się starzeje. Ułatwienie dostępu do usług medycznych osobom starszym jest bardzo potrzebne. Mają zostać wyznaczeni konsultanci do kontaktów z seniorami ale nie wiem czy jest to konieczne bo przecie są juz lekarze rodzinni, którzy jak jak moja pani doktor doskonale wiedzą co ich pacjentom dolega i jakie mają potrzeby.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama