Czwartek, 18 Sierpień
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -

Reklama


Reklama

Polisa turystyczna, czy karta EKUZ? Jak odpowiednio się zabezpieczyć?


Ten konflikt trwa od lat i zdania wciąż są podzielone. W tym tekście postanowiliśmy wyjaśnić Ci główne różnice pomiędzy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a polisą turystyczną. Co lepiej zabezpieczy Cię przed konsekwencjami utraty zdrowia podczas zagranicznego wyjazdu?Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wszystko jest zadziwiająco proste, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z programem o charakterze czysto rządowym. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego Twojego miejsca zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wypełnisz wymagany wniosek i złożysz go do rozpatrzenia. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, kartę otrzymasz już w ciągu 15 minut. Czytaj o EKUZ Olsztyn na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-olsztynie/.

Jak zaopatrzyć się w polisę turystyczną?

W tym wypadku musisz skorzystać ze strony internetowej, na której znajdziesz wygodną porównywarkę ubezpieczeń. System poprosi Cię o określenie głównych parametrów polisy i na tej postawie przedstawi najlepsze oferty od renomowanych ubezpieczycieli. Potem wystarczy kilka kliknięć, by stać się właścicielem polisy.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma kilka ograniczeń, które sprawiają, że często jest pomijana przez osoby, szukające ubezpieczenia. Mając w kieszeni kartę, nie możesz liczyć na pokrycie kosztów:

 • planowanych zabiegów,

 • zabiegów, które nie są koniecznością,

 • pomocy w prywatnych placówkach,

 • ubezpieczenia OC,

 • transportu medycznego do Polski,

 • transportu zwłok,

 • odszkodowania za opóźniony lot i zaginione bagaże,

 • ratownictwa.

Jak w tej kwestii wypada polisa turystyczna?

Celem powstania ubezpieczenia podróżnego było zagwarantowanie pomocy medycznej podczas pobytu w kurortach turystycznych, które bardzo często są oddalone od publicznych placówek medycznych o kilkaset kilometrów. Jeśli więc przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie, będziesz mógł skorzystać z usług prywatnej kliniki i nie bać się o ewentualne koszty.

Gdzie działa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego ma dosyć szeroki zasięg działania. Zgodnie ze swoją nazwą obowiązuje we wszystkich krajach zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to, że posiadacz karty może leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Sprawdź, dokumenty potrzebne do wyrobienia karty EKUZ: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/

Gdzie obowiązuje polisa turystyczna?

To zależy tylko od Ciebie. Możesz określić zasięg Twojej polisy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że warto negocjować i starać się jak najbardziej rozszerzać funkcjonalności oraz listę krajów, w jakich będzie działać Twoje ubezpieczenie turystyczne.

Co wybrać?

Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz oba rozwiązania i stworzysz sobie kompleksowy pakiet ochrony przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą Cię spotkać podczas pobytu w innym kraju.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama