Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Gmina chce remontować kościoły, odbyło się spotkanie z księżmi


W poniedziałek, 9 stycznia w Urzędzie Gminy Szczytno odbyło się spotkanie wójta Sławomira Wojciechowskiego z proboszczami parafii, obejmujących gminne terytorium. Głównym tematem był Rządowy Program Odbudowy Zabytków i możliwości skorzystania z jego funduszu.

 


  • Data:

- Jesteśmy gotowi zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas, z remontów naszych, gminnych obiektów zabytkowych i całe wysiłki skierować na prace na rzecz obiektów sakralnych – mówi wójt Wojciechowski. - Stąd nasze spotkanie z księżmi proboszczami w tej sprawie. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i zaplanować składanie wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

 

Samorządowcy chcą złożyć wnioski o wsparcie na wszystkie cztery gminne zabytkowe kościoły, które znajdują się w: Szymanach, Lipowcu, Gawrzyjałkach i Trelkowie.


Reklama

 

- Wiemy, że potrzeb jest wiele, bo na przykład w Lipowcu do zrobienia jest chór, organy, prezbiterium... a w Szymanach na przykład dach – wylicza Ewa Zawrotna. - Każdy samorząd może złożyć do 10 wniosków. Liczymy, szacujemy, aby tak ułożyć nasze zapotrzebowanie, aby pieniądze pozyskać. Myślę, że wnioski złożymy do końca stycznia.

 

Co na to księża?

 

Reklama

- Cieszymy się na ten ruch pana wójta, bo to działanie na rzecz wspólnot, które tu istnieją, mieszkańców gminy – mówi ksiądz Jacek Bacewicz z proboszcz parafii w Szymanach. - Nasz teren północnej Polski jest biedny, w większości są to parafie na terenach popegeerowskich, małe, a kościoły zabytkowe.Komentarze do artykułu

Sylwia czerska

Brawo Panie wójt. O takie zabytki trzeba dbać. Tym bardziej ,ze te krzykacze też korzystają Z kościoła. Ale pierwsi do awantury. A poza tym jak ktoś się nie zna niech nie zabiera głosu .głupotą moznavzawsze się popisywac. Tylko w jakim celu?

K.

Na otrzymanej za darmo od państwa 70 ha działce w Łańsku wartości 56 mln zł. ks. Piotr Harkiewicz dyrektor Caritas na Warmii ma wybudować za 300 mln zł. największy w regionie hotel na 700 osób z salami konferencyjnymi na 1500 osób, 34 domami z setką apartamentów. Jak uzasadnił tę inwestycję - zyski chce przeznaczyć \"na ratowanie zabytków sakralnych\". Gdzie się więc pan wójt wpieprza z tymi groszami, to obraża tę tak wspaniale dobroczynną instytucję.

Urzędnik

Opodatkowane, jeśli jeszcze ktoś nie wie.

oburzony

Kościoły? a mało już kler dostał naszych pieniędzy? A gdzie konstytucyjny rozdział kościoła od państwa? Pan wójt niech lepiej wyremontuje dogi. na drodze z Roman do Nowych Kiejkut jest niechlubna granica między gminą Szczytno a gminą Dźwierzuty. Zapadnięte pobocze i wielkie dziury po stronie Szczytna

Zaraz zaraz, a kiedy ostatnio gmina wyremontowała jakąś starą zabytkową kamienicę? Kościoły niech remontują księża, przecież mają nieopodatkowane dochody, albo niech wierni zrobią zrzutkę na remont, a z podatków ludzi, proszę remontować to, z czego ci ludzie korzystają.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama