Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Pierwszy covidowy poród w szczycieńskim szpitalu


Po raz pierwszy w historii oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Szczytnie odbył się tam poród pacjentki, chorej na covid19. Dziecko urodziło się zdrowe. Do tej pory ciężarne pacjentki, które były zakażone koronawirusem z reguły odsyłano do szpitali covidowych w Olsztynie bądź Ostródzie.29-letnia pacjentka, mieszkanka naszego powiatu, urodziła zdrową dziewczynę 1 grudnia. We wtorek, 7 grudnia zarówno mama, jak i jej córeczka zostały wypisane do domu. Niestety, do momentu wyzdrowienia 29-latka nie może przebywać z córką. Poród metodą cesarskiego cięcia przeprowadził dr Marek Kasprowicz, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Szczytnie.

 

– Zdecydowaliśmy o zastosowaniu tej metody z powodów położniczych – mówi. - Pacjentka trafiła do nas z powikłaniami ciążowymi jeszcze przed porodem.

 

Podczas przyjęcia do szpitala zrobiono testy, które okazały się pozytywne. Pacjentka nie była szczepiona.

 

- Wcześniej takie osoby odsyłaliśmy do placówek covidowych w Olsztynie bądź Ostródzie, ale w czwartej fali, gdy zmieniły się wyceny procedur, nikt nie kwapi się do przyjmowania takich pacjentek, dlatego i na naszym oddziale powstała izolatka dla przyszłych mam, które zmagają się z tym groźnym wirusem – mówi dr Kasprowicz.


Reklama

 

Operacja przebiegła bez komplikacji, a odbyła się z zachowaniem szczególnych warunków sanitarnych. Czyli, mówiąc wprost, cały personel ubrany był w szczelne maski i kombinezony. Pacjentka urodziła zdrową córeczkę. Nie była ona zakażona koronowirusem, dlatego za zgodą jej mamy została od razu od niej odizolowana, aby nie doszło do infekcji.

 

Po operacji 29-latka przebywała w izolatce. Noworodek w oddzielnej sali.

 

- Kobieta nadal jest chora, ale w dobrym stanie – mówi dr Kasprowicz. - Dlatego ona, jak i jej dziecko we wtorek zostali wypisani do domu. Ale nadal mają przebywać osobno.

 

Doktor Kasprawicz przyznaje, że na jego oddział trafia coraz więcej pacjentek chorych na covid19.

Reklama

 

- I niestety, zdecydowana większość to nieszczepione panie – mówi. - Trochę dziwię się temu, bo naprawdę bardzo ryzykują swoim i dziecka zdrowiem oraz życiem. Szczepionka nie szkodzi zdrowiu dziecka. Naprawdę zachęcam do szczepień, to jedyna droga do zdrowia. Nie chroni ona w stu procentach przed chorobą, ale za to daje gwarancję lżejszego jej przejścia.Komentarze do artykułu

Krajan

To ja sfinansowałem z podatków i składki na NFZ izolatkę dla niezaszczepionych aspirantek do 500+? A moja żona musi wykonać dość powszechny zabieg ginekologiczny w sterylnym gabinecie prywatnym? Życzę zdrowia i matce i dziecku - ale za takie honory niezaszczepieni powinni płacić jakiś ryczałt.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama