Niedziela, 16 Czerwiec
Imieniny: Aliny, Anety, Benona -

Reklama


Reklama

Kosmetolog, ekonomista, psycholog – nowe kierunki w szkołach


Tytułowe zawody – to planowane w szczycieńskich szkołach ponadpodstawowych nowe kierunki edukacji. Szczycieńskie zespoły przygotowały wstępne propozycje, które mogą zainteresować ósmoklasistów.


  • Data:

Uczniów szkół podstawowych, którzy w tym roku zakończą już ten etap edukacji, jest wyjątkowo dużo. O ile w ubr. absolwentów podstawówek w powiecie było 622, o teraz będzie ich aż 898.

 

Wicestarosta Jerzy Szczepanek.

- To efekt kumulacji z tego krótkiego okresu, kiedy naukę rozpoczęły dzieci 6-letnie – tłumaczy wicestarosta Jerzy Szczepanek. - Owszem, jest to sporo więcej, ale już z taką sytuacją mieliśmy do czynienia, gdy do szkół średnich szli uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych i jednocześnie ósmoklasiści z ponownie zreformowanych szkół. Wtedy nawet potencjalnych uczniów szkól średnich było więcej.

 

Spora część młodych ludzi wybiera naukę w szkołach olsztyńskich. Być może jednak planowane zmiany skuszą ich do pozostania w mieście. Rysują się bowiem szanse na nowe kierunki. Zapowiadają je dwa zespoły.


Reklama

 

Przy dotychczasowej ofercie edukacyjnej zamierza jednak pozostać Zespół Szkół nr 1. Tam zmiany były wprowadzone parę lat temu. Powstało technikum logistyczne.

 

- I niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem – podkreśla wicestarosta. - Każdy rodzaj technikum to zwykle jeden oddział w roczniku, ale np. w ubiegłym roku utworzone zostały dwa oddziały dla przyszłych specjalistów od logistyki. Nasze szkoły są elastyczne i dostosowują się do potrzeb – zapewnia.

 

W Zespole Szkół nr 2 przewidywana jest wstępnie zmiana nie tyle ilościowa co jakościowa. Zamiast dotychczas istniejącego liceum o profilu humanistycznym zacznie działać – też liceum – ale o profilu z zakresu kosmetologii i wizażu.

 

- Nauczyciele są do tej zmiany przygotowani, natomiast wobec faktu, że to liceum, a nie technikum, nie ma potrzeby zapewniania w szkole zaplecza technicznego, specjalnych pracowni itp. - twierdzi wicestarosta.

Reklama

 

Najwięcej zmian może natomiast nastąpić w przypadku Zespołu Szkół nr 3 czyli ogólniaka zwanego powszechnie „Sobiechem”. Od dziesiątków lat, w każdym roczniku tworzone tam były cztery klasy (oddziały). Od września może być ich aż... sześć.

 

- Każda z istniejących i planowanych klas ma swój profil, co przejawia się w odmiennym układzie nauki wybranych przedmiotów pod kątem przyszłych kierunków studiów, jakimi zainteresowani są uczniowie. I to właśnie uczniowskie zapotrzebowanie jest podstawą propozycji odnośnie do utworzenia nowych oddziałów – tłumaczy Jerzy Szczepanek.

 

Jeśli rady pedagogiczne zatwierdzą proponowane zmiany, w ogólniaku po raz pierwszy powstanie klasa o profilu ekonomicznym (nacisk na przedmioty: matematyka, geografia i język obcy) oraz klasa o profilu psychologicznym (język polski i obcy oraz biologia).Komentarze do artykułu

Gość

Dzieci profiluje się trochę na siłę, a potem rozczarowanie, załamanie

Gość

Po tych klasach profilowanych tak bardzo w Szkole nr 3 uczniowie mają problem z wyborem studiów.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama