Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Muzyczna uczta z okazji niepodległości


Przed nami kolejny wyjątkowy koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Zaplanowano go na wtorek, 12 listopada. Będzie on poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


  • Data:

Usłyszymy - TRIO GDAŃSKIE: Anna Prabucka- Firlej – fortepian, Adam Bruderek – skrzypce, Krzysztof Sperski – wiolonczela.

 

W programie pojawią się utwory polskich kompozytorów między innymi: FRYDERYKA CHOPINA, KAROLA KURPIŃSKIEGO, FRANCISZKA MIRECKIEGO, EMANUELA KANI, LUDOMIRA MICHAŁA ROGOWSKIEGO.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp bezpłatny. Polecamy.

 

 

 

 

P R O G R A M

 

 
Karol Kurpiński - Nokturn

(1785 – 1857) opr. na trio fort. K. Sperski

Andante

Andantino con Variazioni

Adagio, Tempo di Mazurka

 

Franciszek Mirecki - Trio F-dur op. 22

(1791 – 1862)

Cz. II Andante sostenuto

Cz. III Finale – Allegro vivace

 

Fryderyk Chopin - Trio g-moll op.8

(1810 – 1849)

Cz. I Allegro con fuoco

Cz. III Adagio

 

Emanuel Kania - Trio g-moll

(1827 – 1887)

Cz. IV Finale – Allegro con fuoco

 

 

Ludomir Michał Rogowski - Suite rapsodique

(1881-1954)

Cz. V Berceuses et chansons d’amour

Cz. VI Chant d’adieu et de la victorie

 

 

TRIO GDAŃSKIE

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ – fortepian

ADAM BRUDEREK – skrzypce

KRZYSZTOF SPERSKI – wiolonczela

 

 


 

 

ANNA PRABUCKA-FIRLEJ

 

 

jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat grając z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Chile, Peru, Tajlandia i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego – m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) – skrzypce, Peter Damm (Niemcy) – róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) – wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) – flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Jest profesorem zwyczajnym, w macierzystej Uczelni prowadzi klasę muzyki kameralnej, od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Zespoły kameralne z jej klasy zdobyły ponad 160 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i krajowych. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku co trzy lata oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych. Od lat zapraszana na kursy mistrzowskie i seminaria w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Litwie, Białorusi, Finlandii, Chile i Peru. Juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Nagrała szereg audycji radiowych, telewizyjnych i płyt CD. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, a także Medalami: Komisji Edukacji Narodowej , Za Długoletnią Służbę i Gloria Artis.


Reklama

 

 

KRZYSZTOF SPERSKI

 

 

– wiolonczelista – studia ukończył w klasie prof. Romana Sucheckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Doskonalił swą sztukę wykonawczą w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Laszlo Mezö (Węgry) i prof. Arto Norasa (Finlandia). Jako solista i kameralista koncertował w większości ośrodków muzycznych w kraju, a także w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Austrii, Islandii, Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Litwie, Chorwacji, Holandii, Belgii, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji, Francji, Chile, Peru, Tajlandii i Iranie. Wraz z pianistką Anną Prabucką-Firlej i klarnecistą Markiem Schillerem przed ponad 30 laty założył Trio Gdańskie, aktywnie działające po dzień dzisiejszy, od dłuższego czasu ze skrzypkami Pawłem Kuklińskim lub Adamem Bruderkiem. Uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, m.in.: Kołobrzeskie Wieczory Wiolonczelowe, Międzynarodowy Festiwal Oraganowy i Kameralny w Kamieniu Pomorskim, Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Płowdiw, Warneńskie Lato, Mousikis Imeres w Salonikach, Music for Visitors w Helsinkach, Nordelbische Sommerkonzerte, Mattheiser Herbstkonzerte, International Music Festival Fadjr w Teheranie. Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych, nagrał 4 płyty CD. Jako pedagog prowadzący w Akademii Muzycznej w Gdańsku klasę wiolonczeli przeszedł przez wszystkie szczeble akademickiej kariery, od asystenta do profesora zwyczajnego. W swojej macierzystej uczelni pełnił funkcje dziekana i prorektora i Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich i seminariów w Grecji, Finlandii, Białorusi, Szwajcarii, Chile i Peru, a także jako juror krajowych i międzynarodowych Konkursów muzycznych.

 

 

 

Adam Bruderek

 

 

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczytnie w klasie skrzypiec mgr Iwony Malinowskiej-Bartko. W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec mgr Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke-Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz cztery nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.).

Reklama

W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach.

W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 roku, jako członek tego samego zespołu, otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy.

Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jesienią 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. W tym samym roku podjął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku asystenta w klasie kameralistyki oraz w klasie skrzypiec.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama