Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Od lądowiska do nowoczesnego SORu (zdjęcia, wideo)


W minioną sobotę odbyło się podsumowanie inwestycji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. Jak podczas uroczystości mówił Jarosław Matłach Starosta Szczycieński - pierwszą większą inwestycją ostatnich lat była budowa lądowiska dla śmigłowców, ostatnią nowoczesny SOR. Jednak planów jest więcej, o wszystkich będziemy informowali w kolejnych materiałach.

 


Szpital w Szczytnie, to dziś jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych w województwie, która dysponuje bazą sprzętową na poziomie Europejskim, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjalistami różnych dziedzin. Stało się tak dzięki inwestycji ogromnych środków w rozbudowę, która zaowocowała powstaniem całkowicie nowego skrzydła, lądowiska dla śmigłowców, a w ostatnim czasie także SORu.

 

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych

Pierwszą z większych inwestycji w ZOZ w Szczytnie była budowa i uruchomienie lądowiska dla śmigłowców, którego koszt to 1,3 mln. Środki te pochodziły z budżetu własnego oraz dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

 

Nowa bryła i Szpital Tymczasowy

Kolejnym etapem była budowa nowego trzykondygnacyjnego skrzydła szpitala. Znalazły się w nim m.in. oddział wewnętrzny (50 łóżek), dziecięcy (20 łóżek), laboratorium, gabinety diagnostyczne i apteka.

 

Koszt inwestycji wyniósł ponad 21 mln zł. Środki pochodziły w większości z budżetu własnego, ale inwestycję wsparł także Pan Wojewoda kwotą ponad 2,7 mln.

 

Dzięki tej inwestycji liczba miejsc dla pacjentów zwiększyła się aż dwukrotnie.

 

Decyzją wojewody 1 grudnia 2020 roku nowe skrzydło szpitala stało się jedną z ważniejszych placówek w kraju do walki z Covid-19. Wojewoda zadbał o wyposażenie Szpitala Tymczasowego w Szczytnie w nowoczesny, światowej klasy sprzęt. W placówce znalazło się 70 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Każde z nich zostało wyposażone w respirator. Łącznie z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitala trafiło ponad 13 ton sprzętu medycznego, w tym 70 respiratorów, ale również m.in. pompy infuzyjne, urządzenia USG.

 

Szpital otwarty dla pacjentów

Co ważne pozostała część szpitala, czyli tak zwana "starsza część" cały czas działała i działa normalnie. Znajduje się w niej pięć oddziałów: ginekologia i położnictwo, oddział wewnętrzny, chirurgia, oddział dziecięcy oraz intensywna terapia.

Nowy SOR

Kolejną ważną inwestycją, o której przeprowadzenie zabiegaliśmy od lat jest Utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wartość projektu to ponad 12 mln zł. W jego ramach został utworzony SOR wyposażony w sprawne i bezawaryjne urządzenia medyczne.

 

W związku z ogromną liczbą nowych przypadków Covid-19 w marcu SOR został dostosowany i przekształcony na oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dzięki temu Szpital Tymczasowy zyskał 30 dodatkowych miejsc, każde z nich wyposażone w respirator.

 

Szpital z Żaglami Warmii i Mazur

Inwestycje w Szpital zostały zauważone i docenione. W styczniu Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie został laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego – „Żagli Warmii i Mazur”. Nasza placówka została doceniona Regionalną Nagrodą Jakości w Kategorii Organizacje Publiczne.

 

Podziękowanie dla pracowników szpitala

W podziękowaniu dla pracowników służby zdrowia za wyczerpującą walkę z epidemią koronawirusa szczycieńscy druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnie, oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Szczytnie ułożyli przed szpitalem ogromne serce z chryzantem.

Więcej w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

Reklama

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama