Najpierw udało się zdobyć milion złotych na ratowanie zabytku. Teraz do Pasymia wróci kolejne 100 tysięcy złotych. Gmina otrzymała dofinansowanie na już zrealizowaną inwestycję – rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień i budynku dawnej łaźni.
To przykład sytuacji, która w samorządach zdarza się rzadko. Gmina Pasym nie tylko skutecznie pozyskała środki na realizację inwestycji, ale teraz odzyska część własnych pieniędzy wyłożonych wcześniej na jej wykonanie.
Projekt „Refundacja kosztów – Rewitalizacja budynku wodociągowej wieży ciśnień wraz z budynkiem łaźni w Pasymiu” został zakwalifikowany do dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona Zabytków 2026”. Oznacza to, że do budżetu gminy wróci 100 tys. zł.
Najpierw milion, teraz kolejne 100 tysięcy
Rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień była jedną z najbardziej charakterystycznych inwestycji ostatnich lat w Pasymiu.
Wcześniej przedsięwzięcie otrzymało już milion złotych wsparcia z Fundacji Most the Most w ramach ogólnopolskiego konkursu „Nasz Zabytek”. Gmina dołożyła do realizacji zadania niespełna 300 tys. zł własnych środków. Teraz część tego wkładu wróci do samorządowej kasy.
Każda złotówka ma znaczenie
Władze gminy podkreślają, że skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych nie kończy się w momencie rozpoczęcia inwestycji.
- To dla nas szczególnie ważne, ponieważ pokazuje, że skutecznie pozyskujemy środki nie tylko na planowane inwestycje, ale również na przedsięwzięcia już zakończone. Patrzymy na rozwój gminy długofalowo i odpowiedzialnie, szukamy każdej możliwości, by pieniądze wracały do samorządu i mogły zostać przeznaczone na kolejne potrzebne działania dla mieszkańców - podkreśla burmistrz Pasymia Marcin Nowociński.
Jak zaznacza, sukces jest efektem systematycznej pracy i stałego monitorowania programów pomocowych, zarówno krajowych, jak i unijnych.
Zabytek, który dostał drugie życie
Dziś odnowiona wieża ciśnień jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Pasymiu. Jeszcze kilka lat temu wymagała pilnych prac ratunkowych. Dzięki pozyskanym środkom udało się przywrócić jej dawny blask i nadać nowe funkcje.
W czasach, gdy samorządy liczą każdą złotówkę, odzyskane 100 tysięcy złotych może oznaczać początek kolejnej inwestycji. A w Pasymiu już pokazali, że potrafią skutecznie walczyć o zewnętrzne wsparcie.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03