Wtorek, 28 Marca
Imieniny: Ernesta, Jana, Marka -

Reklama


Reklama

Kawiarnia „Muszelka”, kto jeszcze ją pamięta? Miejski cykl powrotów do historii


Miasto Szczytno ruszyło z interesującym cyklem „Dawno temu w Szczytnie...”, podczas którego będzie publikowało zdjęcia lub inne dokumenty z życia społecznego związane z naszym miastem. Akcja ma promować 300 - lecia nadania praw miejskich.- Pomysł zrodził się już w ubiegłym roku przy okazji współpracy z dyrektorami instytucji kultury w naszym mieście – mówi Katarzyna Radziewińska, naczelnik wydziału promocji w miejskim ratuszu. - Rozmawialiśmy o tym, jak zachwycić naszych mieszkańców i turystów. Jednym z pomysłów był właśnie cykl powrotów do historii. Materiały, które będziemy publikowali na miejskich stronach, pochodzą od naszych mieszkańców, bądź są wyszukane przez pracowników miejskich instytucji kultury. Cieszę się, że wzbudził on takie zainteresowanie. Cykl przygotowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Reklama

 

Miasto opublikowało właśnie zdjęcie Kawiarni”Muszelka”, która mieściła się przy ulicy Odrodzenia. Było to kultowe miejsce spotkań towarzyskich i rodzinnych przy kawie i kremie sułtańskim. Lokal podlegał pod "Społem" PSS w Olsztynie, oddział w Szczytnie.

Zdjęcie zostało wykonane około 1980 roku i zostało udostępnione przez Panią Grażynę Saj-Klocek.

Reklama

źródło: miastoszczytno.plKomentarze do artykułu

Robert

nawiązując do \"trupków\", były przynjamniej dwa miejsca noszące tę piękną nieoficjalną nazwę. Jeden obok dawnego LOK-u (dzisiaj w tym miejscu jest kwiaciarnia i żabka), drugi pomiędzy ul. 1 maja a rynkiem. Dwa lata temu zlikwidowano pozostałości po tym akwarium. Jako mieszkaniec tych okolic w młodości wpadałem tam na piwko (wieku nie sprawdzano), a potem jak już miałem dowód to i na cos mocniejszego. Dzięki temu lokalowi od dzisiaj nie palę bo kazde wejście do tego lokalu to było jak wypalenie paczki papierosów, tak gęsta była tam atmosfera. Odechciało sie na zawsze.

Ubawiony po pachy

Z tym \"trupkiem\" to jest tak, że każdy o nim słyszał - to fakt. Nie każdy bywał. Ale ci, którzy korzystali z jego walorów nie goszczą już na ziemskim padole.

Marko

Z klasycznych miejsc to jeszcze \"trupek\" ???? kto zna?

Nichał

Najmilej wspominam mały punkcik Hortexu w pierwszym bloku przy skrzyżowaniu na Odrodzenia i omlety z bitą śmietaną. Idąc tam zawsze zjadałem pyszną bułkę \"zwykłą\" z piekarni Bielskiego na 1-go Maja, żeby nie kupować omletów i eklerów \"na głodzie\" :-DD

Ubawiony po pachy

Ja to jeszcze pamiętam \"Danusię\" - tylko nie wiem w jakiej gestii była. Bo to mogło być także pod MHD (to mała zagadka dla tropicieli historii z Wydziału Promocji w UM Szczytno). Zapomnieliśmy także o dawnym \"Zaciszu\" i lokalu nazywanym powszechnie \"pod pałami\". Oj długa będzie droga miejskiej promocji do źródeł życia towarzyskiego dawnych mieszkańców Szczytna. Co tam jeszcze - np. dawna Leśna. No dobra kończę - niech te źródła odkrywa p. Naczelnik.

Jaśko

Mokka , Muszelka , Tęcza, Pofajdok, Bartek - to były czasy

Szczytnianka

Ponad 40 lat temu poznałam tam mojego męża. Miło wspominam więc to miejsce

Taki sobie czytelnik

To się nazywa odkrywanie Ameryki na nowo. Nie wspomnę już o publikacjach pewnej autorki, ale chcę przypomnieć, że już dobrych parę lat temu była wystawa w naszym muzeum, gdzie nie tylko \"Muszelka\" była pokazywana, ale też i inne - jak to się dzisiaj mówi - kultowe obiekty. Ze wzruszeniem przypominałem sobie te miejsca. Szkoda, że nie jest to kontynuowane. To jedno zdjęcie to naprawdę ziarenko wobec tego, co mogłem przed laty w muzeum zobaczyć. O ile dobrze pamiętam, były to zdjęcia przekazane przez PSS Społem.

ika

Fajne miejsce, podobnie jak Mokka. ...

Zdzysk

To miejsce to historia młodzieży przełomu lat70 i 80 . Miło jest to wspominać jak było się młodym .

Gabi

Licealiści byli tępieni przez część grona nauczycielskiego, którzy regularnie wizytowali to miejsce.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zmienia się w Akademię Policji
  Miliony wyrzucone w błoto, bo pan granatnik koszulkę w młodości nosił Police Akademy i teraz takie zamarzenie ma. Lepiej chłopie poczytaj czegoś o granatnikach poczytaj

  wolf


  2023-03-27 11:12:06
 • Zalewska, Kasznia, Jesionowski, Hydromix, Przyjazne Spychowo, PZN... Jurandy trafiły do wybitnych (zdjęcie)
  Wielkie gratulacje dla Pani Wiesi, pracowałem z Panią w szpitalu, wspaniała Osoba :)

  Krzysiek


  2023-03-27 10:55:36
 • Kardiolog, który stracił serce dla Szczytna. Historia doktora Adama Nagajewskiego
  Cudowny lekarz szkoda że Pan nas opuścił ale nie dziwię się tu nie było szans na rozwój życzę powodzenia i dziękuję

  Aaa


  2023-03-26 21:57:01
 • O szukaniu winnych – felieton Jerzego Niemczuka
  Szanowny Panie Niemczuk. Tekst o uczeniu się pisania w trakcie wypisywania mandatu - stary jak świat. Znam go od dobrych 30 lat, Będąc dość młodym człowiekiem, przewożącym w przepisowej liczbie w maluchu moich przyjaciół w dość sporym mieście o nazwie Toruń z Centrum na Bielany. Lato, szyby opuszczone i ferajna śmieje się do rozpuku z różnych dowcipów. Tylko ze względu na nasz wiek i dobry nastrój niczym nie wzmacniany zostaliśmy zatrzymani przez patrol, który trzepał nas prawie godzinę. Każdego z osobna goszcząc w wiadomym wozie. Reszta czekając samochodzie zastanawiała się, czy uczą się jeszcze pisać i czytać, czy już literują i drukują. Płakaliśmy ze śmiechu, a mandat płaciliśmy zrzutką, W sumie nie wiadomo za co, zdaje się, że stwarzaliśmy swym dobrym humorem zagrożenie na drodze. Może obecnie niektórzy są po studiach np. w Toruniu, ale w innej akademii. Druga rzecz - na pochyłe drzewo każda koza skacze, łatwiej pobić słabszego, niż zmierzyć się z Pietrzykowskim. Ot taka opowiastka. Pozdrowienia

  Anegdota


  2023-03-26 17:07:19
 • Mazurskie Malediwy zostaną bez wody i mieszkańców? (Rozmowa z wójtem gminy Jedwabno Sławomirem Ambroziakiem)
  Piękne lasy i jeziora nie wystarczą do godnego życia. Jakość życia stałych mieszkańców systematycznie się pogarsza. Jesteśmy wyłączeni komunikacyjnie. Tragedia jest w służbie zdrowia. Nie ma od lat stomatologa. Kiedyś dojeżdżał ginekolog, okulista. Teraz mamy tylko lekarza rodzinnego i zrujnowany budynek, zaniedbaną posesję ośrodka zdrowia. Tak źle nie było od lat.Pan Wójt remontuje i buduje kluby na wsiach a nie dba o zdrowie mieszkańców, zęby dzieciaków i wygląd miejscowości gminnej.Podatki, wszystkie opłaty mamy najwyższe w powiecie. Nasze dzieci nie chcą tu wracać. Również młodzi ludzie z dużych miast nie myślą o budowie tutaj domów na okres lata. Jest brak infrastruktury przyciagającej młodych ludzi. Jest dużo domków letniskowych, które zostały pobudowane dawno. Młodzi szukają atracji sportowych, ścieżek rowerowych. Gmina chce zarabiać na turystach nie oferując nic w zamian. Kanalizacja, wodociągi są niezbędne dla rozwoju turystyki. Ale to obecnie standart. Trzeba czegoś więcej. Brak miejsc pracy też wyklucza powrót dzieci po ukończeniu nauki w rodzinne strony. Oni już nawet na urlop nie chcą tu przyjeżdżać, tłumacząc to brakiem jakichkolwiek atrakcji. Okropnie wyglądają obskurne punkty handlowe i gastronomiczne w Warchałach. Młodzi ludzie planujący rodzinę nie widzą w Jedwabnie perspektyw rozwoju swoich dzieci. Brak jest zajeć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania, na dodatkowe zajęcia językowe, sportowe trzeba dzieci dowozić do miasta. Koszty utrzymania są wyższe niż w mieście. Ostatnio GOK bardzo rozwinął działalność. Jednak nie jest w stanie zatrudnić specjalistów prowadzących na wysokim poziomie zajęcia tematyczne. Ożywili się emeryci i bardzo dobrze, że wyszli ze swoich czterech ścian. Jednak to nie gwarantuje rozswoju gminy. W stosunku do ościennych gmin zostaliśmy poważnie w tyle. Nawet mieszkania oferowane za 40 % ceny mieszkania o takim standardzie w Olsztynie nie znajdują nabywców. JeślI powstanie poligon to również rozwój turystyki w gminie będzie zagrożony. Nie wiem jak wygladaja wpływy z podatków od turystyki, domków letniskowych w stosunku do pozostałych wpływów. Uważam jednak, że nic za te pieniądze nie zrobiono dla turystów. Brak parkingów w Warchałach, niesprzątana plaża w Nartach, brak koszy na śmieci w miejscach publicznych to tylko ułamek zaniedbań. Z roku na rok obserwuję coraz mniej młodszych turystów odwiedzających naszą piękną ale bardzo zaniedbaną gminę. Przyjeżdżaja starsi ludzie szukający ciszy, majacy tu swoje, już często podniszczone domy.

  Mieszkaniec


  2023-03-26 10:46:07
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa w Szczytnie: 33 km modlitwy, ciszy i trudów w poszukiwaniu spotkania z Bogiem
  Ja myślę, że JPII mniej potrzebuje takich jak \"szczytnianin od zawsze\", Grot przynajmniej nie pluje na niego nienawiścią i jadem.

  Anna


  2023-03-26 10:26:41
 • Wielbark szykuje się na przyjęcie tysięcy żołnierzy?! Wojsko rozpoczyna promocję powstania nowej jednostki wojskowej w tej gminie
  Nie Kuba, nie wystarczy, żeby powróciła normalność, trzeba wszystkich z Nowogrodzkiej pogonić na zbite ryje, nie zapominaj, że jest to doskonale zorganizowana mafia.


  2023-03-26 10:18:59
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie zaprasza w podróż po świecie mangi - czwartek, 30 marca
  Manga to każdy komiks wydany w Japonii, nie istnieje też coś takiego jak styl mangowy. Poza Japonią mangą nazywamy komiks japońskiego autora (bez względu na styl, w jakim został stworzony). Tutaj co najwyżej mamy do czynienia z komiksem.

  pcela


  2023-03-24 19:06:16
 • Trwają policyjne działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
  Lepiej zainteresować się tymi co mają sądowy zakaz kierowania autami , bo czują się bezkarni.

  cojest


  2023-03-24 14:11:05
 • Lokalna mapa potrzeb już działa. Skorzystaj! Pomóż rozwinąć swoje miasto, gminę
  Lans jak lans - jeden szyty subtelnie, a inny grubymi nićmi. Tak niewiarygodnego człowieka, co to w radzie siedzi od iluś lat, a teraz dopiero szuka pomysłów u mieszkańców - to rzadko się spotyka. Niektórzy to jeszcze umieją trochę udawać, a on idzie na rympał.

  Krajan


  2023-03-24 11:26:18

Reklama