Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Kwarantanna domowa poza domem?


Poważnie wzrasta liczba osób, które – poczynając od 15 marca – wróciły zza granicy. Są one oraz ich domownicy obligatoryjnie poddane dwutygodniowej kwarantannie domowej. Według danych szczycieńskiego sanepidu, w środę 18 marca, dotyczyło to 26 osób w powiecie, a już w poniedziałek, 23 marca – aż 95 (w tym 82 reemigrantów). We wtorek, 7 kwietnia liczba takich osób wzrosła do 268. Nie wszyscy chcą czy też mogą te dwa tygodnie spędzić we własnym domu. Co wtedy?Wtedy wkraczają samorządy.

 

- Mamy przygotowane miejsca izolacji – mówi wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak. - To kilka pokoi z łazienkami i telewizorem. O wyżywienie osoby odizolowanej, jeśli taka sytuacja się zdarzy, powinna zadbać rodzina. Jeśli będzie to niemożliwe, zajmie się tym GOPS.

 

Zabezpieczenie miejsc izolacji przez poszczególne samorządy nie jest (jeszcze) efektem odgórnego, okolicznościowego nakazu. Wynika to głównie z dawno obowiązujących przepisów dotyczących pomocy społecznej.

 

- To tak samo, jak w sytuacji, gdy samorząd musi zapewnić tymczasowe schronienie np. pogorzelcom – wyjaśnia rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek. - Jeśli osoba podlegająca kwarantannie nie chce odbywać jej w domu, wśród rodziny, może sobie np. wynająć odrębną kwaterę. Jeśli jednak względy ekonomiczne lub inne ważne przyczyny to wykluczają, to musi wsparcia udzielić samorząd. Na tę chwilę (poniedziałek 23 marca – przyp. H.B.), nie ma jakichś szczególnych dyspozycji, które nakładałyby na miasta i gminy zwiększone wymagania.

 

Wyjaśniamy tę kwestię wobec dochodzących do redakcji sygnałów, że samorządy muszą, a nie robią. Tak zwana „wieść gminna” niesie, że samorząd ma zapewnić dach nad głową każdemu przyjezdnemu zza granicy, jeśli ten tego zechce, a nawet dwa dachy nad głową, bo odrębnie mają być przygotowane pomieszczenia dla kwarantanny „krajowej” i „zagranicznej”.

 

- Przygotowani jesteśmy, co nie oznacza, że z odizolowanego pokoju będzie mógł skorzystać każdy, kto na teren gminy wróci i zgłosi taką chęć – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Będą musiały temu towarzyszyć bardzo, ale to bardzo istotne przesłanki: ekonomiczne i rodzinne. Na przykład jeśli w domu takiej powracającej osoby będą jednocześnie mieli przebywać członkowie rodziny z grupy wysokiego ryzyka czyli ktoś chory onkologicznie, kobieta w ciąży itp., to oczywiście miejsce izolacji zapewnimy.


Reklama

 

Szczytno jako miejsce izolacji wskazało hotelik MOS przy stadionie leśnym. - My na razie takich miejsc nie przygotowaliśmy – mówi z kolei wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, nie przewiduję problemów. Mamy na terenie gminy bardzo dużo świetlic wiejskich, praktycznie w każdej miejscowości i w skrajnej sytuacji przystosujemy te świetlice jako miejsca kwarantanny.

W pogarszającej się sytuacji warte odnotowania jest przynajmniej zdyscyplinowanie osób, odbywających kwarantannę. - Kontrolujemy to intensywnie, codziennie – mówi insp. Radosław Drach, komendant powiatowy policji. - Jak dotąd nie odnotowaliśmy przypadku złamania warunków kwarantanny.

 

 

Warto wiedzieć

 

1. KWARANTANNA to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

2. MIEJSCE KWARANTANNY to odrębny obiekt budowlany czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w którym prowadzi się kwarantannę. Może być to własny dom, mieszkanie, lub miejsce wskazane przez służby sanitarne.

3. Od 15 marca po powrocie do Polski każdy powracający zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej KWARANTANNIE. Odbywa się ona w miejscu zamieszkania. W przypadku braku możliwości odbywania kwarantanny w domu, można ją odbywać we wskazanym ośrodku (informacja podczas udzielania jest przekraczania granicy).

4. OBOWIĄZKI OSOBY IZOLOWANEJ:

nie wolno opuszczać MIEJSCA KWARANTANNY;

Reklama

do MIEJSCA KWARANTANNY nie wolno wpuszczać osób, które nie podlegają kwarantannie w tym miejscu;

osoby bliskie, które znajdują się w MIEJSCU KWARANTANNY również jej podlegają;

należy zamieścić informację o KWARANTANNIE na drzwiach lub ogrodzeniu;

zalecane jest przebywanie w określonym pokoju, w celu ograniczenia powierzchni do dezynfekcji;

zalecane jest ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami (tu warto dodać, że zwierzęta nie stanowią zagrożenia, lecz podczas bezpośredniego kontaktu mogą się np. na ich sierści zachować kropelki zawierające wirusa)

zalecane jest założenie maski lub chustki na twarz w przypadku kontaktu z służbą zdrowia lub innymi osobami (a biorąc pod uwagę powyższe – także ze zwierzętami);

zalecane jest przestrzeganie zasad higieny;

zalecane jest monitorowanie stanu zdrowia, w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości do 30.000 zł.Komentarze do artykułu

Polak

teraz benda mandatami sypac jak popadnie żeby tylko się wykazać wielcy policjanci haha będą latać budzrzet z naszych kieszeni nie dajcie się ludzie nic nie przyjmujcie i do sądu sprawe

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama