Materiał promocyjny: Od 15 już lat Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA jest istotnym elementem pejzażu artystycznego Mazur i wizytówką powiatu szczycieńskiego w sferze działań organizacji pozarządowych w obrębie kultury. Realizując – wciąż w doskonałej formie - projekty teatralne, muzyczne,etnograficzne, stawia sobie za cel nie tylko wysoką jakość i nieszablonowość proponowanych działań, ale również ich walor edukacyjny i popularyzatorski.
Pozwala odbiorcy na osobiste praktykowanie kultury, prowadząc go warsztatowo przez meandry sztuki i wrażliwości. Wraz z nim stara się dotrzeć do szeregu ważkich zagadnień wiążących się z pamięcią miejsc życia – tego, na Mazurach i innych – przybyłych tu z innych ojcowizn.
ANIMA stara się także, by w jej działaniach nie zabrakło zarówno młodego, jak i starszego pokolenia odbiorców i uczestników – mieszkańców wsi i dwóch miast powiatu szczycieńskiego, jak również środowisk i organizacji partnerskich .
Nie inaczej było ze spektaklem p.t. „BRAMA”, którego cztery prezentacje mogliśmy podziwiać w dniach 12-14 lipca 2018 r. w malowniczej teatralnej „Stodole Chochół” k. Świętajna – obiekcie ze wszech miar zasługującym na dokonującą się tu rewitalizację.
„BRAMA”, której akcja umiejscowiona jest w latach 1935-44, opowiada historię rodzeństwa "samorodnych" geniuszy artystycznych: Michela- wirtuoza skrzypiec i Emmy - utalentowanej malarki, wychowujących się w biednej, wiejskiej rodzinie mazurskiej. Ich talenty, odkryte przez wiejskiego nauczyciela, zwracają uwagę lokalnych władz powiatowych d. Ortelsburga. Te fundują rodzeństwu specjalne stypendium, umożliwiające kształcenie się w wyższych uczelniach artystycznych Królewca/d. Königsbergu (w Konservatorium i Kunstakademie). Rodzeństwo zdaje egzaminy wstępne, wzbudzając przy tym podziw członków komisji uczelnianych dla wybitnego w obu przypadkach poziomu umiejętności artystycznych.
Jednak za kilka dni- 26.08.1944 r.- rozpoczyna się alianckie bombardowanie dywanowe Królewca, trwające niemalże 6 dób. Miasto zostaje zniszczone. Akademie także. Dwojgu młodym boleśnie łamie się życie, które tak "bajkowo" i zaskakująco otworzyło się przed nimi niedawno. Rozpoczyna się ich dramatyczny, długi exodus z rodzącymi się pytaniami o talent i człowieczeństwo w obliczu „zarazy”, o miejsce tytułowej „bramy do wolności”.
Ten wyjątkowy spektakl, powstały w ubiegłym roku na podstawie scenariusza Roberta Wasilewskiego – mieszkańca podszczycieńskiej wsi – wyreżyserowany przez Agnieszkę Korytkowską – Mazur, a zagrany brawurowo przez dwójkę zawodowych aktorów scen polskich oraz świetną grupę aktorów naturalnych – mieszkańców powiatu pasjonujących się teatrem i uczestników warsztatów aktorskich – zjednał sobie również w tym roku rzesze odbiorców.
Nie tylko „teatralna stodoła” zapełniona była po brzegi. Silne emocje i wzruszenia towarzyszyły większości oglądających na każdym spektaklu.
Na widowni i w teatralnym foyer w trakcie zaplanowanych spotkań typu autorskiego, usłyszeć można było wiele osobistych refleksji i zwierzeń związanych z dramatyczną historią regionu, z tożsamością, potrzebą identyfikacji z miejscem życia, znaczeniu sztuki w czasie „zarazy”, roli edukacji i nieschematycznych działań w kształtowaniu miejscowej kultury.
Organizatorom z ANIMY z partnerami (w tym Nadleśnictwu Spychowo) oraz wykonawcom „BRAMY” chapeau bas za kolejną ucztę teatralną , a ich donatorom wielkie dzięki za mądre finasowanie kultury w naszym powiecie!
Projekt dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Szczycieńskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Szczycieńskiego.

Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33