Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Komisarz wyborczy sprawdzi, czego chce radna


Wygląda na to, że radna Róża Kania chce zrezygnować z mandatu radnej gminy Szczytno. W tle jest kwestia zbyt niskiej diety. Sprawą już zajmuje się komisarz wyborczy z Olsztyna, ale... - Mamy wątpliwości, czy pismo, które do nas trafiło, to zrzeczenie się mandatu, czy nie – mówi Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury biura wyborczego.Sama radna Róża Kania nie chciała na ten temat z nami rozmawiać.

 

- Mam jeszcze niezałatwione kilka spraw, dlatego nie chcę tego komentować – ucięła rozmowę i poprosiła o kontakt za kilka dni. Przyznała jednak, że pismo wysłała.

 

Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że jednym z powodów decyzji o rezygnacji z mandatu radnej, choć nie wprost, była zbyt niska dieta.

 

- Takie kuluarowe rozmowy rzeczywiście się odbywały – przyznaje jeden z radnych, prosząc o zachowanie anonimowości. - Nie każdy idzie do rady dla diety, bo są ważniejsze sprawy – mówi.

 

Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury biura wyborczego, przyznaje, że pismo od radnej Róży Kani do niego trafiło.

 

- Rzeczywiście, w piśmie jest informacja na temat diet, ale my się ich wysokością nie zajmujemy – wyjaśnia. - To sprawa samorządu.


Reklama

 

Komisarz ma wątpliwość, czy pismo jest zrzeczeniem się mandatu, czy nie. Dlatego uruchomił procedurę wyjaśniającą. Radna będzie musiała określić się wprost, czy chce zrezygnować z mandatu, czy nie.

 

- W środę taka informacja została wysłana z naszego biura – mówi.

 

Jeśli radna zrezygnuje z mandatu, to komisarz wyborczy wygasi jej mandat i odbędą się wybory uzupełniające.

 

Róża Kania kandydowała z okręgu Jęcznik, Dębówko, Szczycionek. Miała dwóch kontrkandydatów. Uzyskała 110 głosów, a jej konkurenci Paweł Gajek – 87, Zenon Sargalis – 75.

 


Ile zarabiają radni gminy Szczytno?

Do tej pory zwykły radny miał 984 zł ryczałtu miesięcznie, ale będą podwyżki. Nowa stawka to 1163 zł. Przewodniczący komisji miał 1073 zł, będzie miał 1252 zł. Wiceprzewodniczący rady miał 1252 zł, a będzie miał 1521 zł. Przewodniczący rady miał 2140 zł i nadal będzie miał 2140 zł, bo to jest maksymalna kwota dla radnego.

Reklama


 

Z naszych ustaleń wynika, że część radnych domagała się właśnie tego maksa.

 

Wybory uzupełniające w gminie Szczytno i tak się odbędą, bo tuż po objęciu mandatu zmarł Zdzisław Bogacki (piszemy o tym w innym miejscu).

 

- Rzeczywiście, ta smutna informacja trafiła już do naszego biura – przyznaje dyrektor Sarnacki. - Gmina już wie, że do wszczęcia procedur potrzebujemy oryginalnego aktu zgonu pana radnego. Wojewoda zarządzi wybory i określi kalendarz. Z reguły trwa to około trzech miesięcy – dodaje.Komentarze do artykułu

Świadoma

Pani Różo, niech Pani nie rezygnuje. Przecież ta rada to kabaret. Tam prawie każdy ma interes. Błaszczak wsadził żonę do żłobka, Wróbel przewodniczący komisji transportu a ma własną firmę transportową, Majewska w JW Lipowcu, dzięki Zawrotnej, Godlewski to już szkoda słów bo urząd Godlewskich, Hanka Rydzewska walczy ale sama nic nie zrobi. Nowakowska też nie podskoczy. To komedia nie rada. Pani Różo, niech Pani nie da im satysfakcji. Jest Pani to winna ludziom, którzy Panią wybrali. Teraz zobaczymy jak Tygodnik jest bezstronny, czy lojalny wobec Wojciechowskiego

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama