Robert Arbatowski, to emerytowany żołnierz i współpracownik „Tygodnika Szczytno”, ale przede wszystkim miłośnik lokalnej historii. - O tej wielkiej historii, kraju, świata można przeczytać niemal w każdej książce historycznej, a o naszych małych ojczyznach, ludziach tu mieszkających właściwie nie ma żadnych publikacji – mówi Robert Arbatowski. - Od 1999 roku zacząłem spotykać się z najstarszymi mieszkańcami naszego powiatu. Utrwalać ich wspomnienia na nagraniach. Teraz są tego efekty w postaci produkcji filmowych. Pierwsze spotkanie było w Olsztynie z Walterem Późnym, pierwszym powojennym starostą szczycieńskim.
Jest sukces
Do swojego autorskiego projektu Robert zaangażował 19-letniego Damiana Dąbkowskiego. To tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie. - Wypatrzyłem go na jednym z apelów szkolnych – mówi Robert. - Miał ciekawą barwę głosu i dykcję. Uznałem, że świetnie nada się do „oprowadzania” widza po historii naszego miasta i powiatu. Mój projekt wspomaga też Witold Olbryś, nauczyciel historii, regionalista, kolekcjoner i pasjonat historii.
Ich pierwszy film dotyczył Gminy Żydowskiej w Szczytnie. Obejrzało go kilka tysięcy osób. - Przyznam, że nigdy wcześniej nie interesowałem się historią – mówi Damian. - Ale przy realizacji projektu pana Roberta dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat Szczytna. Mam teraz zupełnie inne spojrzenie na miejsca, które mijam niemal każdego dnia. Wiem, że mają one swoją historię. To tak, jakbym odkrywał miasto na nowo.
Ten obraz można zobaczyć w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=kyqv4xSF1QA
Szukają wsparcia
Robert i Damian nakręcili właśnie kolejny odcinek. Tym razem dotyczy on nieżyjącej już mieszkanki Korpel Waltraudy Golon, która wraz z matką i siostrą musiała w 1945 roku uciekać ze Szczytna przed Sowietami. - Przedstawimy ten dramat z jej perspektywy – mówi Robert Arbatowski. - Premiera filmu odbędzie się 20 maja, o godz. 21 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Gorąco zapraszam.
Filmy powstają bez udziału jakiegokolwiek wsparcia finansowego. - Robimy to własnym sumptem, ale przyznam, że nie jest to łatwe – wyznaje Robert Arbatowksi. - Dlatego jeśli znalazłaby się jakaś instytucja, firma, czy osoba prywatna, która zechciałaby nas wspomóc to będziemy bardzo wdzięczni.
Robert Arbatowski
Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie
Laureat trzech festiwali filmowych w latach 2012-2014
2012 - Festiwal Filmów Amatorskich w Sieradzu. Nagroda Publiczności oraz Nagroda Prezydenta Miasta Sieradz za film "Ocalić od zapomnienia", w którym został przedstawiony szczycieński kirkut
2013 - XXV Festiwal Filmów Amatorskich. I Nagroda Ministra Obrony Narodowej, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Prezydenta Miasta Sieradz za film "Grunwald"
2014 - Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich w Warszawie. Nagroda Ministra Obrony Narodowej za film "3. Brygada Radiotechniczna"
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33