Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Oddaj puszkę lub butelkę PET i wesprzyj pasymski strażaków lub zrób taniej zakupy


W Pasymiu, przy sklepie sieci „Chorten” (ul. Reja) stanął właśnie automat do odbierania puszek oraz butelek PET. To pomysł firmy MAG Dystrybucja, która jest jedną z największych hurtowni napojów i współpracuje z kilkoma sieciami. Za każde oddane opakowanie klient otrzyma konkretne środki, które może przeznaczyć na zakupy w sklepie lub... wesprzeć Ochotniczą Straż Pożarną w Pasymiu. To pierwszy taki Ekomat w naszym powiecie. O pomyśle rozmawiamy z Tomaszem Wilczewskim z Mag Dystrybucja Sp. z o.o. sp.k.,


  • Data:

W jednym ze starych, ale kultowych skeczy kabaretowych pada pytanie: a ile na tym interesie można stracić?

 

Nic. Można tylko zyskać. Ekomat przyjmuje PETy o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (nasze urządzania są wyposażone w zgniatarkę). Za każdą jedną sztukę maszyna nalicza od 1 do 5 groszy i wystawia „paragon”. „Przypisane” do ekomatu sklepy często wprowadzają promocje, a wtedy za wybraną plastikowną butelkę lub puszkę automat wystawi kwit nawet na 50 gr.

 

To jednak grosze... Czy klientom to się opłaca?

 

Ale ziarnko do ziarnka... to miarka. Można za tę miarkę obniżyć koszty dokonywanych zakupów albo – w przypadku Pasymia – wesprzeć miejscowych strażaków ochotników. O efekcie ekologicznym nie wspominam, bo to oczywiste, ale może warto wskazać, że kupując jakiś napój czy piwo nie płacimy kaucji za opakowanie. Wrzucając je do ekomatu otrzymujemy więc zwrot części zapłaconej wcześniej ceny.


Reklama

 

Ekomaty stają się coraz modniejsze...

 

Ale nie w Polsce. Kwestia opakowań szklanych, przynajmniej częściowo, została już systemowo rozwiązana, natomiast o PET-ach i puszkach aluminiowych wciąż się tylko dużo mówi. My uznaliśmy, już dwa lata temu, że nie ma na co czekać, tylko trzeba działać. Uruchomiliśmy firmowy program ekomat.pl i w jego ramach instalujemy urządzenia przy niektórych sklepach, należących do sieci, z którymi blisko współpracujemy. Nasze ekomaty działają już w Olsztynie, Trójmieście, Mrągowie, Elblągu, a od początku lutego także w Pasymiu. Program ekomat.pl to system pozwalający na zautomatyzowanie zwrotu opakowań, połączony z systemami kasowymi współpracujących z nami sklepów. Dzięki temu klienci zwracający opakowania mogą wykorzystać uzyskane w ten sposób środki na kolejne zakupy. Mogą również przeznaczyć je na rzecz lokalnej organizacji. Jak wspomniałem, w Pasymiu wybór, w porozumieniu z radnymi, padł na Ochotniczą Straż Pożarną.

Reklama

 

Czyli pasymski ekomat będzie „pracował” na bezpieczeństwo w różny sposób.

 

Nie ekomat, ale mieszkańcy. Sami. Wrzucając PETy czy puszki zadbają o swoje bezpieczeństwo ekologiczne, a przekazując uzyskane środki miejscowym strażakom, zadbają też o swoje bezpieczeństwo przeciwpożarowe czy inne, bo przecież ochotnicy zajmują się wieloma różnymi zagrożeniami. Nasze ekomaty po prostu dają mieszkańcom tę szansę. Nie wątpię, że pasymianie chętnie z niej skorzystają.Komentarze do artykułu

Arek

W końcu jakiś kroczek w dobrym kierunku, jednak lepszym pomysłem byłoby stworzenie we wszystkich miejscowościach skupów opakowań plastikowych, których powstanie i prowadzenie powinno być finansowane w całości przez koncerny sprzedające swoje produkty w w/w opakowaniach. Kiedyś, gdy istniały skupy opakowań szklanych, jakoś nie walały się wszędzie ani butelki, ani słoiki i nie było takiego problemu. Osobiście wolę, żeby wróciły opakowania szklane, w miejsce siłą narzuconego szkodliwego plastyku.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama