Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Kurpiowski Oscar trafił do Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. Gratulujemy!


Kurpiki 2022 rozdane. Uroczysta gala odbyła się 20 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury. Nagroda Prezesa Związku Kurpiów przyznawana jest od 2001 roku i jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. W tym roku kurpiowskiego Oskara otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach. Gratulujemy.GOK w Rozogach to prestiżowe wyróżnienie otrzymał w kategorii „budzenie tożsamości”.

 

- To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla naszej placówki – mówi z uśmiechem i radością Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor GOK w Rozogach. - Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia tej nagrody. Wójtowi gminy Rozogi, dzieciom, młodzieży i dorosłym, wszystkim, którzy promują lokalne dziedzictwo i kultywują kurpiowskie tradycje. To nasz wspólny wielki sukces – dodaje pani Karolina.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

 

Kurpiki, przyznawane od 2001 roku, to coroczne nagrody Prezesa Związku Kurpiów wręczane osobom zasłużonym dla regionu, budzącym tożsamość i pracującym na rzecz rozwoju Kurpiów.

 

Uroczysta gala rozpoczęła się w poniedziałek 20 marca o godz. 17.30 w Ostrołęckim Centrum Kultury. Wydarzenie uświetnili: grą na skrzypcach Magdalena Konieczek oraz Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna z Myszyńca, prezentując widowisko teatralne pt. "Śnij Kurpiu, śnij". Autorem sztuki jest Bartłomiej Ostapczuk.


Reklama

 

Imprezie towarzyszyła wspaniała prezentacja kurpiowskiej twórczości ludowej. Już od godz. 15.00 w holu Ostrołęckiego Centrum Kultury na uczestników wydarzenia, ale też mieszkańców, czekali twórcy kurpiowscy z palmami, wycinankami, koszykami z wikliny, pisankami i innym rękodziełem. Gościem wydarzenia był też Agnieszka Zielewicz, która zaprezentowała wystawę i album "Zielnik Kurpiowski". Można było oglądać, kupować, rozmawiać z twórcami.

 

Główny punkt gali to oczywiście wręczenie nagród.

 

Poniżej lista laureatów Kurpików 2022:

Muzyka i taniec - Jan Szydlik

Muzyka i taniec - Robert Domurad (Zespół "Pod Borem" z Zawad)

Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - KGW "Zagajnica" z Łodzisk

Twórczość ludowa - Edyta Pliszka-Późniewska

Promowanie regionu - Dziennik Internetowy "Moja Ostrołęka"

Reklama

Talent - Bartłomiej Ostapczuk

Pracodawca - Agencja "Kurpie" państwa Kurpiewkich

Budzenie tożsamości - Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach

Nauka i Pióro - Jacek Czaplicki (Rowerem wokół Ostrołęki)

Inicjatywa - Biblioteczka Kurpiowska Gminy Kadzidło

Działalność Publiczna - Katarzyna Grodzka

Działalność Publiczna - Józef Kur

Działalność Publiczna -MZKS 1962 Narew Ostrołęka

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama