Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Pierwsza taksówka w Dźwierzutach. Wyjątkowa podróż w przeszłość


Dźwierzuty mają wyjątkową historię. Z okazji 650-lecia istnienia te tajemnice odkrywają pracownicy miejscowego ośrodka kultury. Jedna z nich związana jest z pierwszą taksówką, która jeździła po ulicach Dźwierzut w latach 70.Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach niedawno podzielił się historycznym zdjęciem, które przywołuje wspomnienia sprzed ponad czterdziestu lat. Fotografia, pochodząca z 1973 roku, ukazuje pierwszą taksówkę w miasteczku, należącą do Stefana Wojkowskiego. Zdjęcie to jest częścią zbiorów pani Lilii Wojkowskiej.


Reklama

 

- Po Dźwierzutach, już w latach 70. można było pojeździć taksówką – czytamy w opisie opublikowanym przez Gminny Ośrodek Kultury.

 

W tamtych czasach, posiadanie taksówki w tak małej miejscowości było symbolem postępu i nowoczesności. Stefan Wojkowski, jako pierwszy taksówkarz, z pewnością odegrał ważną rolę w lokalnej społeczności, umożliwiając mieszkańcom i przyjezdnym wygodniejsze podróżowanie.

Reklama

 

Dziś, niestety, po taksówkach w Dźwierzutach nie ma śladu. A szkoda. Bo co prawda czasy się zmieniły, infrastruktura drogowa jest, ale wykluczenie komunikacyjne w tak małych gminach jest nadal ogromne.

 

Zdjęcia i historie z przeszłości są bezcennym skarbem, który pomaga mieszkańcom Dźwierzut lepiej zrozumieć i docenić historię swojego miejsca zamieszkania. Dzięki takim projektom, jak archiwizacja i publikowanie starych fotografii, lokalna społeczność może pielęgnować swoje dziedzictwo i przekazywać je kolejnym pokoleniom.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama