Sobota, 2 Marca
Imieniny: Halszki, Heleny, Karola -

Reklama


Reklama

Kryzys żłobkowy połączy miasto z gminą?


Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola „Pod Topolą” nie ustają w walce o placówkę (piszemy o tym w innym miejscu, na str. 6.), a tymczasem „kryzys żłobkowy”, za sprawą burmistrza Szczytna Krzysztofa Mańkowskiego idzie w inną stronę. We wtorek opublikował on na swoim profilu Facebook taką informację: „Myślę, że sprawa zapewnienia dzieciom z gminy Szczytno miejsc w miejskim żłobku i przedszkolach, która w obecnym podziale terytorialnym nie jest obowiązkiem miasta, jest dobrym momentem, aby wreszcie zacząć poważną dyskusję i rozpocząć przygotowawcze prace nad połączeniem miasta Szczytno z gminą Szczytno. Zbyt dużo nas łączy, żeby nas to dzieliło.”


  • Data:

Czy ten konflikt na poważnie rozpocznie dyskusję na temat połączenia obu samorządów? Co na to wójt gminy Szczytno? Co na to mieszkańcy gminy i miasta?


Reklama

 

Reklama

Temat połączania obu samorządów pojawia się już od co najmniej 20 lat. Samorządowcom brakuje jednak odwagi, aby zająć się nim na poważnie i uczciwe. Gmina wiejska Szczytno niechętnie patrzy na ten krok, a jej włodarze nieustannie powtarzają, że wystarczy dobra współpraca. Samorządowcy gminy mówią też wprost, że sytuacja miasta jest fatalna i połączanie samorządów w tej chwili mogłoby negatywnie odbić się też na mieszkańcach gminy.

 

Ale są też zwolennicy połączania obu samorządów.

 

- Jedna struktura, to szybsza decyzja – przekonywał do tego swoich kolegów już kilka lat temu radny miejski Zbigniew Orzoł. - Łatwiej inwestować, forsować strategiczne pomysły. Owszem, można współpracować, ale to zawsze wydłuża czas działania i bywa, że rodzi konflikty. Obserwuję to od dłuższego czasu. Niby współpraca jest, ale wygląda to mizernie. I chyba nikogo nie muszę do tego przekonywać. Podam przykład Zielonej Góry. Tam samorządowcom udało się połączyć z miastem obwarzankową gminę i dziś tamtejsi samorządowcy, ale i mieszkańcy nie mają wątpliwości, że była to doskonała decyzja. Myślę, że to najwyższy czas, aby o tym dyskutować, prowadzić konsultacje, bo to nie jest temat na rok, a być może na kilka lat. Ale jestem przekonany, że trzeba go podjąć.

 

Początkowo pomysłowi kategoryczne „nie” mówili samorządowcy z gminy wiejskiej Szczytno. Ale i tu powoli stanowisko staje się bardziej elastyczne.

 

- Osobiście na pewno o takie połączenie nie będę zabiegał – mówił w 2021 roku wójt Sławomir Wojciechowski. - To bardziej sprawa miasta. Ale jeśli mieszkańcy mojej gminy będą chcieli takiego połączenia, to na pewno nad tym się pochylimy. Takie połączanie możliwe było 30 lat temu. Dziś to zdecydowanie nie jest właściwy moment, ale nie wykluczam też i takiego scenariusza, że za jakiś czas rzeczywiście oba samorządy zostaną połączone. Na razie jednak nie widzę takiej możliwości.

 

Według wójta Wojciechowskiego takie inicjatywy powinny być poprzedzone poważnymi analizami i dyskusjami. A na razie takich nie ma. Połączanie nie jest wcale taką oczywistą sprawą.Komentarze do artykułu

Mieszkanka gminy

\"Szczytnianinie\". Ależ Wójt właśnie tworzy miejsca żłobkowe i zwiększa przekszkolne. I taki plan był już od dawna. Wygląda to tak, że burmistrz dopiero TERAZ dostrzegł problem żłobkowy w Szczytnie, kiedy głośno zaczęło być o budowie gminnego żłobka . Co do \"żerowania\" mieszkańców gminy, to właśnie Ci mieszkańcy zasilaja\" kasę \"miasta. Jadąc do innego miasta też żeruje Pan na dobrodziejstwach tego miasta? Według Pana sposobu myślenia to - TAK.

Olek

Szczytnianinie, co to znaczy, że ,,mieszkańcy gminy żerują na mieście\". A ty nie czerpiesz korzyści z tego, że rodzice gminnych dzieci płacą za niepubliczne przedszkole? Ludzie z poza miasta przyjeżdżają zostawiają tu niemałe pieniądze, które w części potem płyną do urzędu miasta, a ty z tych pieniędzy masz na przykład odśnieżone chodniki. Jak będziesz w Ciechocinku, to też będziesz żerował na tamtejszych mieszkańcach spacerując na deptaku, który zrobili tamci mieszkańcy?

Radek

Z miastem daleko nie zajdziemy. Połączenie się to byłby duży błąd oni są daleko za gminą pod względem rozwoju.

Gość

Na razie jest ok, nie wiadomo, co byłoby po połączeniu, pewnie sporo ludzi straciłoby pracę. Miasto niech walczy o WSPol.

Szczytnianin

Mieszkańcy gminy żerują na mieście ile się tylko da, szczególnie ci którzy wyprowadzili się z niego nie tak dawno. Niech im teraz wójt zapewni, przedszkola, szkoły, niech się teraz nie pchają do Szczytna, jak im było źle. Burmistrz ma dbać o mieszkańców miasta a nie gminy!!!

Zdzysk

burmistrz wyuczony zawód ma sportowy , lecz nie wie co to trening i utrzymywanie się w dobrej kondycji . i tak to miasto traktuje jak marny sportowiec bez wyników

Natalia

100% racji Panie Olku. Pan burmistrz nie ma sam pomysłu jak problem żłobkowy u siebie rozwiązać, to znowu chce się pod gminę podłączyć. Wiecej zaangażowania i WŁASNYCH pomysłów Panie Burmistrzu życzę.

Natalia

100% racji Panie Olku. Pan burmistrz nie ma sam pomysłu jak problem żłobkowy u siebie rozwiązać, to znowu chce się pod gminę podłączyć. Wiecej zaangażowania i WŁASNYCH pomysłów Panie Burmistrzu życzę.

Olek

O czym pisze pan Mańkowski? Że co? zapewnia dzieciom z gminy Szczytno miejsca w miejskich przedszkolach? Parę lat temu miałem syna w wieku przedszkolnym, dostanie się do miejskiego przedszkola dzieci z gminy było prawie niemożliwe. Takie dzieci trafiają z automatu na koniec kolejki. A to, że dzieci gminne trafiają do niepublicznych przedszkoli na terenie miasta, to nie jest żadna łaska burmistrza. Ktoś robi interes na tym, a w końcowym rozrachunku część pieniędzy, które płacą rodzice za przedszkole trafia do budżetu miasta. Syna miałem w miejskiej szkole i mimo, że miasto dostawało za niego subwencje i pieniądze od wójta, to burmistrz traktował takie dzieci jak intruzów. Tak najlepiej połączyć miasto z gminą. Wójt buduje żłobek, to problem sam się rozwiąże. Panie burmistrzu, mniej polityki i lansowania, a więcej pokory i pracy.

Mieszkanka gminy

Nigdy w życiu!!!. Gmina nam kwitnie , a takie połączenie z miastem pociągnęłoby nas w dół- w przepaść.Nikt tego nie będzie chciał. Jeszcze z takim włodarzem miasta.!!!

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama