Czwartek, 7 Grudzień
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława -

Reklama


Reklama

Nowa, ogólnopolska funkcja prezesa szczycieńskiego Banku Spółdzielczego


Krzysztof Karwowski, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie został wybrany na przewodniczącego sekcji banków spółdzielczych w Związku Banków Polskich. Był jedynym zgłoszonym kandydatem.


  • Data:

Zrzeszenie Banków Polskich reprezentuje praktycznie całe środowisko, na które składają się wszystkie banki, tak komercyjne, jak i spółdzielcze, a także ich sektorowe zrzeszenia. Członkowie działają w trzech sekcjach. Dwie obejmują banki komercyjne podzielone według ich wielkości, trzecia – banki spółdzielcze. I przewodniczącym właśnie tej ostatniej, na posiedzeniu 13 kwietnia, został Krzysztof Karwowski. Był jedynym zgłoszonym kandydatem w miejsce poprzednika, który „awansował” do funkcji wiceprzewodniczącego całego Związku.

 

- O nominacji dowiedziałem się tydzień wcześniej, bo zwykle takich spraw nie zostawia się na ostatnią chwilę, niemniej propozycja objęcia tej funkcji była dla mnie zaskoczeniem – mówi prezes szczycieńskiego banku.

 

Funkcja to dość prestiżowa i dość czasochłonna. Spotkania członków sekcji odbywają się co dwa miesiące, czasem co miesiąc. Dodatkowo, automatycznie Krzysztof Karwowski został członkiem Rady Związku.


Reklama

 

Reklama

Banków spółdzielczych w Polsce jest kilka setek. W Związku Banków Polskich uczestniczą albo indywidualnie, albo poprzez reprezentacje zrzeszeń, w których uczestniczą. To ten sektor bankowości, który ma największy wpływ na gospodarkę – jak mówi pan Krzysztof – powiatową. Banki spółdzielcze obsługują bowiem 20% MŚP, 60% rolników oraz odpowiadają w 40% za finansowanie jednostek samorządu terytorialnego.

 

Zasadniczym celem Związku jest dbałość o interes banków, co przekłada się m.in. na mniejszy czy większy udział w procesie legislacyjnym, który bankowości dotyczy, dbałość o wizerunek czy promocję.

 

- W tej chwili i właściwie już zawsze, ogromnym, ciągłym wyzwaniem i to oczywiście dla całego sektora bankowego niezmiennie pozostaje konieczność podejmowania działań w zakresie cyberbezpieczeństwa, nieustająca edukacja klientów w tym obszarze, ale także działania zmierzające do adekwatnej legislacji, a w następstwie orzecznictwa sądowego w tym zakresie. Ponadto ważnym elementem dla całego sektora bankowego jest dbałość o tworzenie dobrych rozwiązań prawnych, które jego dotyczą i tutaj na pewno istotną kwestią pozostanie wspomniana już transformacja WIBOR’u na WIRON czy zmiana przepisów związanych z tworzeniem rezerw odnoszących się do kredytów – mówił Krzysztof Karwowski podczas posiedzenia, na którym powierzono mu nową funkcję.

 

Prezes szczycieńskiego BS związany jest z bankowością, z 5-letnią przerwą, od 1996 roku. Jego i banku aktywność jest w powiecie powszechnie znana, a BS niewątpliwie plasuje się na czołowym miejscu w gronie tych wszystkich większych czy mniejszych lokalnych instytucji, które uczestniczą we wszelkich powiatowych (i nie tylko) wydarzeniach.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama