Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Porka z chłodnikiem - mazurskie delicje Michała Denesiuka


Lipcowe upały dają się nam we znaki. Zastanawiamy się, co zjeść, gdy z nieba leje się żar, a my musimy mieć siłę do pracy. Cóż... możemy wziąć przykład z mazurskich chłopów.Wychodząc w pole w upały też musieli się posilać czymś sycącym ale lekkim i orzeźwiającym, żeby nabrać sił do pracy, czymś, co da energię, ale nie będzie ciężkostrawne. Na takie dni mazurskie gospodynie przygotowywały należącą do gatunku bryj Porkę - czyli ziemniaki z dodatkiem mąki, masła, mleka i skwarek z cebulą. Do picia zazwyczaj dawane było zsiadłe mleko lub maślanka. My z dzieciństwa pamiętamy ziemniaki z okrasą, sadzone jajko i chłodnik z ogórków. Dziś proponuję właśnie taki mazurski zestaw obiadowy na upały, a żeby było tradycyjnie i w klimacie dawnej kuchni polskiej zamiast jaja sadzonego proponuję jako dodatek staropolską perdutę ze szpinakiem czyli jajo w koszulce, w sztuce kulinarnej z francuska nazywane jajem poche. Taki zestaw doskonale sprawdzi się gorące, upalne, letnie dni i na pewno przypomni domowe obiady sporządzane przez nasze babcie. Pamiętajmy: smak tkwi w prostocie i to, co proste, jest najlepsze. Polecam i życzę smacznego.

Michał Denesiuk

 

 

Porka z perdutą na szpinaku i chłodnikiem ze zsiadłego mleka

 

Składniki:

szpinak 400 g

czosnku 3 ząbki


Reklama

masło sól, pieprz

jaja 4 sztuki

ocet winny 2 łyżki

zsiadłe mleko 1 l

śmietana kwaśna 200 ml

ogórek 2 sztuki

czosnek 3 ząbki

koperek pęczek

ziemniaki 0,5 kg

mąka 0,5 szklanki

boczek, słonina lub podgardle 150 g

masło 2 łyżki

sól, pieprz, cząber

 

Przygotowanie porka:

Ziemniaki obieramy, płuczemy i zalewamy wodą. Osolone gotujemy. W połowie gotowania, do ziemniaków, wsypujemy mąkę, gotujemy do rozgotowania ziemniaków. Podczas gotowania ziemniaków z mąką utworzy się kluch, nie mieszamy. Ugotowane ziemniaki odcedzamy do miski, wywaru ziemniaczanego nie należy wylewać Tłuczkiem do ziemniaków dobrze ubijamy, aby masa była lekko kleista. Gdyby była za gęsta, należy dolać trochę wywaru z ziemniaków, utłuc.

Reklama

 

Podgardle wędzone kroimy w kostkę, topimy na tłuszczu. Gotową porkę wyjmujemy na talerze, polewamy tłuszczem ze skwarkami. Możemy też wymieszać ziemniaki ze skwarkami i przesmażoną na złoto cebulką i dodatkiem masła. Można zrobić wersję bez mąki tylko z masłem i skwarkami z cebulą.

 

Szpinak myjemy, przelewamy wrzątkiem, możemy go posiekać lub w całości poddusić na maśle. Pod koniec duszenia dodajemy pokrojony w drobną kostkę czosnek, doprawiamy solą i pieprzem.

 

Zagotowujemy wodę z octem. Do wrzącej wody wrzucamy wybite jajko, wcześniej tworząc wir łyżką w garnku. Gotujemy około 3 minuty, perduta powinna mieć ścięte białko i płynne żółtko. Jajko solimy i oprószamy pieprzem po ugotowaniu.

 

Ogórki obrane bez gniazd nasiennych ścieramy i solimy. Odstawiamy żeby puściły wodę, na około 10 minut. Odciskamy ogórki z nadmiaru wody. Zsiadłe mleko mieszamy ze śmietaną i przyprawami sól, pieprz, cząber, dodajemy ogórek i koperek, posiekany czosnek. Podajemy po schłodzeniu w lodówce.Komentarze do artykułu

Joanna

Moja rodzina do dzisiaj przygotowuje tak ziemniaki z mąką nazywamy to danie prazaki. Polewamy skwareczkami i cebulką a do tego szklanka mleka, Właśnie dziś jadłam.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama