Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

Podatki i śmieci w górę? Radni spotkali się w tej sprawie z burmistrzem


Czy mieszkańców Szczytna czekają podwyżki podatków lokalnych i stawek za śmieci? Możliwe, bo między innym o tym dyskutowali radni oraz burmistrz podczas wtorkowego nieformalnego spotkania w miejskim ratuszu. Podatki lokalne mogą wzrosną średni o około 10 procent, a cena śmieci może poszybować do 28 zł od osoby. To propozycje.

 Wtorkowe spotkanie odbyło się z inicjatywy burmistrza Szczytna.

 

- Zaprosiłem wszystkich radnych, bo chciałem przedstawić propozycję stawek za śmieci na przyszły rok oraz wysokość podatków lokalnych, w tym od nieruchomości – komentuje Krzysztof Mańkowski. - Przedstawiliśmy radnym, co będzie, gdy takie stawki zostaną przyjęte i co się może stać, gdy one zostaną odrzucone, bądź zmienione.

 

Na spotkaniu padły propozycje nowych podatków lokalnych (stawki publikujemy w załączniku). Średnio mają one wzrosnąć o około 10 procent. Od przyszłego roku więcej możemy zapłacić też za śmieci. Propozycja nowej stawki to 28 zł od osoby (jest 18 zł).

 

- Ze spotkania jestem bardzo zadowolony, bo dyskusja była merytoryczna – mówi burmistrz Mańkowski. - Były to swoiste konsultacje z radnymi. Nowe stawki podatków były też konsultowane z Radą Gospodarczą. Wszystkie głosy przyjęliśmy i jeszcze w środę będę na ten temat rozmawiał z panią skarbnik. Być może na sesji pojawią się nieco skorygowane stawki. Niższe. Ale musimy to wszystko raz jeszcze policzyć. Zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie lubi płacić więcej. To naturalne. Ale miasto inwestuje z podatków. Gdy będą niższe mniej zrobimy dróg, chodników, czy innych inwestycji poprawiających komfort życia naszych mieszkańców.

 

Nowa stawka śmieciowa według ratusza skalkulowana jest tak, aby nie dopłacać do systemu śmieciowego. - Jeśli będzie przyjęta niższa będziemy musieli podjąć też uchwałę, która pokaże brakującą kwotę oraz wskaże z czego zabrać środki, aby pokryć ewentualną dziurę w systemie – mówi Krzysztof Mańkowski. - Być może z jakiś inwestycji – dodaje.


Reklama

 

Nie od dziś widmo, że miejscy radni są mocno podzieleni. Choć ostatni sesja pokazała, ze potrafią kulturalnie i merytorycznie rozmawiać nawet o trudnych sprawach. Co sądzą o wtorkowym spotkaniu i proponowanych przez ratusz podwyżkach? Zapytaliśmy o to szefów największych klubów w radzie.

 

Teresa Moczydłowska, szefowa klubu PiS:

- Samo spotkanie oceniam bardzo pozytywnie. Rozmowy są potrzebne. Na pewno czymś zaowocują. Jaka będzie podwyżka podatków lokalnych i stawki za śmieci, tego jeszcze nie wiem. Na ten temat od jakiegoś czasu dyskutujemy też wewnątrz klubu. Przedstawione propozycje przez ratusz przyjęliśmy, będziemy je analizowali.

 

Rafał Kiersikowski, szef kluby radnych Wszystko dla Szczytna i PSL:

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się odkryć „nową jakość” pana burmistrza. Chodzi mi w tym przypadku, o płaszczyznę do dialogu. Okazuje się, że można rozmawiać nawet na trudne tematy. Problem podatkowy i śmieciowy jest bardzo złożony, tym bardziej musi być to wspólnie wypracowana decyzja, a nie narzucana. Jesteśmy zadowolenie z tego spotkania, bo jest jakieś światełko w tunelu do porozumienia. Samorząd jest wtedy silny, gdy jest zjednoczony, a nie podzielony. Trzeba o tym zawsze pamiętać.

Reklama

 

Robert Siudak, szef klubu radnych Razem dla Mieszkańców:

- Podatki muszą pójść w górę, bo w obecnej sytuacji nie bardzo mamy inne wyjście. Mierzymy się na przykład z ogromnym deficytem, około 2 mln zł, spowodowanym nie przyjęciem odpowiedniej stawki śmieciowej w tym roku. Jeśli mamy mieć pieniądze na inwestycje to podatki muszą być wyższa. I tak u nas są na dość niskim poziomie. Wszystko idzie w górę. Musimy być odpowiedzialni i się z tym zmierzyć. Oczywiście, nie jest to przyjemne zadanie, bo nikt nie lubi podwyżek.

Co do spotkania, to nie przyniosło one jakiegoś wspólnego stanowiska niestety.

 

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Artur

Panie Kiersikowski pana wnioski płyną niczyn struga przez szczecionek.

Taki sobie czytelnik

Och, wy Napoleonowie 21. wieku! Jak się was słucha na sesji rady, albo czyta wasze wypowiedzi dla prasy - to widać, słychać i czuć, że choć Cesarz miał podobno 153 cm wzrostu - to i tak mu nawet do pięt nie dorastacie. Nawet kłamać nie umiecie, tak że do Talleyranda też wam dużo brakuje - on kulał z wdziękiem, a wy się tylko kaczacie (nie wiem, czy wiecie, skąd to określenie, jak nie to jest coś takiego jak SJP). A w ogóle to nie wiem, czy znane są wam te ww. nazwiska, bo może rzucam perły przed... Ale my to wszystko - panie i panowie radni - wiemy, widzimy i pamiętamy. Nie jesteśmy - wbrew klasykowi - ciemnym ludem.

obywatel

Panie Kiersikowski to jest matematyka a nie kwestia woli do dyskusji bądź nie. Dyskutujecie od wiosny, miasto popada w długi a Wy dalej nic nie rozumiecie. Bierzecie pieniądze, boicie się niewygodnych (a koniecznych) decyzji jedynie do zdjęć się ładnie uśmiechacie. Potem będzie płacz, że w mieście brudno, chodniki krzywe itp. a kasy nie będzie. Może te śmieci w ramach diet jakie otrzymujecie sami taczkami będziecie wywozić? Te koszty to nie jest czyjś wymysl tylko cena uslugi jaką ktoś świadczy i trzeba za to zapłacić. Może najwyższy czas z przepisami się zapoznać ! Są po to żeby je stosować a Wy macie pilnować żeby właśnie tak się działo. Robicie ze Szczytna \"dziki zachód\" a my chcemy cywilizacji. Ciągniecie miasto w dól i to od dawna, lepiej zrezygnujcie i pozwólcie działać tym co mają głowe na karku.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Trzeba być mocno ograniczonym umysłowo, by nie wiedzieć, co dzieje się na niemieckich lotniskach, jak wielkie są braki w personelu, jak potężne są strajki, a wszystko to jest spowodowane niechęcią ludzi myślących, do przyjęcia szprycy. To, że w TV nic nie mówią wcale nie znaczy, że nic się nie dzieje.

  !!!


  2022-08-09 12:44:37
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  do Czytelniczki - z Ukrainy, bo pewnie tam go oddali, wraz z czołgami :))

  Czytelniczek


  2022-08-09 12:37:02
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Brak kompetencji nie przejawia się tylko u radnego Kiersikowskiego, ale u innych radnych pracujących w samorządzie też (wiedzę z zakresu finansów powinni mieć - za co biorą pieniądze jaką naczelnicy???). Pozostali radni zasiadający już co najmniej 4 lata w RM również podstawowe zasady finansowania czy zmian w budżecie powinni wiedzieć a nie błaźnić się na sesjach (np. Pan Dziuban). Porażka ... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :-)

  ta rada to żenada


  2022-08-09 11:55:38
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Olek, przyjąłem trzy dawki szczepionki i nie chorowałem na covida ani inną chorobę z podobnymi objawami. Wkrótce przyjmę czwartą. O czym ty piszesz? Potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, to skorzystaj.

  Szczepiony


  2022-08-09 09:42:04
 • Słodkie chwile z Michałem - ciasto jogurtowe z jagodami i wędzoną śmietaną
  Tylko skąd wziąć cukier do ciasta? ;)

  Czytelniczka


  2022-08-09 09:31:48
 • Szymany odcięte od Dortmundu
  Bolek, nieźle odjechałeś. totalny świr.

  ????


  2022-08-09 00:48:48
 • Wielkie zmiany w SKS, to już Gwardia Jurand Bank Szczytno
  GWARDIA SZCZYTNO PANY!

  Gwardzista78


  2022-08-08 21:04:09
 • Niebieski Zaułek „od kuchni” w Radiu Olsztyn (słuchaj audycji na żywo)
  Miałam przyjemność z rodziną zjeść obiad i przepyszny deser.....jedzenie poezja,wszystko przygotowane z sercem

  Anka


  2022-08-08 20:41:06
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Z tego co pamiętam w tym miejscu ma być amfiteatr. Wybudujemy i powiemy, że nie ma na niego miejsca.

  Tor


  2022-08-08 16:22:30
 • Rodzice nie wierzą, że Michał mógł skatować własne dziecko (Rozmowa „TSZ”)
  Po pierwsze trochę to dziwne aby ojciec nie znał płci swojego dziecka. Po dwa może też jednak tak być, bo jeżeli matka maluszka miała obsesję na temat wyglądu to wbiła sobie do głowy podczas porodu że to będzie dziewczynka, przy porodzie mogła wpaść w depresje może nie chciała zostawić dziecka w szpitalu bo każdy wiedział że będzie miała dziecko, i po prostu postanowił zrobić z małego dziewczynkę. Pewnie kapała jak nie było ojca w domu on pracował także miała pole do popisu usypiała pewnie przed jego powrótem do domu. A im starsze to wkoncu musiała by dawać go dla babci czy dziadek a nawet dla ojca dziecka aby przebrać czy umyć. Poprostu mogła wyładowywać swoje niezadowolenie na mały przy przebieraniu czy kąpieli kiedy widziała i przypominała sobie że on nie jest dziewczynka.

  Ona


  2022-08-08 00:33:08

Reklama