Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Kasznia nagrodzona i wyróżniona


Elżbieta Kasznia to śpiewaczka obdarzona białym głosem, który jest rodzajem śpiewu archaicznego polegającym na wydobyciu potężnego głosu, dającego wrażenie jasności, mocy, przeszywający wibracjami. Jest również artystką ludową, zajmującą się robieniem wycinanek kurpiowskich, tworzeniem kwiatów z bibuły i haf...


  • Data:

Elżbieta Kasznia to śpiewaczka obdarzona białym głosem, który jest rodzajem śpiewu archaicznego polegającym na wydobyciu potężnego głosu, dającego wrażenie jasności, mocy, przeszywający wibracjami. Jest również artystką ludową, zajmującą się robieniem wycinanek kurpiowskich, tworzeniem kwiatów z bibuły i haftowaniem strojów ludowych.

W 1995 r. zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Jako solistka brała udział w widowisku „Wielkanoc na Kurpiach” wystawianym w Teatrze Polskim w Warszawie w 2001 r. Za działalność i zasługi dla powiatu szczycieńskiego w 2001 r. została nagrodzona Statuetką Juranda. Reprezentowała Polskę w 2002 r. na Festiwalu Folkowym w Rudolfstadt w Niemczech, w 2005 r. w San Gemini we Włoszech prezentowała sztukę wykonywania palmy kurpiowskiej w ramach wystawy „Polski stół wielkanocny”. Uczestniczyła w 2005 r. w Tygodniu Polskim w Meklemburgii w Niemczech pod hasłem: „Dobre Sąsiedztwo – Kształtujemy Przyszłość bez Granic”.


Reklama

W Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie w 2009 r. zajęła III miejsce, i w tym samym roku na 43 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zajęła I miejsce w kategorii solistów – śpiewaków. Elżbieta Kasznia została w 2010 r. odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artystka chętnie prowadziła warsztaty oraz pokazy rękodzieła, prezentując tworzenie papierowych kwiatów w licznych szkołach, bibliotekach oraz ośrodkach kultury, m.in. w Rozogach, Mławie, Piszu, Szczytnie, Mrągowie. Jest członkiem Związku Kurpiów.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama