Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Oszuści internetowi atakują! Policja przestrzega przed oszustami metodą na BLIK


Ponownie w naszym powiecie uaktywnili się oszuści internetowi. W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, wysyłają wiadomości do pokrzywdzonych, podając się za znajomych, z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.- Swoją prośbę tłumaczą różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta – wylicza sierżant Agata Stefaniak ze szczycieńskiej policji.

 

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”.

 


Reklama

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padł 39-letni mieszkaniec woj. małopolskiego.

 

Szczycieńscy policjanci przestrzegają. - Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie – apeluje sierżant Stefaniak. - Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama