Wtorek, 25 Czerwiec
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -

Reklama


Reklama

Izrael – dawniej i dziś - felieton pastor Andrzeja Seweryna


Jest na świecie takie państwo i taki naród, który jest szczególny z wielu względów: historycznych, religijnych i politycznych. Współcześni ludzie patrzą na Izrael dzisiaj albo z rezerwą, albo nieskrywanym antysemityzmem. Zdarzają się i tacy, którzy są filosemitami, a więc ludźmi zafascynowanymi judaizmem, czyli religią żydowską. Obchodzą święta żydowskie, poznają religijne i duchowe aspekty ich wielowiekowej historii oraz martyrologii, starając się wejrzeć w duchowe korzenie tego narodu o przebogatej i dobrze udokumentowanej historii – zarówno tej biblijnej, jak i współczesnej.


  • Data:

Nade wszystko jednak ważne jest odkrycie, że Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, czyli Bóg Izraela jest również naszym Bogiem jako chrześcijan, bo nasz i ich Bóg jest jeden. Nie ma innych bogów, a jeśli są, to są to bogowie fałszywi i martwi w swej istocie. Wyznajemy więc, że nie tylko uwierzyliśmy w Boga, ale poprzez Pismo Święte osobiście Go poznaliśmy i doświadczamy na co dzień!

 

Dziś nie potrzebujemy żadnych dowodów na istnienie Boga, bo On żyje, działa w nas i wokół nas. Przez wieki Pan Bóg działał i wciąż działa także wśród swojego narodu wybranego jako Bóg Abrahama, Izaaka, Jakuba – Bóg praojców i patriarchów opisanych w Piśmie Świętym. Czy wiesz, dlaczego i do czego Izrael został wybrany przez naszego Stwórcę?

 

Pismo Święte przekonało nas, że naród izraelski został wybrany nie dlatego, że był wielki czy wyjątkowy na tle innych narodów, ale dlatego, że Pan Bóg złożył obietnicę ich praojcom, że ich potomkowie staną się narodem, który On pokocha i uczyni świętym ludem Pana (5Mojż 7,6-9), mówiąc: „Jesteś moim sługą, Izraelu, przez ciebie się wsławię (lub: ukażę swą świetność)” - jak czytamy w Księdze proroka Izajasza (49,3).

 

Pan Bóg uczynił więc swój wybrany naród narzędziem do osiągnięcia celów przynoszących błogosławieństwo dla wszystkich narodów. To od nich przecież otrzymaliśmy Boże Słowo, im były dane liczne obietnice, które się stale spełniają, a także przymierze, które Bóg zawarł z nimi przed wiekami. Wreszcie z tego narodu wywodzą się ojcowie wiary, a przede wszystkim nasz Zbawiciel i Mesjasz – Jezus Chrystus, a z Nim nasze zbawienie (Rzym 9,4-5). To wielkie, duchowe skarby, które Bóg za pośrednictwem Izraela przekazał w dziedzictwo całej ludzkości!


Reklama

 

Inne narody jednak nie muszą czuć się wcale gorsze od nich ani nie powinniśmy im zazdrościć tego wybrania, ponieważ z powodu swojej niewierności Bogu Żydzi płacili przez wieki bardzo wysoką cenę. Doznawali nieakceptacji, uprzedzeń, nienawiści, pogromów, rozproszenia i Holocaustu – ze strony wielu narodów, które nie rozumiały ich wybrania oraz roli, jaką mieli odegrać w historii zbawienia ludzkości.

 

Powinniśmy im raczej współczuć i słuchać Bożego nakazu: „Pocieszajcie mój lud, mówi wasz Bóg” (Izaj 40,1), wszak Boże przymierze z Izraelem jest przecież wieczne (1M 17,7)! Bóg jeszcze z nimi nie skończył, choć dzisiaj wielu Żydów żyje z dala od swojego Boga, który pozwolił im jednak wrócić z wielowiekowego rozproszenia do własnej ziemi, odbudować swój kraj i oczyścić go od wszelkich obrzydliwości. Teraz wszyscy czekamy na kolejny krok, kiedy Pan Bóg da im nowe, wrażliwe serca oraz nowego ducha i powie: „Wtedy staną się moim ludem, a Ja będę ich Bogiem” (Ezech 11,20).

 

Warto zrozumieć sens i duchową głębię wybrania Izraela przez Boga do celów, które mają bezpośredni związek z każdym z nas. Jeśli zrozumiesz, że Pan Bóg ich wybrał dla naszego dobra i błogosławieństwa oraz po to, abyś nie tylko w Boga wierzył, ale również Go poznał i stale doświadczał – wtedy twój stosunek do tego narodu ulegnie całkowitej przemianie. Już nigdy nie będziesz wobec nich nieprzyjazny, niechętny ani też obojętny.

 

Reklama

Kiedyś król Francji Ludwik XIV zwrócił się do filozofa Blaise Pascala tak: Daj mi dowód na istnienie Boga. Po dłuższej chwili zastanowienia ten wielki myśliciel i filozof odpowiedział: Naród izraelski – to dowód na istnienie Boga żywego i wiernego swoim odwiecznym obietnicom. Warto więc zauważyć i docenić przebogate duchowe dziedzictwo tego narodu, a kiedy nadarzy się okazja, to warto wybrać się na wycieczkę do Izraela: udać się do Jerozolimy, nad Jordan, do Galilei i Kafarnaum, by pochodzić śladami Pana Jezusa – naszego Zbawiciela.

 

A ponieważ region Bliskiego Wschodu jest wciąż niespokojny, a sytuacja polityczna wokół Izraela otoczonego morzem nieprzyjaznych narodów ościennych jest wciąż niestabilna, warto czasem pomyśleć o „naszych starszych braciach”, bo ich ojcowie i patriarchowie to również nasi bohaterowie wiary i wzory do naśladowania. Módlmy się o pokój dla Izraela oraz o łaskę zbawienia dla tych, którzy o swoim Bogu zapomnieli. Bóg jednak o nich nie zapomniał.

 

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.comKomentarze do artykułu

Normalnie wykształcony katolik

Jak się tak przy tym upierasz - niech ci będzie. \"Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią\" oraz nie wiedzą, co mówią i piszą.

Słowianin

\"Katoliku\"...wszystkich mówiących prawdę nazywasz antysemitami?...te niewinne palestyńskie dzieci, pomordowane przez żydów, też były antysemitami??? Czemu nie nazwałeś żydów anty polakami, gdy wymyślili \"POLSKIE OBOZY ZAGŁADY\" ???...czemu milczałeś, gdy zaczęli domagać się od POLAKÓW bez spadkowego mienia?....wiesz, że to właśnie Polacy, ci straszni ANTYSEMICI, uratowali najwięcej żydów podczas IIWŚ, mówi ci coś Sprawiedliwy wśród Narodów Świata? - W dniu 1 stycznia 2019 liczba uhonorowanych tytułem osób z Polski wynosiła 6992, najwięcej ze wszystkich państw..., wiesz, że tylko Polaków niemieccy naziści karali za ich ukrywanie śmiercią?...i Ty mnie zniżasz do poziomu bagna?...to Ty jesteś dnem, zakłamany żydofilu, plujący na Polaków za to, że przez stulecia przygarniali wszystkich żydów, gdy z innych państw ich gonili jak psów...Tym razem, my, Polacy zrobimy to, co przez stulecia robiły inne państwa. Moi dziadkowie uratowali żydowską rodzinę, a z moich pieniędzy oddawane jest co miesiąc po 500euro, w ramach odszkodowania....za co pytam?????!!!...za to, że moja rodzina ich ratowała narażając życie??????...Chcesz zobaczyć jak żydowscy kapo, znęcali się nad swoimi ziomkami???...jak kolaborowali z Niemcami...?...ile Polskich rodzin zadenuncjowali, za ukrywanie żydów?...Myślisz, że ludzie o tym nie wiedzą?...To Ty jesteś zakłamanym ANTY POLAKIEM...nienawidzącym POLAKÓW i Jezusa. Tu jest cała prawda o was i waszym zakłamaniu, może Admin puści linka - Powrót do jedwabnego>>>https://www.cda.pl/video/86706276f

Kowal

\"największymi zbrodniarzami tego świata są ci, którzy zabili Jezusa i nadal Go nienawidzą - żydzi.\" Interesujące. Biorąc pod uwagę, że Jezus był Żydem, według Twojej logiki, Jezus jest największym zbrodniarzem, nienawidził sam siebie i popełnił samobójstwo. Samobójstwo jest grzechem ciężkim, który uniemożliwia zmartwychwstanie, to z kolei oznacza, że Jezus nie zmartwychwstał, więc podwaliny religii katolickiej to jeden wielki przekręt. Jednym zdaniem udowodniłeś, że religia jest fikcją. Godna pozazdroszczenia przenikliwość.

Normalnie wykształcony katolik

Szanowni dyskutanci - którzy reprezentujecie środowiska antysemickie i wyznajecie jakieś bagienne poglądy rodem z mchu i paproci - czas odstawić zioło i zacząć przyjmować leki pod kontrolą. Bo nie wierzę, aby zwykły człowiek ział taką nienawiścią do innego człowieka, a zwłaszcza do ludzi, których nie zna, którzy mu osobiście nic nie zrobili. Czekam dalej na gawędy o macy oraz o tym, jak Żydzi donosili Niemcom na Polaków podczas okupacji.

Masz rację Massakra...każdy może sobie coś wybrać z tegoż \"dzieła\", całą dysputę można zakończyć jednym niepodważalnym faktem - największymi zbrodniarzami tego świata są ci, którzy zabili Jezusa i nadal Go nienawidzą - żydzi.

massakra

Z felietonu i w porywach żałosnej polemiki taki się zrodził wniosek: jakimż uniwersalnym dziełem jest Stary Testament i jego wszystkie bezpośrednie czy pośrednie \"załączniki\", m.in. ewangelie, listy, a nawet dziennik św. Faustyny. Wygląda na to, że każdy może w nich znaleźć cytat na poparcie własnych poglądów i to niezależnie od tego, jakie te poglądy są. Po polemice widać, że nawet te najbardziej absurdalne (i chyba jednak mało chrześcijańskie) można uzasadnić za pomocą \"świętych\" cytatów. Aż chce się zacytować: \"Jak niezgłębione są dla mnie myśli twe, Boże, jak wielka jest ich liczba!” (Psalm 139;16-17) - :D

Słowianin

hahaha...od 21 lat nie korzystam z aptekarskiej chemii i żyję, mało tego, odkąd omijam je z daleka, nie choruję xd Właśnie dzięki tej symbolice zrozumiałem, że ta chemia nikogo nie wyleczy, a spowoduje jedynie, że kartele farmaceutyczne posiądą dożywotnich klientów :) Podobnie jest z Watykanem, jezuita zasiadający na Piotrowym tronie nie raz całował dłonie swoich zwierzchników w jarmułkach...i oczywiście wykonuje ich rozkazy, niszcząc kościół od środka, \"macie rozmach****\" ale do czasu, a ten czas niebawem się skończy :) Wracając do szatana, nie dziwi mnie, że tak dobrze go znasz i czemu piszesz przychylne arty o jego wyznawcach, o największych wrogach ludzkości, bo jesteś jednym z nich. Domyślam się, że czytałeś takie pozycje jak \"Architekci oszustwa\" i \"Synagoga szatana\" ...sporo można się o Was z nich dowiedzieć. Mnie nie zmanipulujesz, bo nie boję się Twojego pana, a nie boję się, bo wiem, że nie po mnie tu przyjdzie, tylko po Ciebie :)

Normalnie wykształcony katolik

No więc \"Słowianinie\" na wszelki wypadek już teraz nie wchodź do aptek, bo tam często spotkasz symbole \"wężowego\" kultu w postaci laski eskulapa (Asklepiosa), lub też w postaci kielicha Hygei. Laska i kielich są oplecione wężem - symbolem odnowy życia i zdrowia. Eskulap - lekarz, Hygeia - bogini zdrowia. Wobec powyższego - \"Słowianinie\" - myj często ręce, chodź na spacery używając maseczki i nie przejmuj się tak bardzo szatanem - bo on właśnie liczy na takie zainteresowanie. Jeśli twą duszę wypełnia w całości strach przed szatanem - nie starcza tam miejsca dla miłości do Boga i Ludzi.

Słowianin

Ani ja Cię nie straszę, ani tym bardziej niczym Ci nie grożę \"katoliku\"...napisałem coś, o czym wszyscy świadomi ludzie wiedzą, gdyż Twoja wiedza, jest cieniutka jak sik węża i zamiast popadać w paranoję, powinieneś podziękować, że jakiś dobry i szczery Słowianin raczył Cię poinformować, o czyhającym zagrożeniu. Rok Jakubowy, nie ma takiego znaczenia, jak koniec ochrony Św. Józefa, której koniec zapoczątkuje panowanie Szatana...i to jeszcze w tym roku ... nie zauważyłeś jak pewien jezuita, gorączkowo się przygotowuje?...Naprawdę nie zauważyłeś kultu węża w Watykanie?...proszę bardzo, sam zobacz, co przedstawia budynek Sali Audiencyjnej Pawła VI w Watykanie?...>>>>https://treborok.wordpress.com/sala-konferencyjna-papieza-w-formie-glowy-weza/

Normalnie wykształcony katolik

Na szczęście ogłoszony z końcem roku 2020. Rok Święty Jakubowy potrwa do końca roku 2022. A wiesz przecież, kto to apostoł Jakub Większy - to jakby szef przybocznych Pana Jezusa Jego ziemskiej drodze, był jednym z najbliższych Nauczycielowi. No to więc ochrona jeszcze potrwa. A ty \"Słowianinie\" nie strasz i nie groź, bo to stylu nie trzymasz. Pamiętaj: DEKALOG.

Słowianin

«Nawet jeżeli Ja sam o sobie wydaję świadectwo, świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem skąd przyszedłem i dokąd idę.\"... Ochrona św. Józefa kończy się 8 grudnia, potem zamanifestuje się bóg żydów, szatan i nie biedzie już odwrotu. Zatem szukaj waść Boga prawdziwego, bo niewiele czasu Ci pozostało ... \"katoliku\".

Normalnie wykształcony katolik

Sam sobie dałeś świadectwo, a więc Św. Jan 8:47: \"Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście\". DEKALOG. Acha, ja nie chcę nikogo dobijać.

Słowianin

Cytat z Talmudu - \"Tylko Żydzi są ludźmi, goje nie są ludźmi, tylko bydłem\" (Keritot 6b)\" Ciekaw jestem, co powiesz gorliwy \"katoliku\" na to: >>> JEZUS CHRYSTUS mówiąc o Żydach w Ewangelii św. Jana 8:44: „Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa”....czy przypadkiem nie za te słowa żydzi tak bardzo Go nienawidzą? :) ...czy może za to, że prawdziwym narodem wybranym, jesteśmy my, POLACY, za co nienawidzą nas tak samo jak Jezusa...? Na koniec dobiję Cię wierny goju tym: - \"Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje (Dz. 1732) Teraz można napisać, że temat jest skończony....skończony, jak żydzi, którym dano 2000 lat, na nawrócenie się, na obranie właściwej drogi, niestety dla większości z nich, nadal \"bogiem\" jest szatan...i ci skończą tak, jak poprzednio...jak w Sodomie i Gomorze.

Normalnie wykształcony katolik

\"(...) Przyczłapała z bezdroża i z bezrybia, i z bezdna sfora lepkich upiorów, nocnicowa, rozgwiezdna; trupiszydła skomlące z lochów i dziupel, za kuśmidrem kuśmider, przy kurduplu kurdupel; (...) Wtedy ujrzał ich Pan Bóg i wychmurzył się z cicha w niebnej zadumie: skąd się wzięły u licha! (...) Zafrasował się Pan Bóg, bo odgadnąć nie może, więc się tylko przeżegnał i powiedział \"Mój Boże\"\". To tyle w temacie.

Słowianin

Drogi normalnie odkształcony żydofilu,Twój beznadziejny atak na mnie, potwierdza jedynie, jak bardzo Cię prawda zabolała...jednak w żaden sposób już jej nie zagłuszysz, choćbyś skowyczał najgłośniej, jak potrafisz :) A teraz liźnij nieco Talmudu szabesgoju, a dowiesz się, że dla żyda jesteś niczym więcej niż pies. Jezus wyraźnie powiedział żydom, by trzymali się od nas z daleka i nie zarazili swoją deprawacją i odczłowieczeniem. Nie znam planów Boga, ale może być tak, że POLIN będzie miejscem ich wiecznego spoczynku, jako nawóz. Wiem kim jest Słowianin, bo nim jestem...ale czy Ty wiesz kim jesteś?...koczowniku?

Normalnie wykształcony katolik

Przymknij się sclave! O ile wiesz, co to znaczy \"Słowianinie\". Dekalogu też nie znasz, bo jak sam napisałeś - nauki Jezusa nie dotarły do \"Słowian\".

Słowianin

Dobrze byłoby wspomnieć drogi aurorze, że żydzi tak samo nienawidzą Jezusa jak i Polaków, warto też przypomnieć wszystkie zabite przez żydów palestyńskie dzieci, kobiety i starców...ale zgodzę się z jednym, Bóg o nich nie zapomniał i wytępi co do jednego, za ich zbrodnie przeciwko ludzkości...oraz za to, że nie posłuchali i jednak nadal chcą nas zniszczyć, tworząc POLIN - ewangelia św. Andrzeja. „Spytał Andrzej uczeń: Rabi (Jezu), jakim narodom nieść mamy wieści o królestwie Bożym? I powiedział mu Jezus: chodźcie do narodów wschodnich, zachodnich i południa, tutaj gdzie żyją synowie i córki domu Izraela. Do języczników północy (Słowian) nie chodźcie, bo oni są bezgrzeszni, nie znają oni grzechów i występków domu Izraela.”

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama