Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Młodzież zadbała o groby sprzed ponad stu lat (zdjęcia)


Przez dwa tygodnie grupa polskiej, niemieckiej i rosyjskiej młodzieży porządkowała w Wielbarku dawny cmentarz żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny światowej. Prace porządkowe odbywały się w ramach projektu, realizowanego przez niemiecką organizację Volksbund wspólnie z olsztyńską Fundacją „Borussia”.Pierwsza z wymienionych organizacji zajmuje się opieką nad cmentarzami, na których są pochowani niemieccy żołnierze z okresu I i II wojny światowej. Niemiecki Volksbund jest dość dużą organizacją. Zajmuje się 833 cmentarzami w 46 krajach. Główna siedziba znajduje się w Kassel i posiada przedstawicielstwo w każdym landzie.

 

Pracy na cmentarzu w Wielbarku było sporo, bo na wojskowej nekropolii jest pochowanych około 200 żołnierzy armii cesarskiej oraz niewielka liczba żołnierzy rosyjskich. To ofiary potyczek, które podczas I wojny światowej miały miejsce nie tylko w okolicy Wielbarka, ale także w nieco odleglejszych terenach. Główne prace skupiły się na poprawie stanu samych nagrobków oraz terenu pomiędzy nimi i w tym zakresie działania wspomogły władze miasta Wielbark. Ponadto na cmentarzu pomalowano ogrodzenie oraz poprawiono napisy na tablicach nagrobnych. Pierwsze i jedyne działania porządkowe na tym cmentarzu miały miejsce dość dawno, bo w 1993 roku.


Reklama

 

Uczestnicy projektu byli zorganizowani w trzech młodzieżowych międzynarodowych grupach: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, liczącej łącznie ponad 20 osób. Pracowali dokładnie przez dwa tygodnie, wolne popołudnia poświęcając na zwiedzanie naszego regionu, m.in. Grunwald i Gierłoż.

 

W piątek, 9 sierpnia odbyły się uroczystości związane z zakończeniem prac na cmentarzu. Zostało odprawione krótkie nabożeństwo poświęcone poległym oraz złożono pamiątkowy wieniec. Zebrano również podpisy uczestników piątkowego wydarzenia i umieszczono w „kapsule czasu”, która została zakopana pod znajdującym się na cmentarzu krzyżem.

Reklama

 

Jak zapewnia jeden ze koordynatorów projektu i dawny mieszkaniec naszego miasta, Mariusz Siemiątkowski, za rok w ramach projektu po raz kolejny, na terenie powiatu szczycieńskiego wielonarodowa grupa młodzieży będzie przywracać do dawnego wyglądu którąś z zapomnianych żołnierskich nekropolii z okresu I wojny światowej.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama