Czwartek, 18 Sierpień
Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -

Reklama


Reklama

Policyjna czołówka


Nie – tytuł nie zapowiada jakiegoś dramatycznego wypadku drogowego z udziałem radiowozu. Odnosi się do efektów pracy, jakimi może się pochwalić, a nawet i poszczycić Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano sporo mniej przestępstw przy jednoczesnym znacznym wzroście ich wykrywalności. - To wynik zmian organizacyjnych, a głównie tego, że po prostu policję widać – lapidarnie komentuje komendant KPP Radosław Drach. - Intensywne działania prewencyjne to jeden z najlepszych „odstraszaczy” dla przestępców.Przestępczość w liczbach

W minionym półroczu szczycieńscy śledczy wszczęli 622 postępowania przygotowawcze (śledztwa i dochodzenia). W ubiegłym roku, w tym samym czasie było ich 790. Spadek liczby przestępstw jest więc całkiem spory.

 

- W jakimś, chociaż niezbyt dużym stopniu, wpływ na to miała zapewne także pandemia i związane z nią ograniczenia – przyznaje komendant Drach. - Jednakże obowiązywały już one od wiosny ubiegłego roku, więc jeśli wpływały na zachowania przestępcze, to również i wcześniej.

 

Poziom przestępczości oceniany jest głównie w odniesieniu do czynów, które są społecznie najbardziej uciążliwe – albo dlatego, że najbardziej powszechne (np. kradzieże mienia, samochodu, kradzieże z włamaniem), albo ze względu na swą „wagę gatunkową” (rozbój, pobicie, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze). W każdej z siedmiu takich głównych kategorii wyniki szczycieńskiej policji korzystnie się zmieniły. O ile łącznie przestępstw z gatunku „siedmiu” w ubr. (I półrocze) było 247, to w tegorocznym półroczu – 142.

 

- Spadek liczby popełnionych przestępstw niewątpliwie cieszy, ale jest to niejako tylko jedna strona medalu – komentuje insp. Radosław Drach. - O poziomie bezpieczeństwa świadczą bowiem przede wszystkim te liczby, które dotyczą ich wykrywalności. Im więcej sprawców zostaje ujawnionych i oddanych w ręce organów sprawiedliwości, tym bardziej rośnie przekonanie, że popełnianie przestępstw po prostu się nie opłaca.

 

Niewykluczone, że właśnie do takiego wniosku doszli np. miejscowi amatorzy cudzego mienia, skoro np. w odniesieniu do kradzieży wykrywalność w 2019 roku wynosiła zaledwie 37%, a obecnie aż 72,7%. Ogółem, biorąc pod uwagę wszystkie stwierdzone przestępstwa w I półroczu bieżącego roku, szczycieńska KPP osiągnęła nieznany w historii jednostki wynik: 85%, znacznie poprawiając efekty ubiegłoroczne, kiedy to wykrywalność ogólna wynosiła 78,7%.

 


Reklama

- W odniesieniu do niektórych rodzajów przestępstw osiągnęliśmy 100-procentową wykrywalność – z zadowoleniem podkreśla komendant szczycieńskiej KPP.  - Ujawnieni zostali na przykład sprawcy wszystkich pobić, bójek czy przestępstw narkotykowych. Duża w tym zasługa funkcjonariuszy z pionu operacyjnego, ale nie jedyna. Bardzo skuteczni byli i są kryminalni oraz zespół do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. W tym półroczu funkcjonariusze wykryli aż 167 czynów w tej kategorii (w ubr. - 125). Pod względem wykrywalności, czyli ujawnienia sprawców zgłoszonych przestępstw gospodarczych nasza komenda zajmuje drugie miejsce w województwie wynikiem 84,3%, podczas gdy wojewódzka średnia wynosi 69,2%.

Reklama

 

Przestępstwa nie ujawniają się same, podobnie jak sprawcy z własnej woli raczej się do nich nie przyznają. - W KPP Szczytno pracuje obecnie 149 policjantów, wśród których jedna trzecia to kobiety – informuje komendant Drach. - Uzyskane wyniki to efekt często żmudnej, czasem niewdzięcznej i wręcz niebezpiecznej pracy wszystkich funkcjonariuszy, którym za tę pracę i zaangażowanie bardzo dziękuję.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powyższa maksyma stosowana jest w odniesieniu do medycyny, niemniej doskonale też pasuje i do działań policyjnych. - Jestem przekonany, że niebagatelny wpływ na to, że maleje liczba przestępstw, mają czynności prewencyjne – twierdzi komendant Drach. - Jeśli policjantów i radiowozy po prostu widać wszędzie i często, w dzień i w nocy, to z pewnością obawa przed złapaniem na gorącym uczynku odstrasza jakąś część chętnych np. do kradzieży. Dla przykładu – obecnie w nocy patrolowane są tereny gmin Wielbark czy Jedwabno, czego dawniej nie było w ogóle. Na spadek przestępczości ma wpływ także stała obecność funkcjonariuszy w gminach, dzięki istniejącym już posterunkom w Świętajnie i Wielbarku.

 

Patrole – to nie tylko jeżdżenie czy wędrowanie po terenie. To również kontrolowanie, a nie da się wykluczyć, że wśród ponad 21 tysięcy osób wylegitymowanych byli i tacy, którzy nosili się z niecnymi zamiarami i z nich zrezygnowali po spotkaniu z policjantami. Ponad 15 tysięcy kierowców było przebadanych na zawartość alkoholu we krwi, a takie liczne kontrole zapewne też niektórych „wypitych” powstrzymują przed siadaniem za kierownicą.

 

Policyjne statystyki wskazują jednak, że na drogach wciąż nie jest najlepiej. Pierwsze półrocze bieżącego roku „zaowocowało” aż 270 kolizjami na drogach i 16 poważnymi wypadkami, w których zginęło 6 osób, a 18 zostało rannych. Główne ich przyczyny to: nadmierna prędkość, nieprawidłowe manewry, nieustąpienie pieszemu na przejściu dla pieszych, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i chodzenie nieprawidłową stroną jezdni. Owszem, w ramach działań prewencyjnych szczycieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu 54 nietrzeźwych kierowców, 20 - po spożyciu, 10 nietrzeźwych rowerzystów, 25 kierujących na sądowym zakazie i 19 z cofniętymi uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto ujawnili 8 890 naruszeń przepisów ruchu drogowego.

 

- Ta liczba najlepiej wskazuje, jak bardzo to właśnie uczestnicy ruchu drogowego sami sobie zagrażają, sobie i innym – stwierdza insp. Radosław Drach. - Niestety, na drogach wciąż jest niebezpiecznie, a na brawurę, nadmierną prędkość i lekceważenie przepisów ruchu drogowego nie ma skutecznego lekarstwa, mimo naszych intensywnych działań prewencyjnych – podkreśla Radosław Drach. - Zresztą brak rozwagi widać nie tylko w odniesieniu do podróży, ale też np. korzystania z uroków lata, plaż i jezior. Jakiekolwiek, najbardziej wytężone działania policyjne nie byłyby w stanie zapobiec tragedii, jaka w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Warchałach, gdy w jeziorze utopili się dwaj młodzi ludzie. Nie mogliśmy też sprawić, by na drodze do Dębówka nie doszło do śmiertelnych wypadków. Tu jedynie można liczyć na rozsądek kierowców i innych użytkowników dróg i o to apeluję.

 

Insp. Radosław Drach, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie.Komentarze do artykułu

dr

Panie inspektorze, zapraszam późnym wieczorem /22-23, w okolice sklepów monopolowych zlokalizowanych przy ul. Leyka. Przekona się Pan jak naprawdę wygląda ład i porządek w mieście.

Michał.S

I tak trzymać,robicie kawał dobrej roboty za co Dziękuję ja i na pewno niejeden mieszkaniec naszego Powiatu. Pozdrawiam

kloss

Panie redaktorze, jak wieść szeroka niesie nasza Policja nie chce przyjmować zgłoszeń. Po co? Nie ma zgłoszenia to nie ma przestępstwa z niewykrytymi sprawcami. I tyle w tym temacie. Po prostu kreatywna księgowość.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama