Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Gdzie stawia się znak STOP?


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych znak STOP stawiamy w miejscach infrastruktury drogowej, gdzie kierowcy powinni zatrzymać się i zachować szczególną ostrożność przed kontynuowaniem jazdy. Zarządcy dróg publicznych powinni dokładnie znać przepisy ruchu drogowego, aby prawidłowo stosować znaki STOP i inne oznaczenia pionowe oraz poziome. Zobacz, jak w praktyce można wykorzystać znak stopu w infrastrukturze drogowej.


 • Data:

Znaki zakazu i znak STOP – kiedy obowiązuje i co oznacza?

Zgodnie z Kodeksem ruchu drogowego oraz innymi aktami prawnymi znaki zakazu, a w tym znak STOP B-20 oznacza:

 •  zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez wcześniejszego zatrzymania się i zachowania szczególnej ostrożności,
 •  obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom drogi,
 •  konieczność zatrzymania pojazdu w wyznaczonym miejscu do całkowitego unieruchomienia.

Warto dodać, że znak stopu nie wyznacza konkretnego miejsca zatrzymania się pojazdu. Tutaj zastosowanie znajduje dodatkowe oznakowanie poziome, które jest przygotowywane przez zarządców z użyciem farb drogowych. A zatem po zaobserwowaniu znaku stop musimy zatrzymać się w miejscu bezwzględnego zatrzymania oznaczonego znakiem P-12.

Znaki STOP obowiązują przede wszystkim w miejscach niebezpiecznych, gdzie kontynuowanie jazdy bez zatrzymania zwiększałoby ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego.

Znak STOP a hierarchia oznaczeń drogowych

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Polsce hierarchia stosowania oznaczeń drogowych wygląda następująco:

 1. Na szczycie hierarchii znajdują się sygnalizacje świetlne. Kiedy na skrzyżowaniu działają światła, kierowcy powinni przestrzegać sygnałów świetlnych, nawet jeśli obecne są także inne znaki drogowe, w tym znak STOP.
 2. Znaki drogowe pionowe i poziome, np. znaki zakazu, ostrzegawcze i nakazu.
 3. Znaki informacyjne i dodatkowe tabliczki uzupełniające.
 4. Wskazania osoby odpowiedzialnej za reorganizację ruchu drogowego, np. funkcjonariusza policji sterującego ruchem na skrzyżowaniu.
 5. Zasada prawej ręki.

Każdy kierowca powinien stosować się do powyższej hierarchii. To oznacza, że jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, wtedy nie powinniśmy respektować znaku STOP, umieszczonego tuż za sygnalizatorem.

Przykładowe zastosowanie znaku STOP na drodze

Znaki zakazu, które uniemożliwiają kontynuowanie jazdy bez wcześniejszego zatrzymania się, są najczęściej umieszczane w takich miejscach, jak:

 •  Na skrzyżowaniu dwóch mniejszych dróg, gdzie widoczność jest ograniczona przez zabudowania lub roślinność.
 •  Na skrzyżowaniu drogi głównej z drogą podrzędną, gdzie kierowcy na drodze podrzędnej muszą zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa.
 •  W okolicach szkół lub innych miejsc, gdzie często występuje ruch pieszych, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

W praktyce stosowanie znaków zakazu wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że znak stop to niejedyny znak zakazu stosowany na polskich drogach.

Często pojawiające się oznaczenia to także zakaz zatrzymywania się, zakaz postoju czy nawet zakaz zawracania – ten ostatni najczęściej występuje na autostradach, wiaduktach i drogach szybkiego ruchu.

Gdzie można kupić certyfikowane znaki zakazu do oznaczenia dróg i miejsc niebezpiecznych?

Wysokiej jakości znaki drogowe z oznaczeniami CE oraz wykonane z najwyższej jakości blachy ocynkowanej możesz zamówić na stronie sklepu internetowego Znakidrogowe24. Pod adresem https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu znajdziesz praktycznie wszystkie obowiązujące w Polsce znaki zakazu, a w tym znak STOP w kilku rozmiarach.

Każdy zarządca powinien wiedzieć, jak wybrać odpowiednie znaki zakazu do zastosowania w przestrzeni publicznej. Zamawiając oznaczenia pionowe na stronie sklepu internetowego, możesz też wygodnie odebrać zamówienie na terenie Warszawy lub skorzystać z usług profesjonalnego montażu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama