Ostatnie dni przed zakończeniem projektu Erasmus+ realizowanego od 2016 roku przez Zespół Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego w Szczytnie i partnerskie szkoły z Włoch i Chorwacji minęły bardzo pracowicie. 24 maja br. w szkolnej auli odbyła się podsumowująca konferencja, którą prowadzili nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie.
Zaproszeni goście mieli okazję nie tylko zapoznać się z założeniami przedsięwzięcia i jego przebiegiem, ale także za sprawą licznych zdjęć mogli niemalże poczuć atmosferę panującą podczas realizacji projektu. Specjalnie na tę okazję przygotowana prezentacja ukazywała fotografie uczestników podczas warsztatów gastronomicznych, na których powstawały prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej.
Konferencja była jednak przede wszystkim okazją do uroczystego wręczenia dokumentów Europass, potwierdzających udział w projekcie i jego warsztatach. Uczestnicy projektu w/w zaświadczenia otrzymali z rąk pana starosty- Jarosława Matłacha i pani dyrektor – Aliny Niezgody.
Po części oficjalnej zaproszeni goście mogli na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób, krok po kroku, powstają dania z ryb i owoców morza.
Uczniowie z nauczycielami przygotowali tradycyjne, regionalne dania włoskie z regionu Umbrii, chorwackie z Dalmacji czy polskie z Warmii i Mazur, które poznali i nauczyli się sporządzać w ramach projektu. Można było spróbować m.in. umbryjskiej pasty stringozzi ze szparagami, kwiatami dyni i anchois, chorwackiego gulaszu z ośmiornicy z fasolą czy gulaszu z ryb słodkowodnych i morskich z borowikami i miętą.
Do degustacji przygotowano także zimne zakąski tj. chleb z sardynkami z wyspy Vis (Chorwacja), włoską Panzanelle (sałatkę z czerstwego chleba z pomidorami, krewetkami i pesto z rukoli) czy mazurskiego wędzonego pstrąga z twarożkiem kozim, palonymi ziemniakami, cukinią sous vide i z ziarnami czarnuszki/ziemia z oleju dyniowego/oliwa chili. Warto było spróbować przygotowanych przy gościu flambirowanych muli czy karmazyna z czarnym makaronem.
Podczas konferencji można było poznać nowe smaki, ale także porozmawiać z kucharzami i podzielić się z innymi swoimi doznaniami smakowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka kucharska, która powstała w trakcie projektu, zawierająca przepisy wykorzystywane podczas warsztatów oraz międzynarodowy słownik kucharski. Spotkanie umilił występ szkolnych wokalistek: Karoliny Grzywińskiej i Klaudii Bubrowieckiej.
Czy uczestnicy projektu z ZS2 to eksperci w zakresie przyrządzania dań z ryb i owoców morza? Ci, którzy uczestniczyli w konferencji, nie mają wątpliwości, że tak właśnie jest.
Projekt „Warmia-Mazury, Umbria, Dalmacja –smaki regionów”, prowadzony w latach 2016-2018, skupiał się na rozwoju umiejętności zawodowych 33 uczniów i 18 nauczycieli z trzech krajów europejskich. Mieli oni okazję, by przygotowywać dania z ryb i owoców morza pochodzących z trzech regionów: z włoskiej Umbrii, chorwackiej Dalmacji i polskich Mazur. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, trzy szkoły ze wspomnianych państw nawiązały bliską współpracę i przygotowały warsztaty kulinarne w Spoleto, Szczytnie i w Splicie, gdzie każdy z uczestników mógł również zapoznać się z kulturą i tradycją poszczególnych regionów.
Strona projektu: http://www.flavoursofregions.esy.es/
Red. P. Lutrzykowski/ena
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33