Środa, 29 Listopad
Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina -

Reklama


Reklama

Kościół z nowym dachem, koszt naprawy to ponad 240 tys. zł


Zakończył się remont dachu wieży kościoła ewangelickiego w Szczytnie. Pochłonął ponad 240 tys. zł. W czwartek, 19 stycznia, prace odebrał wojewódzki konserwator zabytków. - Wszystko zostało wykonane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, dlatego z odbiorem nie było problemu – mówi Adrian Lazar, proboszcz. - Obecnie przygotowujemy rozliczenia finansowe do instytucji, z których pochodziła część środków na remont.


  • Data:

Tych parafia pozyskała ponad sto tysięcy. Od instytucji kultury, urzędu marszałkowskiego województwa oraz samorządu miasta Szczytno. Pozostałą, niebagatelną kwotę 140 tys. przekazali sponsorzy i darczyńcy z kraju i zagranicy.


Reklama

 

- Bez tego nie byłoby możliwości wyremontowania naszego kościoła – podkreśla pastor. - Dlatego jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za zaangażowanie.

 

Konieczny remont to efekt wichury sprzed blisko roku. Wiatr zerwał dachówki i odsłonił odeskowanie. Obiekt jest zabytkiem, remont wymagał więc szczególnych działań.

Reklama

 

- W Polsce są tylko dwie firmy, które produkują dachówki, których mogliśmy użyć. Do tego przygotowana została specjalna forma – wspomina duchowny.

 

Szczycieńska świątynia została wzniesiona w latach 1717-1719. Była świadkiem wielu wydarzeń w historii naszego miasta. Nienaruszona przetrwała dwie wojny światowe.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama