Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Olejna bazylika - muzealne eksponaty


Prezentujemy kolejne muzealium ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Jest to jeden z obiektów, który każdego odwiedzającego szczycieńską placówkę wita zaraz przy wejściu do muzeum.

 Pokaźnych rozmiarów obraz autorstwa Gotthardta Kuehla (1850-1915) - olej na płótnie, 131,5 x 98,7 cm. Prezentuje wnętrze Bazyliki Konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku z ok 1905 r. W tle widoczny jest słynny zegar astronomiczny wykonany przez Hansa Düringera w latach 1464-1470 oraz Ołtarz Świętej Barbary z XV w.


Reklama

 

Gotthardt Kuehl uznawany jest za przedstawiciela niemieckiego impresjonizmu. Studiował w Drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1867 r. oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w 1870 r. W 1878-89 mieszkał w Paryżu, gdzie studiował sztukę dawnych mistrzów z okresu od XIV do XVIII wieku. W 1895 r. został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Malował głównie wnętrza, w późniejszym okresie twórczości również motywy i pejzaże architektoniczne. Już za życia cieszył się dużą, międzynarodową renomą.

Reklama

 

Klaudiusz Woźniak. Muzeum Warmii i Mazur w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama