Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

Odkryte resztki willi Fryderyka Dauma


Bezwartościowe resztki murów pozostały po okazałej posesji założyciela i pierwszego właściciela szczycieńskiego browaru.



- Niestety, nie udało się znaleźć żadnych artefaktów – mówi Justyna Szymonik-Polak, archeolog z Powałczyna, która nadzorowała prace. - Moim zdaniem budynek zbyt długo był dostępny po wojnie i po prostu został rozgrabiony. Wówczas były takie czasy, że ludziom naprawdę wszystko mogło się przydać. Odsłoniliśmy resztki budynku, aż do posadzek, weszliśmy też do piwnic. Rozkład pomieszczeń zgadzał się niemal idealnie z planem willi, jaki wcześniej znalazłam. Widać, że była tam kanalizacja, wodociąg, na ścinach były widoczne uchwyty do rur, ale samych rur już nie było. To pokazuje, że całe wyposażenie, które można było wykorzystać zostało zabrane. Prace na działce sąsiadującej z browarem wykonane były na zlecenie obecnego właściciela obiektu.


Reklama

 

Browar w Szczytnie został założony w 1898 r. przez Fryderyka Dauma pod nazwą "Browar Zamkowy" (niem. Schlossbrauerei Ortelsburg). Rodzina właścicieli mieszkała w budynku obok zakładu i nie bacząc na kolejne wojenne zawieruchy sukcesywnie rozbudowywała browar. Produkowano tu trzy rodzaje piwa, najwięcej pełnego (marcowe, pilsner), a także zwykłe (słodowo-karmelowe) i mocne (koźlak, porter). W 1936 r. w browarze zatrudniano 98 pracowników, w tym 20 biurowych. W 1938 roku wyprodukowano 38 tys. hl. piwa. W latach następnych produkcja wzrastała, w 1944 r. wynosiła 78 tys. hl.

 

 

Po powojennym rozszabrowaniu browar ponownie ruszył już w 1946 roku, jako własność państwowa. Wtedy produkcja piwa wynosiła około 80 tys. hl. rocznie. Zakład kwitł, zdobywając nawet laury na krajowych targach oraz wysyłając produkty (piwo) na eksport aż do 1991 roku, kiedy to przekształcono go w jednoosobową działalność, a następnie sprywatyzowano. Zakupiona i zainstalowana w 1986 roku nowoczesna linia produkcyjna w 2001 roku została sprzedana, a browar stał się rozlewnią likieru. Obecnym właścicielem jest Mazurska Manufaktura, która ma chwalebne plany związane z renowacją browaru i powrotem do produkcji piwa „Jurand”, co oby się powiodło.

Reklama

 

Fot. Mazurska Manufaktura



Komentarze do artykułu

ika

Tak, Jurand byl OK, ale czemu by nie wrocic do trzech rodzajów piwa???

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama