Czwartek, 6 Październik
Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda -

Reklama


Reklama

Milczenie jest złotem...


...w odróżnieniu od mowy, która zaledwie jest srebrem. Tę maksymę najwyraźniej bardzo sobie do serca wzięli powiatowi radni. Ich aktywność w zakresie dostrzegania zbiorowych potrzeb i problemów mieszkańców wydaje się być bliska zeru.Jakiś czas temu ocenialiśmy aktywność radnych miejskich, biorąc za kryterium liczbę składanych przez nich interpelacji. Wydawało się wówczas, że nie jest ona – ta aktywność – nadmierna. Jednakże w porównaniu z radnymi powiatowymi ci miejscy są tytanami pracy. Bo podczas gdy w ciągu minionych dwóch lat rajcy miejscy zgłosili swych wniosków i interpelacji blisko 200, to ich powiatowi koledzy raptem... 12.


Reklama

 

Powiatowy rejestr interpelacji, wniosków i odpowiedzi, nie bez dłuższej chwili poszukiwań, można znaleźć – tak jak przepisy tego wymagają – na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (bip.powiatszczycienski.pl/10051/1169/Interpelacje_i_Zapytania_na_lata_2018-2023/). Nie jest on aż tak czytelny, przejrzysty i łatwy do analizy, jak ten miejski – kolejny plus, tym razem dla informatyków z pierwszego piętra ratusza. Ale może i nie ma takiej potrzeby, skoro nie bardzo jest co w tym rejestrze szukać, ani co czytać.

 

Dwanaście interpelacji w ciągu dwóch lat – to raczej nie jest powód do chluby. Natomiast starostowym urzędnikom oddać trzeba przynajmniej to (co pozytywne), że odpowiedzi są w miarę sensowne i wyczerpujące. Jeśli są... bo ostatnie trzy zarejestrowane interpelacje, dotyczące kwestii związanych z komunikacją i drogami, złożone w... sierpniu ubiegłego roku przez radną Agatę Wiśniewską, odpowiedzi nie doczekały się w ogóle, a może po prostu ktoś ich nie podpiął, bo też i trudno spodziewać się wielkiego zaangażowania przy prowadzeniu strony, która obrasta kurzem.

Reklama

 

Jest jednak na owej stronie, w tym rejestrze, jedna osobliwość. Otóż można się tam zapoznać z nieco szerszą korespondencją, dotyczącą jednej z interpelacji. Udzielona na nią odpowiedź doczekała... odpowiedzi na odpowiedź, pod nią zamieszczono... odpowiedź na odpowiedź na odpowiedź, a pod spodem jeszcze raz, tylko o jedną „odpowiedź na...” dłużej. Prawda, że brzmi zabawnie?

 

Interpelacyjna mizerota może mieć jednak też inne źródło, którym jest wymaganie od radnych zachowania wszelkich formalności. I tak, na przykład, interpelacje zgłaszane ustnie na sesjach (choć to też niezwykła rzadkość) nie są rozpatrywane, jeśli nie zostaną ponowione na piśmie.

 

Interpelacyjnym gigantem powiatowym jest radny Jarosław Czaplicki, autor (samodzielnie bądź zbiorowo) aż pięciu z grona tych dwunastu. Może nie w każdym przypadku składane przez niego pisma mieszczą się w pojęciu interpelacji (np. zapytanie o liczbę zatrudnionych pracowników w Starostwie czy też wniosek(?) o zgodę na to, by podczas sesji przemówić mogła przedstawicielka jednego z dźwierzuckich stowarzyszeń), ale przynajmniej te interpelacje pisze i składa.Komentarze do artykułu

Oj tam

Jaki sołtys , taki plac zabaw.

Łąka.

Plac zabaw zarośnięty trawą do kolan w m.Jurgi gm.Pasym , tak się wykazuje nagrodzony sołtys przez marszałka województwa którego nominował burmistrz. Zabrać fundusz sołecki , jak niewiedzą do czego służy on.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Panie Połukord, podobno Pan też posiada herb. Czy może się Pan nim pochwalić publicznie?

  Ciekawy


  2022-10-05 17:07:00
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  A miałem nadzieję, że p. Połukord nie stanie do walki z opinią publiczną. Ale skoro tak, to zabiorę głos po raz drugi. Być może nie zrobiłbym tego, gdyby p. Połukord nie przytoczył przykładu herbu Szczytna na powtarzalność pewnych motywów herbowych. A zatem. Proszę mieć pretensję do publikatora, który nazwał Pana autorem herbu Rekownicy. Można byłoby sprostować od razu, że to nie herb, a logo (wówczas nie byłoby dyskusji). I tu jest właśnie to, co mnie zdetonowało. Jak można porównywać historycznie ukształtowane herby - naszego miasta, czy też innych miast wymienionych przez Pana, które posiadają herby podobne do naszego (proszę zwrócić uwagę, gdzie są one położone) - do produkowanych obecnie \"herbów znaków\" miejscowości, które dość świeżo uzyskały status miasta, a w związku z tym czerpią motywy z herbów już istniejących. Niemniej - czy to logo, czy to herb Rekownicy - nie jest to oryginalny projekt, z czym Pan się może zgadzać, albo nie. PS. jednak umie Pan szukać obrazem.

  Taki sobie czytelnik


  2022-10-05 15:56:12
 • Policjanci „wyłapują” narkotyki w Wielbarku
  Nareszcie się za to wzięli. Może już przestaną przymrużac oczy na to co się tu dzieje

  Wielbarszczanka


  2022-10-05 14:52:57
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  elektrownie ukraińskie sa oddalone ponad 1000km, Czarnobyl był blisko. są to reaktory zupełnie inne niż tamten. sianie paniki. żeby ludzie nie widzieli szwindla z węglem.

  Waldi


  2022-10-05 10:20:16
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Kilka słów wyjaśnienia. To był konkurs na logo (ZNAK GRAFICZNY) z następującym wymogiem: logo musi być tematycznie powiązane z rybami, z rybołówstwem. Pisał o tym TSz: https://tygodnikszczytno.pl/Rekownica_chce_miec_logo-n11341.html?fbclid=IwAR3Y7WP_C6U1MEkI1SLhjDKC5EyA0i-NQIkR1BLlu7Zd4CeQN8G-c0PWxvY Zwyciężył znak graficzny o formie, czyli wyglądzie - herbu, powtarzam ZNAK GRAFICZNY. „Imć Pan Zagłoba” skopiował i wkleił ogólnie dostępny tekst nie mający zastosowania do znaków graficznych, a dotyczący heraldyki. Panowie (Panie) „O ja” i „ja też” wyjaśniam Wam: wiele symboli powtarza się w herbach, ryba jest w np. herbie Kobylanki, a czy jest takich herbów aż 20 to nie wiem, była prośba o przesłanie tych pozostałych 19 i nie została do tej pory zrealizowana. Powtarzanie się elementów w herbach jest normalnością. Przykładowo herb Szczytna z racji zawierania jelenia podobny jest do herbu Złotowa, Piły, Jeleniej Góry, Rzepina, powiatu brodnickiego, Nowej Słupi itd. Dlaczego zaprojektowałem taki ZNAK GRAFICZNY? Wymagano, aby zawierał elementy związane z rybactwem. W moim projekcie rybactwo symbolizuje ryba (płoć) i woda jednego z trzech jezior położonych wokół Rekownicy (Konik, Rekowe, Głęboczek) o kolorze niebieskim. Dodałem do tego trzy świerki symbolizujące lasy roztaczające się wokół Rekownicy, umieszczając je na tle słonecznego nieba (żółte tło). Próbowałem jeszcze umieścić symbole grzybów z których słyną lasy wokół Rekownicy, ale burzyło to kompozycję i powodowało chaos graficzny i dlatego odstąpiłem od tego. Aż dziwne, że sprawa na pozór banalna, a wywołała tyle komentarzy - emocji. Czyżby komentarz „Anny” był zasadny ? Pozdrawiam Panią i wyjaśniam czemu nie spotykamy się: sunia nie może odbywać takich spacerów jak dawniej ze względu na stan zdrowia.

  Krzysztof Połukord


  2022-10-05 09:59:41
 • Czy grozi nam powtórka Czarnobyla? Do Szczytna dotarły tabletki z jodkiem potasu
  Ja tam jestem rozczarowany, liczyłem na jakieś szczepionki Pfizera chroniące w 100% przed promieniowaniem.

  ehhh


  2022-10-04 21:38:42
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Komentarz Nick Cage do Anny: to nie wypada aby mężczyzna, mający kobiety w domu córkę i żonę, zachowywał się tak niestosownie wobec kobiety, przeginasz Panie T.S.

  Obserwator


  2022-10-04 21:02:53
 • Basen ruszy we wrześniu. Kto będzie mógł z niego korzystać?
  Do Macx; To jedź a nie się unosisz

  Kuba


  2022-10-04 18:01:06
 • Herb Rekownicy wymyślił Krzysztof Połukord
  Anka weź polopirynę, tylko już nie doodbytniczo a normalnie. Nie pomoże, ale będziesz miała co robić.

  Nick Cage


  2022-10-04 15:49:23
 • Dino i Biedronka wbijają się do Dźwierzut (zdjęcia)
  A te prywatne grunty to kogo? Szydlika czy kogoś z radnych? :)

  marian


  2022-10-04 13:46:27

Reklama