Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Nawet 6 tys. zł mandatu, to naprawdę możliwe – policjanci podsumowali weekend


Policjanci przypominają! Od 1 stycznia 2022r. weszły w życie nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł – oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć w trakcie kontroli drogowej mogą policjanci - z 500 zł do 5 tys. zł., a – przy zbiegu wykroczeń nawet do 6 tys. złotych. Surowsze kary mają za zadanie zmobilizować kierowców do jazdy zgodnej z przepisami, a co za tym idzie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.Z początkiem roku drastycznie wzrosły kary dla kierowców. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000. Długo nie trzeba było czekać. Wysokie mandaty już się posypały i to nie tylko dla zmotoryzowanych.

 

Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

 

➤przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych

➤przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych

➤przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych

➤przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych

➤przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych

➤przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych

➤przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych

➤przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych

➤przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych

➤przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

 

GRZYWNY I PUNKTY KARNE TAKŻE NA NOWYCH ZASADACH

 

Od nowego roku w górę poszły także grzywny. Policja może nałożyć na zatrzymanego karę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, a przy kilku wykroczeniach nawet 6 tysięcy. Kierowca może zostać ukarany grzywną na przykład za prowadzenie pojazdu bez uprawnień, wyprzedzanie na pasach lub w zakazanym miejscu itp.

 

Według nowego prawa, bardziej surowo będą przyznawane także punkty karne. Już nie 10, ale nawet 15 punktów można będzie dostać za jedno poważne wykroczenia. Nowe prawo zaostrza też przyznawanie punktów karnych. Dziś kierowca, który uzbiera 24 punkty karne musi powtórzyć egzamin na prawo jazdy. Kierowcy ze stażem krótszym niż rok, po zdobyciu 21 punktów muszą powtarzać kurs.


Reklama

 

 

- Dlatego zachęcamy do zapoznania się z nowym taryfikatorem dostępnym na stronie kancelarii Sejmu oraz stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie –www.szczytno.policja.gov.pl – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.

 

 

Szczycieńscy policjanci podsumowali miniony weekend:

 

Kolizja na ulicy S. Żeromskiego. 41-letni kierowca BMW wykonując manewr cofania uderzył w Seata.

 

 

W piątek (07.01.22r.) około godz. 11:40 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące kolizji drogowej, do której doszło na ulicy. S. Żeromskiego w Szczytnie. Z ustaleń funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wynika, że 41-letni kierowca pojazdu marki BMW wykonując manewr cofania uderzył w prawidłowo poruszający się pojazd marki Seat, którym kierował 19-letni mieszkaniec gminy Wielbark.

Na szczęście uczestnicy tego zdarzenia nie doznali żadnych obrażeń ciała. Mundurowi na sprawcę kolizji nałożyli mandat karny w wysokości 1020 złotych.

 

 

Kierowca VW ukarany mandatem karnym za złamanie znaku wyprzedzania.

 

W sobotę (08.01.22r.) w godzinach popołudniowych funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy czuwali nad bezpieczeństwem kierujących poruszających się krajową 53. Około godz. 18:30 na trasie Dąbrowy – Rozogi uwagę mundurowych zwrócił kierowca pojazdu marki VW, który nie zastosował się do znaku B-25, czyli zakaz wyprzedzania. Policjanci zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Okazało się, że za kierownicą siedział 45-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Zgodnie nowym taryfikatorem, funkcjonariusze nałożyli na 45-latka mandat w wysokości 1000 złotych i 5 punktów karnych. Mężczyzna jednak nie poczuwał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy jego przyjęcia. W związku z powyższym mundurowi skierowali wniosek o ukaranie 45-latka do sądu.

Reklama

 

 

29-latek bez uprawnień za kierownicą VW.

 

 

W sobotę (08.01.22r.) parę minut po godzinie 13:00 w miejscowości Pasym na ulicy Jana Pawła II, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW. Za kierownicą siedział 29-letni mieszkaniec gminy Pasym. Mundurowi zweryfikowali dane mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych potwierdzając, że mężczyzna w nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania. Za popełnione wykroczenie mężczyźnie groził mandat w wysokości 1500 złotych. 29-latek skorzystał z przysługującego mu prawa i odmówił przyjęcia mandatu karnego, dlatego teraz o dalszym jego losie zadecyduje już sąd.

 

Nietrzeźwy motorowerzysta wyeliminowany z ruchu. 61-latek noc spędził w policyjnej celi.

 

W sobotę (08.01.22r.) około godz. 17:00 w miejscowości Witowo w gminie Jedwabno funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego wyeliminowali z ruchu rogowego nietrzeźwego motorowerzystę. 61-letni mieszkaniec gminy Jedwabno w trakcie kontroli stanu trzeźwości „wydmuchał” ponad 1,5 promila. Mundurowi zatrzymali 61-latka, który noc spędził w policyjnej celi. Niebawem usłysz zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 Komentarze do artykułu

Znowu on.

Ten czub z Witowa to dość często jeździ pijany , stary recydywista.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama