Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich trud ciężkiej pracy – mówi Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno. - Jest to ciężka, odpowiedzialna, ale też bardzo obowiązkowa praca, niepewna i jak żadna inna zależy od przyrody. Tam nie ma wolnego, urlopów. Za to jest wiele obaw i lęków, czy zebrane plony zrekompensują włożony wysiłek i pozwolą utrzymać rodzinę.
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.
W Olszynach tę ciężką pracę rolników było doskonale widać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, czy stoisk z płodami rolnymi. Dożynki to też szansa do spotkania rolników. - Chwila wytchnienia, gdzie można wypić piwko, czy coś mocniejszego i porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, ale nie tylko - mówi pan Mieczysław z gminy Szczytno. - W pracy na roli naprawdę mało jest wolnego i szans na takie świętowanie.
Gmina Szczytna zrezygnowała w tym roku z konkursowej formuły dożynek, gdzie sołectwa rywalizowały w kategorii wieńców i stoisk. - Dla nas każde sołectwo i każdy wieniec wykonany przez rolników jest najlepszy i najpiękniejszy – mówi wicewójt Ewa Zawrotna. - I każde sołectwo, które wzięło udział w dożynkach otrzymuje nagrodę finansową. Po 1200 zł w tym roku trafia do siedmiu sołectw. Mieszkańcy tych sołectw będą decydowali na co te pieniądze przeznaczą. Brak konkursowej formy to efekt spotkań z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.
Tegoroczne dożynki uświetnili aktorzy z kabaretu „Ławeczka” oraz muzycy Shazza, Masters, Motive.
Starostowie Dożynek Gminny w Olszynach
Katarzyna Piórkowska,
tegoroczna Starościna Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wraz z mężem Andrzejem w Jęczniku prowadzi gospodarstwo rolne przejęte przez pana Andrzeja po jego rodzicach całościowo w 2014 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa to 170 hektarów. Specjalizuje się w produkcji mleka, a jego stado 115 sztuk, w tym 63 sztuki krów dojnych. W strukturze upraw przeważają użytki zielone. Ponadto uprawiane są kukurydza oraz zboża. W kwietniu bieżącego roku stado państwa Piórkowskich zostało wyróżnione przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wójta Gminy Szczytno za osiągnięte wyniki wysokiej wydajności mlecznej w 2016 r. oraz za budowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa w gminie Szczytno.
Mieczysław Grudziąż,
tegoroczny Starosta Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wychował się w rodzinie rolniczej. W Niedźwiedziach, z żoną Magdaleną oraz córkami Justyną i Martyną od 18 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 hektarów, odziedziczone po rodzicach w 1999 roku.
Na 8 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, na 4 ha zboże, pozostała część powierzchni to łąki i pastwiska. Gospodarstwo rolne państwa Grudziążów specjalizuje się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 70 sztuk, w tym 40 krów dojnych.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33