Wtorek, 21 Maj
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora -

Reklama


Reklama

Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM


Jak na razie zaledwie jedna osoba jest zainteresowana zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego, który ma być wybudowany przy ul. Sobieszczańskiego w Szczytnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Blok ma mieć 18 mieszkań. A lista potencjalnych najemców musi być gotowa do końca października. Do miejskiego ratusza wpłynął... jeden wniosek.Termin składania wniosków kończy się w poniedziałek, 10 października punktualnie o godz. 15:30.

 

- Zainteresowanie mieszkaniami jest spore – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Mamy mnóstwo zapytań. Myślę, że brak wniosków spowodowany jest tym, że z kryteriów wyrzucony został termin złożenia wniosku. Nie ma on znaczenia, więc wszystkie wnioski mogą wpłynąć nawet ostatniego dnia.

 

W Szczytnie w ramach SIM ma powstać na razie jeden blok przy ulicy Sobieszczańskiego. To łącznie 18 mieszkań: 3 o powierzchni od 35 do 44 m2, 12 o powierzchni około 47 m2 i 3 o powierzchni 54 m2.

 

Z założenia mają być to mieszkania dla osób, rodzin, których nie stać na komercyjny kredyt, ale mają one wystarczający wkład własny i są w stanie płacić czynsz, w który będzie też wliczona rata kredytu. Szacuje się, że taki czynsz będzie wynosił od 800 do nawet 1500 zł miesięcznie. Co ważne ta forma najmu lokalu daje najemcy dojście do własności.


Reklama

 

Wkład własny ma wynieść około 20 procent wartości mieszkania. Blok ma być gotowy na przełomie 2023/2024 roku. Dlaczego więc lista najemców musi być znana już teraz?

 

- Spółka SIM KZN Północ Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, która jest inwestorem, ma przyznany wstępnie kredyt na tę inwestycję – wyjaśnia Ilona Bańkowska, zastępca burmistrza Szczytna. - Aby jednak to wszystko mogło być już sformalizowane, muszą być znani potencjalni najemcy, którzy będą musieli zapewnić wkład własny w wysokości 20 procent wartości każdego z mieszkań.

 

Lista osób zakwalifikowanych do przyznania takich mieszkań ma być znana do końca października. Wkład własny musi być wpłacony na konto spółki pomiędzy listopadem 2022 roku a styczniem 2023 roku.

 

Reklama

Kryteria, które obowiązują przy przydziale mieszkań dostępne są między innymi na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno” oraz Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 

- Nasze miasto do tej inwestycji jest przygotowane bardzo dobrze, mamy teren, projekt techniczny budynku i pozwolenie na budowę – mówi burmistrz Mańkowski. - Chcemy z inwestycją ruszyć jak najszybciej.

 

Blok SIM ma powstać na działce przy ul. Sobieszczańskiego.

 

 Komentarze do artykułu

Ciekawostka

Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

Poje Bao

Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

Sceptyk

Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama