Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Pierwsze ofiary mrozów, policjanci apelują o wrażliwość


Pojawiły się pierwsze przymrozki, a wraz z nimi policjanci odnotowują pierwsze przypadki zgłoszeń dotyczących osób, które potrzebują pomocy z powodu niskich temperatur. - Bądźmy wrażliwi na osoby, które z uwagi na trudną sytuację życiową, mogą potrzebować naszej pomocy w tym trudnym czasie jesienno-zimowym – apeluje sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.W nocy z niedzieli na poniedziałek większość z nas mogła zobaczyć na swoich termometrach minusową temperaturę. Niektórzy kierowcy musieli sięgnąć nawet po skrobaczki do szyb, aby usunąć szron, który pojawił się na samochodach.

 

Szczycieńscy policjanci natomiast około godz. 07:00 w piątek, 10 października otrzymali pierwsze w sezonie jesienno – zimowym 2021r. zgłoszenie dotyczące wychłodzonej kobiety, która potrzebowała pomocy służb ratunkowych.

 

Funkcjonariusze na miejscu zastali leżącą na trawniku kobietę. Była ona zmarzniętą i wychłodzona. Od 56-letniej mieszkanki Szczytna wyczuwalna była również silna woń alkoholu.

 

- Kobieta tłumaczyła, że wracała do domu, jednak w pewnym momencie poczuła się zmęczona. Siadła na trawniku i zasnęła – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.

 

Policjanci ustalili dokładne dane kobiety i adres jej aktualnego zamieszkania. Zatroszczyli się o 56-latkę i przewieźli ją do domu, gdzie przekazali ją pod opiekę jednego z domowników.


Reklama

Dzięki zgłoszeniu postronnej osoby, szczycieńscy policjanci mogli na czas zareagować i udzielić kobiecie natychmiastowej pomocy.

 

- Jak wskazują doświadczenia lat ubiegłych, okres jesienno – zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnie zamieszkujących oraz tych które borykają się z problemem uzależnienia alkoholowego – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W działaniach zapobiegających takim zdarzeniom, niezwykle ważna jest nasza wrażliwość, szybkość reakcji oraz aktywność osób postronnych, które widząc realne zagrożenie na czas informują służby ratunkowe, które niosą takim osobom natychmiastową pomoc.

 

 

Pamiętajmy!

 

Niskie temperatury, zwłaszcza w nocy, to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. Zagrożenie to dotyczy także, a może nawet w szczególności, osób znajdujących się pod działaniem alkoholu.

Reklama

 

Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał do natychmiastowego działania nie tylko dla mundurowych, ale także dla każdego przechodzącego obok obywatela, który powinien o swoich spostrzeżeniach powiadomić odpowiednie służby.

 

Zgłoszenia można przekazywać za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obojętnie i pamiętajmy, że jeden nasz telefon może uratować ludzkie życie.

 

Fot. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama