Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Kontrola drogowa w Szczytnie ujawnia rażące naruszenia przepisów dotyczących przeglądu technicznego pojazdu


Polskie prawo nakłada na kierowcę obowiązek wykonania okresowego przeglądu technicznego auta. W przypadku kontroli drogowej, obecnie policjant może wystawić mandat w wysokości nawet do 3 tys. złotych. Przypominamy również, że ostateczna wysokość mandatu zależy również od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, jaki upłynął od terminu ważności poprzedniego przeglądu. Gdy jednak termin upłynął bardzo dawno, a funkcjonariusz wykryje rażące usterki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, może zabronić kierowcy kontynuowania dalszej jazdy i nakazać odholowanie samochodu.


  • Data:

W środę (15.03.2023r.) około godziny 23:00 w Szczytnie na ulicy Sobieszczańskiego policjanci ze szczycieńskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej osobowego forda. Za kierownicą auta siedział 37-letni mieszkaniec Szczytna.

 

Funkcjonariusze zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Okazało się, że pojazd w ogóle nie powinien poruszać się po drodze. Ford nie posiadał od 2019 roku aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, a dowód rejestracyjny już wcześniej został mężczyźnie zatrzymany. Dodatkowo, auto nie posiadało obowiązkowej polisy OC. W trakcie sprawdzania obowiązkowego wyposażanie pojazdu, wyszło na jaw, że w pojeździe nie ma gaśnicy.


Reklama

 

Dla 37-letniego kierowcy policyjna kontrola zakończyła się dwoma mandatami karnymi za popełnione wykroczenia oraz zakazem dalszej jazdy.

 

Policjanci przypominają, że w każdym aucie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie gaśnicy – musi być ulokowana w miejscu łatwo dostępnym. Z kolei trójkąt ostrzegawczy musi mieć znak homologacji. Każdy kierowca powinien przetestować sposób rozkładania się trójkąta, aby w sytuacji awaryjnej nie mieć żadnych komplikacji.

Reklama

 

Poza wyposażeniem nakazanym przez przepisy zaleca się, by podczas podróży mieć w aucie akcesoria do pierwszej pomocy. Posiadanie apteczki w aucie nie jest obligatoryjne. Jednak udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu to już obowiązek. W wyposażeniu kierowcy powinny znaleźć się również zapasowe części takie jak żarówki i koło do szybkiej wymiany oraz kamizelka odblaskowa, dzięki której będziemy bardziej widoczni.

KPP SzczytnoKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama