Sobota, 20 Lipiec
Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny -

Reklama


Reklama

Odłączenie Trelkowa i Trelkówka od parafii w Szczytnie wzbudza emocje. Zmian broni ksiądz Andrzej Preuss


Decyzją biskupa Trelkowo i Trelkówko od czerwca zostają odłączone od parafii Wniebowzięcia Najświetniejszej Maryi Panny w Szczytnie i dołączone do parafii w Gromie. W niedzielę o tej decyzji parafian poinformował dziekan ks. Andrzej Wysocki. Taka zmiana nie wszystkim się spodobała. Głos w sprawie postanowił zabrać ksiądz Andrzej Preuss, były proboszcz parafii w Szczytnie, który broni decyzji biskupa i wskazuje korzyści.Zmiana „granic” parafii WNMP w Szczytnie i Gromu to efekt stale malejącej liczby księży. Reformę przeszedł właściwie cały dekanat szczycieński, który pod skrzydła wziął dekanat Pasym i Dźwierzuty. Do parafii WNMP w Szczytnie przyłączono Marksewo. Z kolei Trelkowo i Trelkówko od czerwca należeć będą do parafii w Gromie.


Reklama

 

Reklama

I właśnie ta ostatnia zmiana spowodowała najwięcej zamieszania. Mieszkańcy obu wniosek swój żal wylali w komentarzach na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno”. W niewybrednych słowach szukają „winnego”, chcą jechać do biskupa, nie chcą zgodzić się na taką zmianę. Obarczają za to winą obecnego proboszcza WNMP w Szczytnie księdza Andrzeja Adamczyka.

 

Głos w sprawie postanowił zabrać ksiądz Andrzej Preuss, były proboszcz parafii WNMP w Szczytnie, który broni decyzji biskupa i wskazuje korzyści. Mimo ciężkiej choroby napisał do naszej redakcji maila w tej sprawie.

 

- Czuję się w obowiązku napisać o sprawie odłączenia Trelkowa i Trelkówka od parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie i dołączenia do parafii Grom – czytamy w mailu. - Widzę w tym wielkie dobro dla działań duszpasterskich. Kościół w Trelkowie był do 1983 zborem ewangelickim. Ponieważ po wojnie zabrakło tu braci ewangelików, dlatego od wojny stał nieużywany. W 1983 diecezja odkupiła go i ks. biskup poświęcił na kościół dojazdowy dla parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie. Parę lat temu okazało się, że dach i strop są w stanie krytycznym. Za Łaską Boża i z ogromną pomocą pana Wójta Gminy Szczytno udało się wyremontować kościół. A dzisiaj jest nagląca potrzeba dokonania zmian administracyjnych. Tak uważam, bo bardzo mi zależy na dobru duchowym mieszkańców Trelkowa i Trelkówka. Dlaczego taka zmiana?

 

Napiszę w punktach.

1. Ks. arcybiskup, jeżeli wprowadza zmiany w granicach dekanatów parafii i personalnych, to zawsze w trosce o dobro wiernych.

2. Teraz w całej Europie widzimy ogromny spadek powołań i coraz bardziej brakuje księży. Może być tak, że w niedalekiej przyszłości trzeba będzie ograniczyć ilość mszy świętych w naszej parafii z tego powodu, że jeżeli tendencja spadkowa nadal się utrzyma to może zostanie tutaj tylko dwóch księży, a wtedy będzie bardzo trudno prowadzić duszpasterstwo.

3. Nasza parafia jest bardzo rozległa. Po niedawnym przyłączeniu Marksewa liczy czternaście wiosek, wiele kolonii i sporą część miasta. Wioski bardzo szybko się rozbudowują i duszpasterstwo staje się coraz trudniejsze.

4. Wiele osób mówi, że trzeba przed zmianą konsultacji społecznych i zapytać co na to większość. Ale w Kościele nie było, nie ma i oby nie było demokracji. Tu nie rządzi większość, a Pan Bóg. Poza tym, kto decyduje w społecznościach, firmach, rodzinach? Ten, kto ponosi odpowiedzialność. Za duszpasterstwo w parafiach ponosi odpowiedzialność przed Panem Bogiem ks. arcybiskup i proboszcz. Dlatego, kiedy zapytał mnie ksiądz biskup jak lepiej prowadzić duszpasterstwo w tak rozległej parafii to JA SAM ZAPROPONOWAŁEM, że może Trelkowo i Trelkówko powierzyć opiece duszpasterskiej proboszczowi z Gromu. Tym bardziej, że ksiądz Krzysztof Pliszka jest bardzo gorliwym księdzem i bardzo zatroskanym duszpasterzem. Prawdą jest, że to bardzo dobra część parafii, bo tam mieszkają bardzo dobrzy ludzie i tym bardziej mają prawo do dobrego duszpasterstwa, a za moich czasów nie byliśmy w stanie pomóc, tak jak tego potrzebowali mieszkańcy tych dwóch wiosek.

5. Jeszcze jedno, dla mnie bardzo ważne. Jeżeli są osoby, które nie zgadzają się z tymi zmianami, to zamiast pisać bzdury niech odpowiedzą na pytanie: - Czy modlą się gorliwie o powołania kapłańskie? Pan Jezus powiedział: „Proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje”. Jeżeli nie modlą się gorliwie, to – niestety - trochę są współwinni obecnej zmianie.Komentarze do artykułu

Aima

Te wszystkie komentarze to ludzie wierzący? Katolicy? Chore społeczeństwo,oby tylko zdążyło wyzdrowieć przed odejściem z tego świata.

Parafianka Lecha

Trzeba było nie ruszać ludzi, oni pamiętliwi wypomną wszystko. Brzydkie rzeczy w Dużym Kościele. Kiedyś wzór dziś porażka….nowe lepsze zmiany jak z Polskim Ładem, przeciwko ludziom. Jak dla mnie kościół się gubi idzie ślepy bez ludzi. Koniec to puste kościoły. Duży kościół tego przykładem…topnieje w liczbę przy takich cyrkach. Ludzie nie popuszczą!!!!!!!! Znam ich, a wioski wku…. Że Hej. Trzeba było ich nie dotykać.

oj Andrju Andrju

Ciężko jest zdobyć szacunek w oczach ludzi. Widać to ewidentnie. Niestety nowy robi coś odwrotnego. Nie oddaje się ludzi w tak absurdalny sposób. Nie wybaczą tego ludzie. O akcji słyszałam, że nie chcą dawać kasy dla nowego. Popieram, najlepsza szkoła to bieda!!!! Im mnie będzie miał kasy tym będzie ludzki. Mniej wycieczek z bogatymi. My z wioski to biedota.

Debatująca

Myślę, że czasy tego księdza przeminą szybko, zrozumie, że źle zrobił i przeprosi ludzi. My jeździmy do Rudomana. Polecam zmianę parafii, Bóg ten sam. Spotkałam w kancelarii tego z Mławy, nie polecam. Proboszcz to jakby przebijać się przez zasieki, dostał 100 zł i wszystko podpisał. Miły był nawet. Więc polecam przy nich, wyłożyć na blat 100 zł i dopiero potem mówić co chcecie. Hihihihi smutne ale prawdziwe. Niewielu jest prawdziwych księży. Więc gdy coś piszecie kto dokładnie, nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Akcja zero kopert dla Proboszcza na wioskach podoba mi się i przekazuję akcję dalej, bieda zajrzy w tyłek wszystkich będzie tulił…

Mławiaka unikać

Moi znajomi to też cwaniacy z Mławy, tego w dużym omijać, wziął od nas 150 zł za 1komunię, potem kupcie kwiaty, opłaćcie fotografa, posprzątajcie kościół, ochrzaniał nas w kościele, ciągle tylko o sobie mówił, my rodzica z kredytami, opłatami, jesteśmy źli bo do kościoła nie chodzimy, wygodny księżulku z Mławy, pracujemy ciężko!!!! Ty tego nie zrozumiesz bo nigdy pewnie nie pracowałeś ciężko po 12 godz. dziennie przez 7 dni, mamusia pewnie wszystko dawała…a zebrałeś od nas ponad 15 tys zł za komunię…łatwo się bierze, prawda? Nie puszczę kolejnego dziecka do tej parafii

Ks Andrzeju

Trelkowo i Trelkówko i tak Cię Kocha i wspiera. Co miałeś napisać? Chcesz dobrze ale ciężko to zrozumieć, same absurdy. Ten nowy proboszcz zniechęcił mnie do kościoła, jeżdżę do Rudomana. Wielu moich znajomych przestało chodzić do Dużego Kościoła. Cenniki cenniki cenniki i cenniki. Omijać parafię tego z Mławy i Wójtowa. Tylko kasa kasa i kasa

Kobieta z Roman, również wkurzona przez Adamczyka

Jak znam księdza Andrzeja Preussa chciał załagodzić to co pewnie sam widzi i słyszy. Ciężko dziś o proboszczów dla ludzi takich jak nasz ks. Preuss. Prawdą jest księże Andrzeju, że nowemu tylko na $$$$$$$$$$$ zależy. Ci z Trelkowa i Trelkówka mają rację. Nas gospodarzy w Romanach olał Adamczyk i nie przyjechał po kolędzie. Marksewo o 15 km przyjmuje, a Trelkowo i Trelkówko wyrzuca, a ma 10 km odległości. Mój przyjaciel ksiądz jasno wskazał, że biskup nie zrobiłby takiego głupiego ruchy, gdyby ktoś mu tego nie zasugerował. Gdzie Grom, a gdzie Trelkowo?? Czy trzeba być debilem żeby tego nie widzieć, że pomija się dwa kościoły w mieście i trzeba jechać do Pasymia. Dołączyłam do akcji wśród wiosek. Zero kasy w kopercie dla Adamczyka. Tak go ukarzemy za brak miłości wobec bliźniego. Brak kasy od gospodarzy, podawajcie dalej…

Darek

Sory ale odleciałrść

i Kochana Leno

co usłyszałam u Adamczyka, to dlaczego Pani zamawia intencję w naszej parafii skoro ma swoją. Moi dziadkowie chodzili do Dużego Kościoła, Moi Rodzice i zamawiali tam intencję. Po spotkaniu z tym plebanem...przerwałam te tradycję. Zamawiam już tylko u naszego Ks. Dziekana. Ewidentnie tylko kasa w Dużym Kościele się liczy.

Lena

Od naszego księdza wiemy co siedzi przy Kurii, że Adamczyk ma tam \"przyjaciela\". który go pchnął tutaj na parafię i wszystko przepchnie u głównego. Często tu przyjeżdżał do Szczytna. Wiadro pomyj? Przyłącza się parafię do najbliższej w pobliżu. Jak wytłumaczysz to, że trzeba jechać przez Szczytno, mijając obok dwie parafie po drodze: Wniebowzięcia 10 km., Stanisława Kostki 11,2 km, Grom przez las 21 km (powodzenia jeżeli cało się przejedzie), drogą 22,5 km. Za Preussa: wszystko było dla ludzi bez cenników i tłumy w kościele. Za Adamczyka: ślub 1100 zł, pogrzeb 1100 zł, ukradkiem pobiera dodatkowo na kwiaty do 1200-1800 zł, problemy ze wszystkim, Msza w kościele za 100 zł i ostatnio ten piękniuś z Mławy, nieprzyjemny, powiedział: \"że za takie pieniądze, które dałam, nie odprawi. Bo ksiądz musi wyżyć z tego co dostaje od ludzi i przemnoży sobie Pani 50zł x 30 dni. Chciałaby Pani pracować za takie pieniądze?\". Mam mu dać 1/10 tego co zarabiam? Za najniższą krajową? Mając dzieci i rachunki? Kolejny specjalista ksiądz od pieniędzy. Adamczyk jest jaki jest Leno, tylko Ty zaślepiona jesteś nie wiem czym... Wieczne problemy z załatwieniem czegokolwiek, traktuje ludzi jak głupich. Dalej mi powiesz, że nie mam racji? Na wioskach już poszło, zero kopert dla plebana, podoba mi się ta akcja. Jest 3 księży uczciwych w Szczytnie co są dla ludzi: ks. Mirosław Rudoman, ks. Dawid Hulecki, ks. Bartłomiej Koziej. Pochwalam ich postawę takich chcemy w Szczytnie jak najwięcej. Z delikatnością do ludzi, nie ganiają za kasą, nie wołają o pieniądze, angażują się. Nasz ks. Dziekan też jest bardzo dobry, uczciwy i konkretny. Jasne zasady. Przejrzyste kwestie finansowe. Zawsze otworzy drzwi na plebanii, pouczy, zna nas. Nie wszyscy to lubią ale my go szanujemy.

Grot

Nigdy w Kościele nie było demokracji, bo demokracja jest początkiem totalitaryzmu. Szczęść Boże wszystkim.

lena

Jak teraz się czujecie krzykacze z Trelkowa, którzy wylaliście wiadro pomyj na obecnego proboszcza? Tacy przykładni parafianie a język, jak z rynsztoka. To była decyzja biskupa, a w kościele, jak stwierdził ks. Andrzej, nie ma demokracji.

ika

I prawda. Amen.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama